Červenec 2015

Vína z letních grilovaček

27. července 2015 v 17:02 | milasko |  Soukromé koštování, odrůdy
Při letních posezeních na zahradě se vypije i dost vínka, ne vždy se ale jedná o nějaké skvosty. To platí i o převážné většině zde uvedených vín, byť se našly i světlé výjimky.
Ryzlink rýnský 2011 pozdní sběr - Spielberg Archlebov. Vinařská obec Archlebov, viniční trať Maliny. Zelená Bordo láhev byla uzavřena plným korkem. Obsah alkoholu 12,5 %. Zářivá zlatá barva, viskozita nižší. Velmi slabá vůně citrusů a slabší tóny lípy. V těle plné, poměrně bohaté, v chuti grepy, velmi pikantní. Středně dlouhá dochuť. Dostalo horších 7,5 (82) bodů.
Ryzlink rýnský - Aurelius 2012 pozdní sběr - Ludwig. Vinařská obec Němčičky. Obsah alkoholu 12 %. Láhev z průzračného skla byla uzavřena korkem (plátek-drť- plátek) dlouhým 45 mm. Zlatožlutá barva, viskozita nízká. Méně intenzivní vůně zelených jablek, angreštu a oleje. Poměrně plné, hodně olejovité, kořenité, v chuti limetky. Kratší až středně dlouhá dochuť. Dostalo lepších 6,5 (78) bodů.
Sauvignon 2013 Diana Moravia, Eminhof. Láhev z průzračného skla byla uzavřena plastovou zátkou. Obsah alkoholu 12,5 %. Sytější zlatavá barva, vyšší viskozita. V těle středně plné. Intenzivnější odrůdová vůně černého rybízu a broskví. Příjemná svěží chuť, celkem přijatelné letní pití. Dostalo lepších 7 (81) bodů.
Johanniter - Merzling 2012 zemské - Chateau Bzenec. Průzračná láhev byla uzavřena šroubovacím uzávěrem. Světlinká barva s lehkým nazelenalým nádechem, ve vzhledu jemné perlení. Velmi slabá jemně nasládlá vůně, trochu těžší, špatně zařaditelná. V těle méně plné, nepříliš výrazná chuť, kratší dochuť. Dostalo horších 6 (73) bodů.
Muscat 2014 - Chateau Vartely, Moldávie. Atypická láhev z průzračného skla byla uzavřena plastovou zátkou. Obsah alkoholu 11 %. Velmi světlá barva, viskozita střední. Středně intenzivní hodně sladká, nepříliš lákavá vůně. V těle méně plné, hodně sladké, absolutně nezajímavé, byť bez nějaké zjevné vady. Dochuť krátká. Dal jsem horších 5 (64) bodů.
L´Aiguebrun 2014 AOC Luberon, Vaucluse, Francie. Provencálská láhev kyjovitého typu byla uzavřena plným korkem dlouhým 44 mm. Vyrobeno z odrůd Grenache a Syrah. Obsah alkoholu 13 %. Světlejší malinová barva, viskozita nízká. Slabší, lehce nasládlá vůně jahod a oříšků. V těle méně plné, chuť lehce natrpklá, ovocná. Dochuť krátká. Dostalo lepších 5 (67) bodů.
Rulandské modré 2012 zemské - Zámecké vinařství Bzenec, Cellarium Bisencii. Zelená Bordo láhev byla uzavřena korkem z drti dlouhým 44 mm. Obsah alkoholu 12,5 %. Světlejší rubínová barva, viskozita nízká. Intenzivnější, celkem příjemná vůně lesních jahod. V těle méně plné, v chuti trochu trpčí, opět zde byly tóny jahod. Dochuť krátká. Dostalo 6,5 (77) bodu.
Sauvignon 2012 pozdní sběr - Habánské sklepy. Vinařská obec Velké Bílovice, viniční trať Dlouhá hora. Štíhlá zelení pistole byla uzavřena plným korkem délky 44 mm. Obsah alkoholu 13,5 %. Světlinká barva s nazelenalým nádechem, viskozita nižší. Středně intenzivní vůně spíše travnatých Sauvignonů. Méně až středně plné. Lehce olejovité, poněkud trpčí chuť s vystupujícím alkoholem. Dochuť středně dlouhá. Dostalo 7 (80) bodů.
Rulandské modré 2011 výběr z hroznů - Víno Podivín. Vinařská obec Pohořelice, viniční trať Drnholecko. Zelená Bordo láhev byla uzavřena plným korkem dlouhým 45 mm. Tmavě rubínová barva, viskozita střední. Méně až středně intenzivní, nepříliš příjemná, poněkud záhadná vůně, v níž snad byly přezrálé hrozny, ale i něco cizího. Středně plné tělo. Chuť o něco lepší než vůně, ale ani ta příliš neoslnila. Byly tu přezrálé višně. Dochuť kratší. Dostalo lepších 5,5 (71) bodu.

Jak jsem předem naznačil, zázraky se neděly. Je sice pravda, že při takovém letním posezení se často k jídlu splácá vše možné, tudíž k tomu vytahovat nějakou špičkovou láhev je možná zbytečné. Na druhé straně, život je dost krátký na to, aby člověk pil špatná vína.

Burtasové - tajemný národ východní Evropy

16. července 2015 v 10:15 | milasko |  Přehledy dějin
Burtasové jsou poměrně záhadným národem, a to i přes poměrně početné zprávy o nich od Arabů, Peršanů nebo Rusů.

Celá řada arabských i jiných geografů a historiků konce 1. tisíciletí a první poloviny 2. tisíciletí n. l. popisuje Burtasy, což naznačuje jejich význam. Zároveň si jejich informace často zřetelně protiřečí, takže například lokalizace sídel tohoto národa je velkým problémem, sporná je i doba jejich existence. Předpokládá se, že se zformovali někdy počátkem druhé poloviny 1. tisíciletí n. l. Do kdy ale existovali, to je zcela nejasné. Ve známém dopisu chazarského kagana Josefa z poloviny 10. století jsou Burtasové uváděni na prvním místě mezi národy z Povolží, závislými na Chazarech. Ibn-Chaukal však v roce 976 píše, že ani Chazaři, ani Burtasové již neexistují, protože je rozbili Rusové (pravděpodobně kníže Svjatoslav). Poté byla možná jejich část asimilována Povolžským Bulhary. Přitom ale Marvazí a Idrisí ještě ve 12. století Burtasy popisují jako existující národ. Tady se ale zdá, že přitom využili starší materiály. Na druhé straně ale Rašíd-ad-Dín uvádí, že byli počátkem 14. století poraženi chány Zlaté hordy a ještě k roku 1380 jsou uváděni jako součást Mamajových vojsk na Kulikovském poli. Takže uvést, kdy a za jakých okolností vlastně definitivně zmizeli, nejde.
Mnoho pramenů uvádí sídla Burtasů na Volze, pravděpodobnější se ale zdá, že žili západně od ní. Jejich sousedy byli Chazaři a Povolžští Bulhaři. Byli pravděpodobně usedlými zemědělci, někteří autoři je ale řadí ke kočovníkům. Pěstovali obilí, chovali skot, ovce a prasata, významné bylo i včelařství. Z jejich země se vyvážely kožešiny, hlavně černých lišek, sobolů, hranostajů, bobrů a kun. To umožňuje předpokládat, že žili v lesostepní zóně, snad kolem Donu. Co se týče vyznání, předpokládá se, že v 9. století přijali islám, což byl jeden z důvodů jejich nepřátelství s Rusy.
Nejasná je též jejich řeč. Arabští historikové ji odlišují od chazarské či bulharské, tudíž se zdá, že nemluvili turecky, ovšem někteří historici to tvrdí, zatímco jiní hledají příbuznost s ugrofinskými národy, např. Mordvíny. Je možné, že se jednalo o potomky Alanů - Asů. Tomu by napovídala jedna z forem jejich jména Furtas, což se pomocí íránských jazyků překládá jako "syn Asů". Bývá jim připisována saltovo-majacká kultura, která ale byla dílem většího množství národů Chazarské říše.

Saphira, Nitra, Gamza a další vína z počátku prázdnin

7. července 2015 v 8:05 | milasko |  Soukromé koštování, odrůdy
Počátek prázdnin byl u mě ve znamení převážně pěkných (někdy velmi pěkných) vín, často z méně obvyklých odrůd. Většina byla z Moravy (dvě z Hrušek), po jednom zástupci bylo ze Slovenska a Bulharska.

Veltlínské červené rané 2012 pozdní sběr - Josef Valihrach Krumvíř. Zelená Bordo láhev byla uzavřena plastovou zátkou. Obsah alkoholu 13 %. Zlatavá barva, viskozita střední. Slabá vůně parfému a jablek. V těle méně plné, nepříliš zajímavá chuť, která sice přímo ničím nerušila, zároveň ale neoslovila. Kratší dochuť. Dávám pouze 6 (74 )bodů.

Gamza 2011 - Novoselska Gamza Vidin, Bulharsko. Zelená Bordo láhev byla uzavřena plným korkem dlouhým 44 mm. Obsah alkoholu 12,5 %. Gamza je typickou bulharskou modrou odrůdou. Barva na pomezí rubínu a granátu, viskozita vysoká. Zajímavá nasládlá těžká vůně, připomínající višně naložené v alkoholu. Svěží středně plné víno s poměrně výraznými kyselinkami. Dal jsem horších 7 (79) bodů.

Cuvée Exclusive La Martine 2011 Limited Edition - Vinařství Čapka Hruška. Intenzivnější těžká vůně višní, červeného rybízu a náznak čokolády. Zelená láhev burgundského typu byla uzavřena plným korkem o délce 44 mm. Obsah alkoholu 12,5 %. Víno bylo vyrobeno z odrůd Svatovavřinecké, Zweigeltrebe a Cabernet Moravia. Velmi tmavá barva na pomezí rubínu a granátu, vysoká viskozita. Plné tělo, hezky uhlazené, v chuti višně a černý rybíz. Dochuť dlouhá. Dostalo 8 (86) bodů.
Saphira 2012 jakostní víno - Veritas. Vinařská obec Klobouky u Brna, viniční trať Ostrá. 15,1 g zbytkového cukru, 5,8 g kyselin. Láhev z průzračného skla byla uzavřena plastovou zátkou. Jedná se o německé novošlechtění z odrůd Seyve Villard a Arnsburger. Obsah alkoholu 12,5 %. Sytá zlatožlutá barva, viskozita nízká. Intenzivní vůně cukrové vaty. Středně plné, příjemně pitelné. Zajímavá kombinace nasládlosti zralých hroznů a žlutých jablek s mírnou hořčinkou. Dochuť kratší až střední. Dal jsem 7 (80) bodů.
Cabernet Moravia 2012 pozdní sběr - Patria Kobylí. Vinařská obec Kobylí, viniční trať Nivky. Zelená Bordo Europea byla uzavřena korkem (plátek-drť-plátek). Víno mělo mnoho ocenění: ZM Vinex 2013, Champion Valtických vinných trhů z roku 2014 a odsud i ZM z roku 2013. Obsah alkoholu 12,5 %, 4,5 g zbytkového cukru, 28,2 g bezcukerného extraktu. Tmavofialová barva, velmi vysoká viskozita. Méně až středně intenzivní vůně, hodně zakouřená, s tóny uzeného masa a višní. V těle méně až středně plné. V chuti byly trpké višně a náznak čokolády a opět jakási zakouřenost, zároveň mi přišlo ale i poněkud mdlé. Víno nebylo špatné, ale ty medaile mi k němu nějak neseděly, dal jsem horších 7,5 (82) bodu.
Nitra 2011 výběr z hroznů, barrique - Vinařství Tichý Hrušky. Zelená Bordo láhev byla uzavřena plným korkem dlouhým 45 mm. Toto slovenské novošlechtění jsem zatím ještě neměl možnost ochutnat mnohokrát, ale dosavadní zkušenosti jsou velmi dobré. Tmavá rubínová barva, velmi vysoká viskozita. Jemná ale velmi příjemná a lákavá vůně drobného zahradního ovoce, hlavně malin, ostružin a červeného rybízu. Dále tu byly i jemné, dobře zakomponované tóny dřeva. V těle plnější, skvělá chuť, krásně uhlazená. Převažoval v ní rybíz. Dochuť středně dlouhá. Ocenil jsem 9 (92) body.
Cabernet Sauvignon 2012 výber z hrozna, D.S.C. - Víno Nitra. Exclusive Collection. Južnoslovenská vinohradnická oblast, Šamorínský vinohradnický rajón. Hnědá láhev Bordo Europea byla uzavřena plným korkem dlouhým 45 mm. Hezká rubínová barva, vysoká viskozita. Středně intenzivní příjemná vůně černého rybízu a máku. Plné tělo, poměrně pikantní, kořenité, s poněkud výraznějšími tříslovinami, ale velmi dobře pitelné. Dochuť delší. Ohodnotil jsem lepšími 7,5 (84) body.

Nitra se mi tedy osvědčila jako odrůda i místo původu vína, vína z Hrušek obstála na výbornou.