Mytologie starých Turků. I. Uctívaná božstva. 3.1. Bůh podzemního světa Erlik

20. října 2015 v 7:50 | milasko |  Turkuti
Jeho jméno Erlik (Erklig) znamená krvežíznivý a je zobrazován jako obrovitý stařec s černýma očima, s rozdvojeným vousem po kolena, rozevlátými vlasy a černým knírem zatočeným za uši. Žil v podzemí. Jezdil na černém býku nebo na černé loďce bez vesel po podzemní řece Tojmadym, ve které tečou lidské slzy a krev. Jeho palác je z černého bláta a železa stojí na břehu podzemního moře Baj-Tengis. V podzemním světě se dále nacházejí bažiny a také jezera z lidských slz. Erlikovým symbolem byla hvězda, jeho barva byla černá.
V podzemí musel Erlik žít kvůli svým zlým skutkům. Když se svět teprve vytvářel, pokusil se podrobit si svého staršího bratra Tengriho. Ten se ho sice snažil usmířit, ale když to k ničemu nevedlo, poslal proti němu kovového bohatýra Mangdyšire (vytvořeného buď z oceli, nebo bronzu). Proti tomu se postavili synové Erlika, byli ale poraženi. Poté se proti němu poslal Erlik medvěda, jezevce a krtka, které vytvořil, ale i oni byli poraženi. Poté Mangdyšire chytil Erlika a uvěznil ho. Ten prosil Tengriho, aby mu dal alespoň kousek země, Tengri ale dlouho odmítal. Nakonec mu slíbil jen takový kus země, který bude pod Erlikovou berlou. Erlik vrazli berlu do země a pak ji zase vytáhnul. Z díry vylezli divočák, žába, had a další podzemní plazi. S nimi přišly na svět i nakažlivé nemoci. Erlik jim přikázal, aby byli nepřáteli lidí. Poté sám zmizel dírou do podzemí. Tengri mu pak zakázal, aby se objevoval tam, kde svítí slunce.
Podzemní svět byl pustý, a proto Erlik požádal Tengriho, aby ho směl zaplnit svým lidem. Ten věděl, že zlí duchové, kteří tam Erlikovi sloužili, se nemohli rozmnožovat, proto souhlasil. Erlik ale byl obratný a lstivý. Vyrobil si kovárnu, kladivo a kovadlinu. Vždy, když kladivem udeřil, objevil se nový duch. Tak postupně svůj svět zaplnil. Tito duchové pak na Erlikův příkaz dírou opouštěli podzemní svět a pronikali do světa lidí, kde páchali zlo. To nejhorší dělali malým dětem. Unášeli jejich duše do podzemí. Ty, zbavené ochrany Umaj, se postupně měnily v Erlikovy sluhy.
Vchod do podzemního světa se nacházel daleko na západě v místě, kde se nebeská klenba stýkala se zemí. V jeskyni tam žili Erlikovi synové, kteří vchod střežili. (Vyprávění o Erlikovi bude pokračovat.)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Kočovník Kočovník | 20. října 2015 v 11:27 | Reagovat

Super. Tolik nových informací o mytologii Turkutů. Dřív jsem myslel, že měli všechny kmeny jenom Tengriho a dál už se to příliš různilo, že v každém kmeni měli jiné, četné božstva, z nichž každé mělo jen několik uctívačů. Tak jsem vyveden ze slepoty. Je to velice zajímavé. Na pokračování se moc těším.
Kniha je také super, už dávno, když jsem na tenhle web narazil, jsem si říkal, že si musím zdejší články vytisknout, abych si o tom mohl číst i když nebudu zrovna u počítače, třeba na cestách v autobuse. Ale vzhledem k tomu, kolik toho je, to vydání knihy řeší lépe. Chci se zeptat, bude časem s přibýváním nových článků i další díl knihy?

2 zdenos zdenos | 20. října 2015 v 16:14 | Reagovat

[1]:ahoj,já jen zírám,co nových věcí se dozvím o bozích turků a jiných kočovníků.článek JEDNÍM DECHEM!!.co jsem se dočetl o Mongolech tak ti uctívaly boha jmenem SULDE a ješte náký Rudý Mangusi,mongolská obdboba našeho čerta.
Kniha je SUPER!

3 zdenos zdenos | 20. října 2015 v 17:12 | Reagovat

https://en.wikipedia.org/wiki/Hungarian_mythology    tady je odkaz na ugrofinské mýty....bohužel v angličtině

4 milasko milasko | 20. října 2015 v 17:27 | Reagovat

[1]: Kniha mi dala dost práce, tak momentálně o další neuvažuji.

5 zdenos zdenos | 20. října 2015 v 20:21 | Reagovat

[4]:není se co divit,když jsem koukal na seznam,literatury že které jsi čerpal,mužů říct jediné.  Klobouk dolů;-)

6 Kočovník Kočovník | 24. října 2015 v 16:53 | Reagovat

[2]: To je zajímavé. Já myslel, že měli Mongolové a Turkuti více méně totožné náboženství, protože mi utkvělo v hlavě, když jsem se díval na film Mongol (Čingischán), že tam Temudžinův otec povídal malému Temudžinovi o bohu nebes Tengrim. Ještě to tam rozebírali, že když je bouřka, tak to se bůh modré oblohy Tengri hněvá a všichni proto měli strašný strach z bouřky. Tak jsem si myslel, když jsem četl tady ten první článek o mytologii starých Turků, že vycházeli z Mongolů, či naopak, prostě, že měli náboženství totožné. Ale asi film teda úplně neodpovídá realitě. Anebo třeba později přejali Mongolové náboženství Turkutů a své staré již zapoměli.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama