Ochutnávka muškátových odrůd

29. září 2015 v 6:06 | milasko |  Soukromé koštování, odrůdy
Námětem dalšího setkání přátel vína z Pardubicka byly tentokrát muškátové odrůdy. Sešlo se nám celkem sedm vzorků, které jsme ochutnali formou slepé degustace. Každý vzorek byl postupně všemi ohodnocen a obodován, po celé sedmičce jsme teprve zjistili, co jsme vlastně chutnali a následně už každý koštoval podle vlastního výběru.
Muškát moravský 2014 moravské zemské víno - Milan Hanuš Blučina. Obsah alkoholu 11 %. Světlejší zlatavá barva, lehké perlení ve vzhledu, nižší viskozita. Středně intenzivní typická muškátová vůně. Chuť zajímavá, spíše neobvyklá, jemně nasládlá, s tóny bezinek. Kratší až střední dochuť. Víno se mi docela líbilo, v mém i celkovém hodnocení skončilo druhé.
Morio-Muskat 2012 Deuscher Qualitätswein- Anselmann, SRN. Víno bylo pojmenované podle šlechtitele. Obsah alkoholu 10 %. Zlatavá barva, ve vzhledu perlení, viskozita nižší. Slabší muškátová vůně, perlení bylo i v chuti, sladké ale s hořčinkou. Kratší dochuť. Skončilo celkově jako třetí.
Muskat 2014 Sakar, Bulharsko. Víno sytější zlatavé barvy, které bylo zřetelně naoxidované, ani jsem ho nechutnal a - pochopitelně - skončilo poslední.
Muškát moravský 2011 pozdní sběr - Patria Kobylí. Obsah alkoholu 12,5 %. Barva skoro vodová, viskozita vysoká. Vůně intenzivní, odrůdová, příjemná. V chuti zajímavé, vcelku pikantní, i když trochu ostřejší až ocelové, s náznakem minerality. Jako muškát dost netypické, ale mohl bych ho pít a docela se mi i líbilo, ale ostatním ne, skončilo až páté.
Tokaji Sárgamuskotály 2013 Grand Sellection - Tokaji Kereskedöház, Maďarsko. Jedná se o Muškát žlutý, jednu ze součástí tokajských vín. Velmi světlá nazlátlá barva, nižší viskozita. Méně intenzivní nasládlá, nepříliš příjemná, dosti těžká vůně. V těle plnější, byly tu i kyselinky, tóny grepů. Dochuť delší. Pro mě průměrné, celkově ale až šesté.
Muškát moravský 2014 Frizzante - Maděřič Moravský Žižkov. Tohle bylo takové překvapení odpoledne: netypická sytá barva, zřetelné perlení. Chvíli jsme nevěděli, co si o tom myslet. Pak jsem sám odhadl, že to asi bude frizzante, i když bublinky moc nepiji. Obsah alkoholu 12 %. Středně intenzivní příjemná muškátová vůně, v chuti náznaky medu. Osvěžující letní pití, které se na prosluněnou zahradu, kde jsme právě seděli, velmi dobře hodilo. Proto nakonec i zvítězilo (u mě třetí).
Tokaji Sargamuskotály 2012 Sajgo, Maďarsko. Obsah alkoholu 13 %. Světlejší zlatavá barva, vyšší viskozita. Poněkud naoxidované, byla zde cítit jablka. Velmi sladké až mdlé, těžké, dosti plné. Dochuť střední až delší. Mě příliš neoslovilo, celkově skončilo čtvrté.
Body jsme příliš nehýřili, většinou se vína pohybovala mezi 6 - 7, přesto se jednalo o velmi příjemné odpoledne, kdy jsme koštování víneček doplnili i různými dobrůtkami, které každý donesl. Hezkou inspirací byla i dozrávající réva. No a příště bychom se měli blíže podívat na odrůdu Merlot.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama