Mytologie starých Turků. I. Uctívaná božstva. 1. Tengri

5. října 2015 v 6:39 | milasko |  Turkuti
O turecky mluvících kočovných kmenech (Turkuti, Jenisejští Kyrgyzové, Kypčakové, Pečeněhové aj.) jsem toho již napsal dost, zabýval jsem se ale hlavně jejich politickými dějinami, vojenstvím, částečně materiální kulturou. Nyní bych se pokusil přiblížit jejich mytologii.
Tengri - Duch Nebe - byl nejvyšším božstvem, vševědoucí, řídícím celý svět, někdy byl označován též jako chán. Určoval osudy lidí i celých říší, dával moc vládcům, trestal hříšné. Než přijali důležitá rozhodnutí, museli se vládcové k němu obrátit o radu a získat jeho požehnání. Žil na nebesích, slova Nebe a Tengri jsou vlastně synonyma. Byly mu zasvěcovány hory, jezera, řeky a nejvyšší stromy a obětováni koně. Jeho symbolem byl kruh - Slunce. Zároveň orel symbolizoval jeho moc. Jeho barvou byla modrá.
Tengri tvořil spolu s Jer-Su (Země-Voda) dvě strany jediného, též Otec a Matka. Člověk se rodí a žije na zemi, které ho po smrti opět pohltí. Ale Země dává člověku pouze tělesnou stránku. Rozum, vůli a štěstí má od Tengriho. Nazývá se to "kut" (duše) a lidé se tím liší od zvířat. Ztráta kutu je možná a velice nebezpečná. Může se například od člověka oddělit během snu a putuje v podobě ohýnku. Když spícího náhle vzbudíte, může se stát, že se kut nestihne vrátit a člověk onemocní nebo zemře.
Pokud je kut nešťastný, je to dáno bohy a nejde to změnit, je třeba se s tím smířit. Hlavní roli při seslání takového osudu hrál ohnivý bůh podzemního světa Erlik. Koho Erlik poznamenal, byl nejen nešťastný sám, mohl přinést hoře i jiným lidem. Takovým je třeba se vyhýbat.
Pokud chtěl Tengri někoho potrestat, zasáhl jej šípem-bleskem, jehož bohem byl Nacigaj. Pokud Turci přísahali, olizovali hroty šípů, což naznačovalo, že svědkem je Tengri. Byl-li člověk zasažen bleskem, pokládali to Turci za trest za jeho zjevné nebo utajené hříchy. Zasáhl-li blesk obydlí, opustili ho, protože na něm ležela kletba Tengriho. Pokud blesk zasáhl zvíře, jeho maso Turci nejedli.
Velkou starotureckou náboženskou oslavou byla Tygyr Taich. Konala se počátkem června v den určený vládcem. K posvátné hoře se sjeli všichni významní představitelé a společně obětovali Tengrimu koně. Současně probíhaly podobné oslavy u jiných posvátných hor, jezer či řek, kam se sjížděli všichni lidé z okolí. I tady byli obětováni koně, případně ovce. Nesměla přitom být uražena Země tím, že by na ni dopadla krev obětovaných zvířat. Tu opatrně zachytili a postříkali s ní okolo stojící posvátné stromy. (Těmi byly všechny stromy, rostoucí v nejbližším okolí, bez ohledu na jejich druh. Jakékoliv poškození těchto stromů bylo velice krutě trestáno.) Na kůl potom připevnili hlavu a kůži zvířete. Pokud byla situace nějakým způsobem mimořádná, například v případě nějaké katastrofy, konaly se zároveň rituální souboje meči, které sváděli ti nejlepší bojovníci. Vítězové měli zachránit svůj národ, zabití byli též pokládáni za oběť Tengrimu, jehož měli požádat o pomoc. Zvláštní je, že na tuto oslavu neměly přístup nejen ženy, ale dokonce ani šamani.
Kromě velkého Tengriho existovali i mladší, z nichž někteří žili v jiných obydlených světech: 9 velkých tengri, 5 tengri blesků, 7 tengri hromu, 5 tengri vchodu, tengri čtyř světových stran, tengri osmi hranic světa, 9 tengri hněvu, další tengri řídili hvězdy.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 zdenos zdenos | 5. října 2015 v 16:31 | Reagovat

Ahoj,článek opět jedním dechem.Jak to měli turecky mluvící kmeny,s přijetím víry proroka mohammeda?Jinak Kniha bude snad zítra....uf snad už zítra.

2 zdenos zdenos | 5. října 2015 v 17:13 | Reagovat

Burtásové.Arabský géograf a historik AL MASŮDÍ o nich napsal..Burtásové jsou turecký kmen(BURTÁSOVÉ MORDVÍNI)z jejich země se vyvážejí kožišiny černých i červených lišek,jež jsou známy jako burtáské.jedna taková kožišina dosahuje ceny 100 dinárů i více.týká se se to především černých,nebot červené jsou lacinější.Do techto kožišin se odívají vládci Arabů a Peršanů.

3 milasko milasko | 5. října 2015 v 18:39 | Reagovat

[1]: U nás už nějaký čas  k dostání je. Tak ať se ti líbí!

4 zdenos zdenos | 6. října 2015 v 15:51 | Reagovat

https://www.youtube.com/watch?v=kpPXXDo6XOI   tady je odkaz na perfektní dokument.

5 zdenos zdenos | 6. října 2015 v 15:59 | Reagovat

zdravím, ta kniha ze které jsem citoval o BURTÁSECH,se jmenuje RÝŽOVIŠTE ZLATA A DOLY DRAHOKAMŮ autorem je geograf AL MASŮDÍ,také cestovatel.I k mám se podíval,tedy do čech za doby knížete Václava.Scestoval skoro tehdejší známý svět,jak Evropu,Afriku,tak i Asii.tuto knihu přeložil Ivan Hrbek,orirentalista a arabista.

6 Kočovník Kočovník | 8. října 2015 v 22:55 | Reagovat

Knihu už jsem také našel, prolistoval si ji a zítra odkoupím. Je skvěle přehledná.
Jinak Turci přejímali islám především pod vlivem islamizovaných Peršanů, jako váleční otroci(Ghulámové-kterýžto systém převzali a své vojenské otroky nazývali Mameluci). Nepočítaje zrady Karluků, ktaří přešli na stranu Mohameda kvůli víře v jeho ideály a nespokojeností na straně Číňanů. Pokud se teda nemílím, takhle jsem tomu vyrozuměl, když jsem hledal totéž. Mne by zajímalo, nikde jsem nenašel, jak a čího území se nejdříve zmocnili Seldžuci, zda Perského, nebo Římského. Popřípadě kudyma se na dané území mezi dvěmi impérii dostali. Jestli Peršané dovolili, aby volně procházeli přez hranice mezi městy jejich říší, tak jako se k nám do Evropy dostali Cikáni, i když ti se nesjednotili, nebo šlo o masivní vpád a pronikli prostě tak vojenskou silou.

7 milasko milasko | 9. října 2015 v 6:45 | Reagovat

[6]: O tom se píše v kapitole o Oguzech.

8 zdenos zdenos | 10. října 2015 v 7:55 | Reagovat

kniha je doma!!!!!!!!!!tedy,je to obrovský zážitek,co k tomu říct jiného ? smekám.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama