Pečeněhové a Torci v Uhrách a na Rusi

21. dubna 2015 v 8:56 | milasko |  Ujguři, Kyrgyzové a další kočovníci
Po vpádu Polovců do východní Evropy se některé skupiny Pečeněhů a Torků (= Oguzové či Guzové) staly součástí poloveckého svazu. Nebyli zde ale v rovnoprávném postavení. Přišli o nejlepší pastviny, museli se účastnit jejich pochodů apod. Menší část Pečeněhů se usadila na byzantském území v západním Bulharsku. Poměrně velké skupiny se se usazovaly v Uhrách. Již v 1. polovině 10. století za uherského knížete Zoltána pronikají do severozápadních pohraničních oblastí Uher. Došlo ke sňatku jeho syna Taksonyho s urozenou Pečeněžkou. Když nastoupil Taksony na trůn, přijal u dvora chána Tonuzobu. Ten mu sloužil s celou svou hordou, která byla usazena podél severní hranice u Tisy. Později se Taksonymu podrobili ještě další dva chánové - Bila a Baksa. Ti dostali do správy město Pešť. Koncem 10. století za Taksonova syna přišlo ještě několik hord. V důsledku toho nakonec Pečeněhové ovládali i centrální oblasti Uher. Postupně se mísili s Maďary a přijímali křesťanství. Koncem 11. století se již od místního obyvatelstva vcelku ničím neodlišovali.
V 70. a 80. letech 11. století se Torci a menší skupiny Pečeněhů postupně usazují v jižních pohraničních oblastech ruských knížectví. Částečně k tomu docházelo mírovou cestou, doprovázely to ale i boje. Máme například zprávu z roku 1080, kdy Vsevolodův syn Volodimer porazil Torky. K roku 1093 se vztahuje informace o existenci jejich městečka Torčesk na pravém břehu Dněpru. To zároveň naznačuje tendenci k jejich postupnému usazování. Zdá se, že tyto skupiny postupně obsadily celé jižní pohraničí na levém i pravém břehu Dněpru a vytvořily jakési nárazníkové pásmo federátů, jaké mívali na svých hranicích Římani nebo Číňani.
Ruští kronikáři hovoří o třech velkých skupinách kočovníků v pohraničí. Byli to Pečeněhové, Torci a také Berendějové, což byla ale zřejmě jen jedna zvláštní skupina Torků. Všichni si uchovávali kočovný způsob života, chovali hlavně koně a ovce, nicméně měli už poměrně stálé letní tábory a zimoviště. Jejich vládcové byli vazaly knížat kyjevských, černigovských a pěrejaslavských. Ti usazovali v kočovnických oblastech slovanské zemědělce a vytvářeli zde též pevnosti s vlastními posádkami, takže obyvatelstvo regionu bylo smíšené. V polovině 12. století vznikl ze zdejších kočovných kmenů větší svaz, jehož základem byli Torci. Říkalo se jim Kara-kalpakové (Černé klobouky). Zejména vládcové Kyjeva je využívali v boji proti Polovcům a jiným ruským knížatům. Přes vazalský poměr byl jejich vojenský i politický význam na Rusi mimořádný. Spolu s ruskými bojary měli dokonce poměrně velký vliv i při volbě knížete. Že měli Rusové zájem na jejich udržení, dokazuje příklad knížete (? chána) Kuntuvdeje. Ten měl na počátku 90. let 12. století spor s kyjevským knížetem. Uprchl k Polovcům a ti ho dobře přijali. Společně podnikli několik nájezdů, které ale zřejmě nejvíce postihly příbuzné pohraniční skupiny kočovníků. Brzy ale došlo ke smíru a Kuntuvdej se vrátil na Rus, kde získal bohaté území.
Ke kočovníkům postupně proniká křesťanství, i když v pohřebních milodarech ještě dlouho doznívají jejich tradice v podobě částí koňských těl nebo postrojů. Ruský vliv se projevuje i ve feudalizaci a narůstání sociální nerovnosti uvnitř kočovnické společnosti, což se opět zřetelně projevuje v pohřební výbavě. Chudší bojovníci většinou sloužili jako lehká jízda, aristokracie měla těžší a lepší zbroj.
Po dobytí Rusi Mongoly se Kara-kalpakové stali součástí Zlaté hordy. Část jich byla přesídlena do Povolží, usedlí zůstali v původních sídlech, kde postupně splynuli s místním slovanským obyvatelstvem.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Kočovník Kočovník | 22. dubna 2015 v 22:47 | Reagovat

Úžasné informace. Měl bych ještě otázku, když se zde zase naráží na ty Uhry.
Předpokládám, že většina takhle podrobných informací z té doby má zdroj v archeologii a tak by možná byla k dispozici i informace pro moji otázku. Že Uhři mají nějakéty mongoloidní rysy po předcích je známé, ale zajímal by mne toho původ. Známá částečně maďarského původu odmítá, že by původní Uhři byli po genetické stránce mongoloidní a že tento gen přišel do Uher až s Kumánama a pozdějšími tatarskými vpády. Já žiju v doměnce, že byli po genetické stránce to samé, co byli Kumáni, Polovci atd. ještě před příchodem do slovanských oblastí, od počátku utváření jejich společnosti, tedy, že původní Uhři z Uralu byli mongoli. Jak to tedy bylo, nebo prvotní vliv byl na základě příchodu kmenů, o nichž pojednává tenhle článek?

2 milasko milasko | 23. dubna 2015 v 6:52 | Reagovat

[1 Měli to v sobě už když přišli, ale další skupiny to ještě posílily (naopak silná slovanská příměs zase oslabila). Dodnes se jich část rodí s mongolskou skvrnou. Psal jsem o nich několik článků: http://milasko.blog.cz/1401/madari-1-nejstarsi-historie-a-prichod-do-stredni-evropy

3 Kočovník Kočovník | 23. dubna 2015 v 15:02 | Reagovat

[2]:Díky za potvrzení. V tom článku máš obrázky tradičních Maďarů, kteří mají epikantus(šikmé oči), což mi utkvělo v hlavě a podílelo se na mém správném názoru, který jsi mi zde potvrdil. Jinak se tam píše, že předkové Maďarů byli v kontaktu s předky íránských kmenů. Znamená to, že tyhle mongoloidní rasy, jako jsou Uhři, Kipčaci, Polovci, Kumáni, Chazaři a spousty turkických národů jsou v dané lokalitě odjakživa? Dříve jsem si totiž myslel, že všechny tyhle národy a kmeny včetně eskymáků přišli původně z nejvýchodnějších oblastí Asie, jako je Čína, Mongolsko a východní Rusko, pomalými přesuny jednotlivých kmenů na západ až po Skandinávii + s bleskovou migrací Hunů, Žuan-žuanů a dalších. Nyní mám spíše pocit, že v zemích Sarmatů, Šaků a Masagetů žili odjakživa vedle sebe Mongoloidní i Europoidní kmeny, které v té době nejspíše neřešili rasismus, když s polu tak dobře vycházeli, že spolupracovali a ženili se navzájem minimálně panovnické rody.

4 milasko milasko | 23. dubna 2015 v 19:07 | Reagovat

[3]: Na tohle je těžké reagovat nějak stručně. Ale prakticky všechny tyto otázky jsem už popsal v předchozích článcích, včetně jejich pravlasti. Pokud máš zájem, trochu se v tom "přehrab" a najdeš odpovědi.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama