Z jarního koštování

19. května 2015 v 6:52 | milasko |  Soukromé koštování, odrůdy
Jarní sbírka vín, která jsem doma otevřel, byla opravdu pestrá a zajímavá. Sešlo se tu mnoho velmi neobvyklých odrůd.
Rulerr 2012 zemské víno - Jaroslav Nešpor, Collegium Vinitorum Moravská Nová Ves. Láhev o obsahu 0,5 l byla uzavřena korkem (plátek-drť-plátek) 44 mm dlouhým. Odrůda vznikla křížením Rulandského šedého, Leanky a Ryzlinku rýnského. Obsah alkoholu 12,5 %, cukernatost při sběru 24,5 ° NM. Zlatavá barva, vysoká viskozita. Velmi slabá, nepříliš zajímavá květinová vůně s náznakem anýzu. Hodně kořenité, velmi příjemné, v chuti granátová jablka a sladké grepy. Dochuť středně dlouhá. Dostalo lepších 8 bodů.
Ryzlink vlašský 2011 pozdní sběr - Vinařství Volařík Mikulov. Vinařská obec Mikulov, viniční trať Pravá klenotnická. Zelená Bordo láhev byla uzavřena plným korkem dlouhým 38 mm. Obsah alkoholu 13 %. Sytější zlatavá barva, vyšší viskozita. Méně intenzivní vůně limetky. Plné tělo, hodně olejovité, lehce minerální. V chuti citrusy, dobře pitelné, lákající k dalšímu doušku. Středně dlouhá dochuť. Dal jsem 7,5 bodu.
Baco noir 2011 Reserve - Lakeview Cellars, Toronto, Ontario, Kanada. Zelená Top Bordo láhev byla uzavřena plastovou zátkou, což mi k reservě příliš nesedělo. Navíc se jednalo o výrazně nejdražší víno z celé série. Ke koupi mě ale zlákala odrůda, která se sice i u nás leckde pne na zahrádkách, ale víno se z ní moc nedělá. No a kanadských vín jsem zatím také moc neochutnal, i když mají dobrou pověst. Obsah alkoholu 13 %. Tmavá granátová barva, viskozita vyšší. Intenzivnější zajímavá vůně peckovin, dřeva a čokolády. Středně plné tělo, v chuti třešně a švestky, výraznější kyselinky, zřetelné, ale příjemné třísloviny, jemné, pikantní. Středně dlouhá dochuť. Dostalo 8 bodů.
Devín 2012 hrozienkový výber, víno s chráneným označením povodu - Karpatská perla, Malokarpatská vinohradnická oblast, vinohrad Suchý vrch, Slovensko. Bylo zařazeno do Národného salonu vín SR. Slovenské novošlechtění vzniklé z Tramínu červeného a Veltlínského červenobílého. Láhev o obsahu 0,5 l byla uzavřena plným korkem dlouhým 44 mm. Obsah alkoholu 11,5 %. Výrazná medově žlutá barva, vysoká viskozita. Intenzivnější příjemné, sladké, ale překvapivě šťavnaté, lahodné, jemně kořenité. V chuti mandarinky a ananas. Dochuť středně dlouhá. Dostalo lepších 8,5 bodu.
Finca El Encial 2009 Roble, Denominacion de Origen Ribera del Duero - Marqués de Valparaiso, Španělsko. Zelená Bordo láhev byla uzavřena plným korkem o délce 44 mm. Obsah alkoholu 13,5 %. Vyrobeno z odrůdy Tempranillo. Zrálo 5 měsíců v sudech z amerického dubu. Tmavá granátová barva, vysoká viskozita. Středně intenzivní, velmi kořenitá vůně cedrového dřeva, borůvek a třešní. V těle středně plné, příjemná chuť tmavého ovoce a marmelády, vzhledem k ročníku stále dosti výrazné třísloviny. Dochuť dlouhá. Dal jsem 7,5 bodu.
Göcsei Zamatos 2012 zemské víno - Jaroslav Nešpor, Collegium Vinitorum Moravská Nová Ves. Odrůda vznikla křížením Seyve Villard a Médoc noir. Zelená Bordo láhev, obsah alkoholu 12,5 %. Světlejší zlatavá barva, vyšší viskozita. Méně až středně intenzivní, velmi neobvyklá vůně s náznakem laku a oříšků. V těle středně plné, hodně kořenité, kratší dochuť. Dostalo 6 bodů.
Medina 2012 zemské víno - Jaroslav Nešpor, Collegium Vinitorum Moravská Nová Ves. Zelená Bordo láhev byla uzavřena korkem z drti dlouhým 38 mm. Tato pro změnu modrá odrůda vznikla také křížením Seyve Villard a Médoc noir. Velmi zvláštní rezavě-fialová barva, vysoká viskozita. Slabší, zpočátku nevýrazná vůně s náznakem papriky a růží. Postupně se uvolňovala a objevovaly se ovocné tóny červeného rybízu a trnek. Lehce natrpklé kořenité víno. V delší dochuti byla dosti zřetelná hořčinka. Celkově velmi neobvyklé. Dal jsem 7,5 bodu.
Nejvíce vín bylo tentokrát z Moravské Nové Vsi, odkud jsem dovezl odrůdy, na které člověk často nenarazí. Ani kanadský zástupce nepatřil k příliš běžným. Španělské Tempranillo nezklamalo, ale nejlépe jsem nakonec pochodil se slovenským Devínem.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama