Květen 2015

Ochutnávka Veltlínského zeleného

25. května 2015 v 16:24 | milasko |  Soutěže, ochutnávky, akce
Již se stalo dobrou tradicí, že se naše parta vínomilů z Pardubicka schází nad společným posuzováním lahviček vína. Máme jednoduché pravidlo: Každý člověk přinese jednu láhev. V poslední době je posuzujeme slepou degustací, kdy jsou lahve zakryty a pouze hostitel má jakousi představu, co právě podává. (I když se na závěr po celkovém hodnocení samozřejmě lahve odkryjí a seřadí podle pořadí úspěšnosti, mám v tom při psaní někdy trochu zmatek, která poznámka patří vlastně kterému.)Po poměrně náročné odrůdě Pinot noir při minulé ochutnávce jsme tentokrát naopak sáhli po relativně jednodušší. Sešlo se nám osm vzorků.
VZ 2013 jakostní - Znovín Znojmo. Vinařská obec Petrovice, viniční trať Kokusové hory. Obsah alkoholu 12 %. Zlatavá barva, viskozita nízká. Méně intenzivní sladká vůně sušeného ovce. V těle méně až středně plné, kořenité. V kratší dochuti lehká hořčinka. Já jsem dal lepších 6 bodů, ostatním se celkem líbilo a skončilo třetí.
VZ 2011 pozdní sběr - Vinařství U Dvou lip. Vinařská obec Skoronice, viniční trať Slíny. Obsah alkoholu 12,5 %. Jasná zlatavá barva, viskozita střední, ve vzhledu lehké perlení. Příjemná lehce nasládlá ovocně květinová vůně s tóny hrušek a trávy. Poměrně harmonické, výrazně kořenité, s tóny paprik a delší dochutí. Dal jsem mu 7 bodů, ale celkově skončilo poslední.
VZ 2009 pozdní sběr - Vinařství Stejskal. Vinařská obec Čejč. Obsah alkoholu 13 %. Zlatavá barva s nepatrným nazelenalým nádechem, viskozita vysoká. Intenzivnější lákavá vůně jablek. V těle plnější, krásně uhlazené, zajímavá chuť s kombinací sladkého a jemně nahořklého. Středně dlouhá dochuť. U mě nejlepší víno celé ochutnávky, dal jsem 7,5 bodu. Jako vítěze ho označili i ostatní.
VZ 2013 pozdní sběr - Vinařství Komarov. Vinařská obec Mělčany, viniční trať Veselá hora. Obsah alkoholu 12,9 %. Světlejší zlatavá barva, vysoká viskozita. Intenzivnější vůně, v níž ale bylo něco rušivého. Plné tělo, ale zároveň nepříliš harmonické. Dochuť středně dlouhá. Dostalo ode mě 6,5 bodu, celkově skončilo páté.
VZ 2012 pozdní sběr, Ego No. 72 - Zámecké vinařství Bzenec. Vinařská obec Skoronice, viniční trať Slíny. Obsah alkoholu 11,5 %. Světlejší zlatavá barva, viskozita nižší. Středně intenzivní, trochu chemicky působící bonbónová vůně. Chuť lepší než vůně, spíše ovocná s tóny citrusů. Dochuť středně dlouhá. Dal jsem horších 7 bodů. V celkovém pořadí skončilo až sedmé.
VZ 2013 pozdní sběr - Rodinné vinařství Čapka Hrušky. Vinařská obec Vrbovec, viniční trať Vinný vrch. Obsah alkoholu 12 %. Světlinká barva, vyšší viskozita. Slabší odrůdová vůně. V těle plné, lehce kořenité, v chuti trochu rušila hořčinka. Dochuť středně dlouhá. Ohodnotil jsem lepšími 6,5 body. Skončilo jako čtvrté.
VZ 2013 zemské - Vinařství Stejskal. Vinařská obec Čejč. Obsah alkoholu 12 %. Zlatavá barva, lehký nazelenalý nádech, viskozita střední. Hezká jemná nevtíravá ovocná vůně jablek a hrušek. V těle středně plné, těžší s jemnou hořčinkou. Středně dlouhá dochuť. Dal jsem horších 7 bodů, celkově skončilo šesté.
VZ 2008 (nezatříděné) - Vinařství Stejskal. Vinařská obec Čejč. Hezká zlatá barva, jemný nádech do zelena, velmi vysoká viskozita. Ve vůni nádech botrytidy. V těle plné, chuť velmi zajímavá, neobvyklá. Středně dlouhá dochuť. Dal jsem horších 7,5 bodu, celkově skončilo na druhém místě.
Ani tentokrát jsme nenarazili na nějaké zázraky, ale žádné víno neurazilo, úroveň byla poměrně vyrovnaná. Na vítězi jsme se dost jasně shodli a už se můžeme těšit na další společné posezení.

Z jarního koštování

19. května 2015 v 6:52 | milasko |  Soukromé koštování, odrůdy
Jarní sbírka vín, která jsem doma otevřel, byla opravdu pestrá a zajímavá. Sešlo se tu mnoho velmi neobvyklých odrůd.
Rulerr 2012 zemské víno - Jaroslav Nešpor, Collegium Vinitorum Moravská Nová Ves. Láhev o obsahu 0,5 l byla uzavřena korkem (plátek-drť-plátek) 44 mm dlouhým. Odrůda vznikla křížením Rulandského šedého, Leanky a Ryzlinku rýnského. Obsah alkoholu 12,5 %, cukernatost při sběru 24,5 ° NM. Zlatavá barva, vysoká viskozita. Velmi slabá, nepříliš zajímavá květinová vůně s náznakem anýzu. Hodně kořenité, velmi příjemné, v chuti granátová jablka a sladké grepy. Dochuť středně dlouhá. Dostalo lepších 8 bodů.
Ryzlink vlašský 2011 pozdní sběr - Vinařství Volařík Mikulov. Vinařská obec Mikulov, viniční trať Pravá klenotnická. Zelená Bordo láhev byla uzavřena plným korkem dlouhým 38 mm. Obsah alkoholu 13 %. Sytější zlatavá barva, vyšší viskozita. Méně intenzivní vůně limetky. Plné tělo, hodně olejovité, lehce minerální. V chuti citrusy, dobře pitelné, lákající k dalšímu doušku. Středně dlouhá dochuť. Dal jsem 7,5 bodu.
Baco noir 2011 Reserve - Lakeview Cellars, Toronto, Ontario, Kanada. Zelená Top Bordo láhev byla uzavřena plastovou zátkou, což mi k reservě příliš nesedělo. Navíc se jednalo o výrazně nejdražší víno z celé série. Ke koupi mě ale zlákala odrůda, která se sice i u nás leckde pne na zahrádkách, ale víno se z ní moc nedělá. No a kanadských vín jsem zatím také moc neochutnal, i když mají dobrou pověst. Obsah alkoholu 13 %. Tmavá granátová barva, viskozita vyšší. Intenzivnější zajímavá vůně peckovin, dřeva a čokolády. Středně plné tělo, v chuti třešně a švestky, výraznější kyselinky, zřetelné, ale příjemné třísloviny, jemné, pikantní. Středně dlouhá dochuť. Dostalo 8 bodů.
Devín 2012 hrozienkový výber, víno s chráneným označením povodu - Karpatská perla, Malokarpatská vinohradnická oblast, vinohrad Suchý vrch, Slovensko. Bylo zařazeno do Národného salonu vín SR. Slovenské novošlechtění vzniklé z Tramínu červeného a Veltlínského červenobílého. Láhev o obsahu 0,5 l byla uzavřena plným korkem dlouhým 44 mm. Obsah alkoholu 11,5 %. Výrazná medově žlutá barva, vysoká viskozita. Intenzivnější příjemné, sladké, ale překvapivě šťavnaté, lahodné, jemně kořenité. V chuti mandarinky a ananas. Dochuť středně dlouhá. Dostalo lepších 8,5 bodu.
Finca El Encial 2009 Roble, Denominacion de Origen Ribera del Duero - Marqués de Valparaiso, Španělsko. Zelená Bordo láhev byla uzavřena plným korkem o délce 44 mm. Obsah alkoholu 13,5 %. Vyrobeno z odrůdy Tempranillo. Zrálo 5 měsíců v sudech z amerického dubu. Tmavá granátová barva, vysoká viskozita. Středně intenzivní, velmi kořenitá vůně cedrového dřeva, borůvek a třešní. V těle středně plné, příjemná chuť tmavého ovoce a marmelády, vzhledem k ročníku stále dosti výrazné třísloviny. Dochuť dlouhá. Dal jsem 7,5 bodu.
Göcsei Zamatos 2012 zemské víno - Jaroslav Nešpor, Collegium Vinitorum Moravská Nová Ves. Odrůda vznikla křížením Seyve Villard a Médoc noir. Zelená Bordo láhev, obsah alkoholu 12,5 %. Světlejší zlatavá barva, vyšší viskozita. Méně až středně intenzivní, velmi neobvyklá vůně s náznakem laku a oříšků. V těle středně plné, hodně kořenité, kratší dochuť. Dostalo 6 bodů.
Medina 2012 zemské víno - Jaroslav Nešpor, Collegium Vinitorum Moravská Nová Ves. Zelená Bordo láhev byla uzavřena korkem z drti dlouhým 38 mm. Tato pro změnu modrá odrůda vznikla také křížením Seyve Villard a Médoc noir. Velmi zvláštní rezavě-fialová barva, vysoká viskozita. Slabší, zpočátku nevýrazná vůně s náznakem papriky a růží. Postupně se uvolňovala a objevovaly se ovocné tóny červeného rybízu a trnek. Lehce natrpklé kořenité víno. V delší dochuti byla dosti zřetelná hořčinka. Celkově velmi neobvyklé. Dal jsem 7,5 bodu.
Nejvíce vín bylo tentokrát z Moravské Nové Vsi, odkud jsem dovezl odrůdy, na které člověk často nenarazí. Ani kanadský zástupce nepatřil k příliš běžným. Španělské Tempranillo nezklamalo, ale nejlépe jsem nakonec pochodil se slovenským Devínem.

Jihoruské stepi na počátku 2. tisíciletí našeho letopočtu. 3. Vývoj ve 12. století

13. května 2015 v 7:38 | milasko |  Ujguři, Kyrgyzové a další kočovníci
V roce 1111 se knížeti Vladimírovi opět podařilo vytvořit silnou koalici ruských knížat a brzy na jaře pronikli hluboko do poloveckých stepí. Došli k městečku Šarukanu na břehu Donce, zřejmě sídlu velkého chána. Zde je obyvatelé uvítali a pohostili vínem a rybami. Zdá se, že mezi nimi bylo dost křesťanů. Mohlo by se též jednat o Polovcům podrobené Alany, kteří již v dřívějších dobách přešli ke křesťanství. Poté táhli Rusové k městu Surgov, sídlišti chána Surgy, pravděpodobně příbuznému Šarukana. Zde se Polovci pokusili o odpor, město bylo ale dobyto a vypáleno. Následovaly dvě bitvy, které obě skončily ruským vítězstvím.
V roce 1113 zemřel veliký kníže Svjatopolk. Polovci se spoléhali na to, že vzniknou nějaké vnitřní zmatky a uspořádali velké tažení, Vladimír Monomach ale dobře zorganizoval obranu a nepřítel ustoupil. V roce 1116 podnikli Rusové další úspěšnou výpravu, v jejímž důsledku se podařilo Polovce vytlačit z oblasti kolem Donce. S tím pravděpodobně souvisí vítězná bitva, kterou svedli vytlačení Polovci s Pečeněhy a Torky na Donu. Poražení odtud ustoupili a dali se pod ochranu Vladimíra. Přesto, že vedl proti Polovcům systematický boj, občas je Vladimír využíval k nájezdům proti svým nepřátelům na Rusi. Takovým způsobem došlo například k vypálení Černigova. Když v roce 1125 zemřel, Polovci se znovu pokusili o vpád. Chtěli poblíž Pěrejaslavli oloupit Torky, Vladimírův syn Jaropolk je ale porazil u řeky Suly. Ruský tlak neustával. Mnozí Polovci, jejich ženy i děti jsou brány do zajetí, někteří muži byli přijati do knížecích družin. Celkově došlo k jejich výraznému oslabení, což jim minimálně celou další generaci znemožňovalo Rus výrazněji ohrožovat.
Zajímavým faktem je, že ruská knížata si opakovaně brala za ženy dcery poloveckých vládců, ale své dcery jim nedávala. Oba národy se ale nepochybně mísily a kulturně ovlivňovaly. K Polovcům postupně proniká křesťanství, jsou přejímána některá ruská slova, dokonce se objevují i ruská jména urozených Polovců - např. Jurij, syn chána Končaka. Rusové přejímali zbraně, tvary sedel, prvky oblečení a také některá slova. Turkizmů je v ruštině mnoho, protože Rusové žili v kontaktu s turkickými kmeny stovky let. Je sice těžké určit, která z těchto slov byla převzata právě od Polovců, ale nepochybně jich bylo mnoho.
V průběhu 12. století se dvě původní velká uskupení - východní a západní - v podstatě přetvářejí ve dvě odlišné skupiny. Na západě to byli Kumáni, na východě Kypčakové-Polovci, i když současní kronikáři je nerozlišovali. Zejména posledně jmenovaná skupina utrpěla od Rusů velké ztráty. Při Donci pobývala horda Syrčana, syna Šarukana. Jeho bratr Atrak přijal ještě za Vladimíra Monomacha pozvání gruzínského cara Davida a se svou hordou přesídlil ke Kavkazu. Získal si v Gruzii velmi vlivné postavení. Měl asi 5 000 elitních bojovníků, které David využíval proti Seldžukům i vlastním feudálům. Po Vladimírově smrti ho Syrčan lákal zpět a Atrak se nakonec s částí svých lidí do jihoruských stepí vrátil. Na západě se Boňakova horda rozpadla na několik menších. Sám Boňak vládl Burčevičům (Vlci). Zemřel až v roce 1167, kdy mu bylo přes 90 let. V uvedeném období také probíhalo mnoho vnitřních bojů mezi ruskými knížaty. Ta si opakovaně zvala na pomoc různé polovecké hordy.
Zajímavým faktem je, že z rodu Burčevičů pocházeli i dva pozdější mamlúčtí sultánové Egypta - Bajbars a Kalaún.

Jarní otevřené sklepy v Moravské Nové Vsi

1. května 2015 v 8:42 | milasko |  Soutěže, ochutnávky, akce
V půli dubna jsme se zajeli podívat do Moravské Nové Vsi. Ubytovali jsme se u pana Jaroslava Nešpora, který nabízí jak zajímavá vína, tak i ubytování. Vstupné bylo 300,-Kč. V ceně byla sklenička, seznam sklepů s nabízenými víny a bločky na konzumaci. Tentokrát chyběla šikovná taštička na krk na sklenku. Těch mám doma fůru, ale jako na potvoru jsem počítal s tím, že je zde dávají, tudíž jsem si žádnou s sebou nevzal. Počasí se extrémně nepovedlo. Byla velká zima, vítr, občas nějaká ta přeprška, což byla docela smůla, i když ve sklepech nefoukalo. Chodili jsme ve čtyřech, byl tu i Jirka (jbes). Otevřených sklepů bylo kolem dvaceti. Nevlídné počasí mě ale nelákalo k nějakým podrobnějším zápiskům, tak jsem si jen přímo do programu psal bodové ohodnocení. Chybí mi tedy bližší popis povedených vín.
Nejprve jsme zamířili do zřejmě nejznámějšího vinařství - ke Glosovým. Ochutnali jsme i některá vína, která byla právě stáčena do lahví a byla proto poněkud divoká, jako například Noria, ale starší vína byla výborná. Skvělé jsou tu Fratavy, zvláště 2012 pozdní sběr v bariku, což bylo asi celkově nejlepší víno dne. Pěkný byl i Chenin blanc 2013 pozdní sběr. Ve vinařství Jaroslav Nešpor (ml.) & Jan Rajský měli příjemné Sylvánské zelené 2013 PS a Ryzlink rýnský 2013 PS. U Ing. Františka Trojana se mi líbilo Rulandské šedé 2013 MZV a Irsay Oliver (psáno zde takto) 2014. Ve Vinných sklepech Podluží Jaroslava Nešpora mi tentokrát trochu chyběly některé velmi neobvyklé odrůdy, které tu míval, ale prý už byly vyklučeny. Zaujaly mě Cabernet Moravia a Hibernal, obojí z ročníku 2014. Kromě Glosových se mi dost líbila nabídka Ing. Jiřího Frýdka. Byl tu výborný Bacchus, který se u mě zařadil mezi nejlepší vína akce, dále velmi pěkný Cabernet Moravia. Také se tu dalo pěkně popovídat. Ve vinařství Karla Kolaji se mi nejvíce líbilo Rulandské šedé. Ve Sklépku U Janoša měli pěkná a laciná červená vína, například Dornfelder nebo Nitru. Košutovi M & M nabízeli hezký Sauvignon a Ryzlink rýnský z ročníku 2014. V některých sklepech jsme narazili i na pokusy o fortifikovaná vína. Asi nejlepší byl Cabernet Moravia 2013 Ing. Frýdka. Navštívil jsem většinu sklípků. Docela mě mrzelo, že byl zavřený sklep Stanislava Miklici, jehož vína se mi tu posledně líbila a který měl být podle programu otevřený. Samozřejmě, narazili jsme i na taková vína, která bychom vícekrát nemuseli, ale většina byla velmi slušná. Pochopitelně jsme si i něco nakoupili domů. Celkově je tato akce dobře organizovaná, vinaři mají co nabídnout a výhodou je i to, že většina sklípků je na malém prostoru, takže se není nutné moc daleko přesunovat. Počet návštěvníků neumím odhadnout, ale nikde nebylo potřeba dlouho čekat, fronty se netvořily. Takže mohu doporučit.