Mytologie starých Turků. I. Uctívaná božstva. 2. Pramátí Umaj

13. října 2015 v 6:07 | milasko |  Turkuti
Nejvyšší bohyní starých Turků byla "pramátí paní Umaj". Její jméno znamená labuť. Ta mohla létat po nebi, chodit po zemi i plavat ve vodě. Byla manželkou Tengriho. Zatímco on symbolizoval nekonečnost, ona ohraničenou pozemskou existenci, vymezenou narozením, svatbou a smrtí. Měla zásadní podíl na vytvoření našeho světa. V nejstarších dobách existoval jen oceán, po kterém plula labuť. Ta se jednou ponořila velmi hluboko a ze dna vytrhla zemi, ze které vznikly hory, rostliny i zvířata. Vybraným lidem přinášela úspěch a slávu, proto Turci labutě nikdy nezabíjeli. Pokud se toho někdo dopustil, čekal ho brzký trest, jehož nejčastějším projevem bylo, že viníkovi zemřely děti.
Zatímco kaganové bývali připodobňováni k Tengrimu, jejich manželku - katun - srovnávali s Umaj. Bohyně vyzařovala božské paprsky, které pronikaly do lidí a přetrvávaly v nich až do smrti. Světelné jiskry spojovaly člověka s Nebem. Pokud pohasly, zemřel. Umaj se na zlatých křídlech snášela v podobě krasavice s nebe na zem, aby pomáhala lidem, zejména matkám a dětem. Byla též pokládána za bohyni plodnosti. V rukou měla vždy zlatou číši s kouzelným mlékem. Pokud dítě onemocnělo, krmila ho tímto mlékem, dokud se neuzdravilo. Malé děti, které ještě neuměly mluvit, mohly údajně hovořit přímo s bohyní. Když se mluvit naučily, jazyk bohů zapomněly.
K symbolům bohyně patřil trojúhelník, Měsíc, hřeben, nůžky a šíp. Dalším symbolem byl trojlístek. Proto turecké ženy nosily s oblibou náušnice a jiné šperky s trojlístkem, což jim mělo zajišťovat plodnost a pomáhalo to zahánět zlé duchy.
Umaj byla ochránkyní žen velkých bohatýrů. Díky ní tyto ženy uměly správně vybírat hříbata, která byla vhodná jako budoucí koně bohatýrů. Takové koně pásli na nejlepších pastvinách a vyráběli pro ně zvláštní postroje.
Této bohyni nebyly přinášeny zvířecí oběti, ale byla jí připravována speciální jídla z masa a mléka, která jí obětovali se slavnostními ceremoniemi.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 zdenos zdenos | 13. října 2015 v 16:33 | Reagovat

Ahoj Milane,chtel bych se zeptat,který národ uctíval boha jmenem HADŮR mám pocit že to byly madaři,článek opět...jedním dechem

2 zdenos zdenos | 13. října 2015 v 16:43 | Reagovat

kniha je výborná!!!gratuluji ti k takovému počinu.já jsem se o techto národech,dozvídal hlevne,z historických románů no a když jsem narazail na pečeněhy,tak bylo dokonáno.v 17 letech jsem hodne hltal ATTILU a Huny,pak jsem četl o madarech a arpádovy,k tomu se mi tam připletl CHAGAN BAJAN auž to začlo.jeste jednou gratuluji k te knize.

3 milasko milasko | 13. října 2015 v 20:37 | Reagovat

[1]: Tak to nevím.

4 zdenos zdenos | 14. října 2015 v 18:02 | Reagovat

[3]: jsou to ugrofinské kmeny které ho uctívaly,HADŮR byl bůh války,i u madarů.myslím že o tom píše i Géza Gárdony,ve svém románu VE STÍNU HUNSKÉ SLÁVY.Článek o tureckých bozích je famozni,jen tak dal.

5 zdenos zdenos | 14. října 2015 v 18:54 | Reagovat

o madarech jsem hodne četl v historických románech,no a a ke konci jsou vždy vysvětlivky,a ty my daly též poučení viz historický román POHROMA autor JÁN HRUŠOVSKÝ. a jeste jeden V LEŽENÍ AVARŮ tam se píše o posledních avarech za vlády Karla Velikého.

6 zdenos zdenos | 14. října 2015 v 18:57 | Reagovat

http://www.prectene-knihy.cz/beletrie/1522-pohroma-jan-hrusovsky.html

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama