Prosinec 2015

Mytologie starých Turků. II. Mýty. 2. Stvoření člověka

28. prosince 2015 v 9:58 | milasko |  Turkuti
Stvořitelem člověka byl Tengri. Ten vzal hlínu a kameny a z tohoto materiálu vytvořil lidskou postavu. První lidé byli nesmrtelní, ale neměli duši. Podobali se spíše loutkám, proto se Tengri rozhodl dát jim duši nesmrtelných. Odešel pro ni a zatím měli člověka hlídat pes a kočka. Erlik se ale rozhodl vmísit se do toho. Chtěl, aby lidé byli smrtelní. Kočka a pes ho nechtěli k člověku pustit, proto Erlik slíbil kočce, že nikdy nebude člověku sloužit, přesto bude od něho mnohé dostávat. Pes nepřestával štěkat, proto na něho Erlik vypustil strašný mráz. Pes mrzl, ale když mu Erlik slíbil teplý kožich, pustil ho k člověku.
Když st Tengri vrátil, ptal se obou zvířat, zdali se nic nestalo. Kočka tvrdila, že ne, pes ale přiznal, že nebyl schopný Erlikovi odporovat. Tengri psa proklel a ten za to musel věčně sloužit člověku, zejména střežit jeho obydlí a majetek. Turci proto chovali psy, ale neměli rádi kočky.
Od té doby osud člověka závisí na Tengrim. Když ten rozhodne, jeho život skončí, duši ale unese Erlik.
První člověk, kterého Tengri stvořil, se jmenoval Targyn-nama. Ten žil osaměle, ale neznal smutek ani starosti, protože Tengri pro něho stvořil ráj (Aruun-sjudun), kde byla velká stáda zvířat, teklo mnoho řek a zelenala se tráva. První člověk si postavil jurtu a naučil se používat oheň. Nakonec se ale začal nudit. Poprosil Tengriho, aby pro něj stvořil ženu. Tak se i stalo. Z téže hlíny vytvořil Tengri první ženu Muntjušajdi. Erlik pro ni stvořil zvláštní strom s lákavými plody. Když je na jeho radu ochutnala, přišlo na svět velké zlo. Tengri se rozhněval a vyhnal první pár z ráje. Předpověděl, že lidský život bude od tohoto okamžiku těžký, mnohé z jejich dětí se stanou zloději či podvodníky. Lidé budou trpět různými chorobami, ženy budou rodit v bolestech. Ale protože byl Tengri dobrým bohem, naučil lidi rozeznávat různé plodiny, vhodně k jídlu, aby netrpěli hladem.
Země se postupně zaplnila lidmi, objevila se tu i mnohá zvířata a ryby. Tengri přikázal lidem, aby si brali, co potřebují, ale ne více. Zpočátku se živili jen různými plodinami a brali si vždy jen to, co potřebovali k jídlu toho dne, Erlik je ale naučil dělat si zásoby. Díky tomu však potravin ubývalo a lidé si je začali krást. Na světě se objevili zločiny, nenávist a závist. Nejvíce ale trpěla zvířata, která se neuměla bránit před zvůli člověka. Ta proto žádala Tengriho, aby se lidé přestali živit rostlinnou stravou. Tengri se jich zeptal, zda mají lidé jíst jejich maso a oblékat se do jejich kůží. Zvířata se dlouho nemohla dohodnout, nakonec je ale přemluvil moudrý havran. Ten tvrdil, že člověk není tak rychlý jako zvířata, ptáky nemůže pronásledovat do vzduchu a ve vodě neumí plavat. Nemá ani drápy, ostrý zrak a velkou sílu. Člověk je tedy nemůže ani dohnat, ani zabít. Nakonec tedy zvířata souhlasila.
Lidé trpěli velkým hladem a prosili Tengriho, aby jim pomohl. Havran mu řekl, že lidi nejsou schopní ulovit antilopy, ryby ani ptáky. Tengri dlouho přemýšlel, ale pak naučil lidi vyrábět luky, šípy a kopí, lovit zvěř, ptáky i ryby. Lidé si ochočili koně, psy, krávy, velbloudy, ovce a kozy. Brzy se lidé stali největšími lovci na zemi. Zpočátku lovili podle pokynů Tengriho jen to, co opravdu potřebovali, později ale začali lovit pro zábavu. To Tengriho rozzlobilo a rozhodl se lidi potrestat. Nebe začalo tlačit na zemi, dole byl prach, nad ním mlha. Lidé začali po tisících hynout. To trvalo tři roky. Lidé prosili Tengriho o smilování a jemu se jich zželelo. Během těch tří let se ale lidé rozběhli po celé zemi a zapomněli původní společný jazyk. Tak vznikly různé národy.

Mytologie starých Turků. II. Mýty. 1. Stvoření světa

9. prosince 2015 v 9:48 | milasko |  Turkuti
Nejprve existovala temnota a panoval chaos. Chaos se postupně začal zhušťovat a objevil se Velký oceán. V té době ještě neexistovalo Slunce ani Měsíc, nebyl den ani noc a také čas.
O tom, jak se objevila suchá zem, panují dva mýty. Podle prvního se po nějaké době objevila Umaj v podobě ptáka. Ta chtěla snést vejce, ale neobjevila žádnou souš. Snesla vejce ve vzduchu. To spadlo do vody, potopilo se a bylo ztraceno. To se opakoval několikrát. Poté Umaj přistála na hladině, vytrhla si peří a z něho vytvořila hnízdo. To ale rozbily vlny. Umaj pochopila, že je třeba nejprve vytvořit zemi. Ponořila se až na dno oceánu, nabrala tu do zobáku hlínu a z ní vytvořila zemi. Ta postupně rostla.
Druhý mýtus hovoří o tom, že nad oceánem se v posvátném vejci objevil jako první Tengri. Nudil se, a proto z vody a mračen stvořil svého bratra Erlika. Ten je proto nestálý jako vody a černý jako temné mraky. Oba nejprve kroužili nad oceánem, ale pak se rozhodli vytvořit zemi. Proměnili se v kachny a ponořili se na dno. Tengri vynesl jíl a z něho vytvořil hladkou rovnou zemi. Erlik rozházel kameny, z nichž vznikly hory. Aby se země nepotopila, umístil ji Tengri na třech velkých železných rybách. Pohyby hlav těchto ryb pak způsobují záplavy nebo zemětřesení. Z vůle Tengriho se svět skládá ze tří částí. Horní svět - Nebe, Střední svět - Země a Dolní svět - Podsvětí. Nebesa jsou světle modrou střechou ve tvaru kupole. Zde žije Tengri a další bohové. Každé ráno se zde rodí Slunce. V noci ho střídá Měsíc, který je odrazem Tengriho tváře. Vchody obydlí vládců kočovníků byly vždy obráceny k východu, kde vycházelo slunce. Ráno vycházeli hunští šan-jüové a turečtí kaganové z jurty, klaněli se Slunci, večer pak Měsíci. Země se svými čtyřmi rohy dotýká nebes. Vchod do Podsvětí se nachází daleko na západě. Údajně existují ještě nějaké jiné světy, které nikdo nikdy neviděl a v nichž slunce a měsíc svítí jinak.
Svět není věčný. Přijde čas, kdy slunce vše spálí. Poté Měsíc sešle velký déšť a vítr. Syn povstane proti otci, bratr proti bratru, vládcové začnou bojovat proti sobě. Řeky a jezera se naplní krví. Železné ryby se osvobodí a oceán zatopí svět. Vše živé zahyne, obnoví se chaos. Teprve za mnoho věků se země objeví znovu.

Rinot, Malbec, Dunaj a další vína z konce podzimu

1. prosince 2015 v 18:04 | milasko |  Soukromé koštování, odrůdy
V poslední době nemám čas skoro na nic, ani na to víno a tuhle skupinku jsem pil docela dlouhou dobu. A ještě déle mi trvalo, než jsem se dostal k napsání. Nicméně vína se mi sešla pěkná, některá i velmi.
Venus 2012 VCC Vin sélecionné - Cave Viticole Bouargoub, Tunisko. Láhev ze zeleného skla byla uzavřena plným korkem dlouhým 38 mm. Obsah alkoholu 11,5 %. Přední etiketa mnoho informací nepřinesla a zadní chyběla vůbec. Odrůda ani další podrobnosti neznámé. Rubínová barva, vyšší viskozita. Slabá vůně s náznakem sladkých malin. Hezky uhlazené, středně plné, ovocná chuť, tóny dřeva, jemně pikantní, delší dochuť. Tohle víno sice na první pohled nijak zvlášť důvěryhodně nepůsobilo, nakonec ale celkem příjemně překvapilo a dal jsem mu lepších 7,5 (84) bodů.
Barceliño 2012 Denominación Catalunya de Origen (DO) - ARSA, R.E., Barcelona, Španělsko. Víno zrálo 3 měsíce v barikovém sudu. Láhev typu Bordo byla uzavřena plastovou zátkou. Obsah alkoholu 13,5 %. Vyrobeno z odrůd Tempranillo a Garnacha. Tmavá rubínová barva, viskozita nižší. Méně intenzivní, těžká, trochu mdlá ovocná vůně s lehkým náznakem vanilky. Středně plné tělo, v chuti trochu trpčí. Byly tu švestky a třešně. Středně dlouhá dochuť. Dostalo 7 (80) bodů.
Coste Peyrouse 2012 AOC Cahors. Vyrobeno z odrůd Malbec a Merlot. Zelená Bordo láhev byla uzavřena plným korkem dlouhým 44 mm. Obsah alkoholu 13,5 %. Tmavě rubínová barva, velmi vysoká viskozita, víno tvoří ve sklence krásné mosty. Jemná, ale lákavá vůně, trochu těžší, s tóny borůvek. Středně plné až plnější tělo. Chuť lahodná, skvěle uhlazené, sladké třísloviny, středně dlouhá dochuť. Zajímavé víno jsem ocenil horšími 8 (85) body.
Domaine du Grand Bourjassot 2014 Indication Geographique protegée Vaucluse, Gigondas, Francie. Tmavozeléna láhev burgundského typu byla uzavřena plastovou zátkou. Vyrobeno z odrůdy Grenache. Tmavá rubínová barva, vysoká viskozita. Méně intenzivní těžší vůně tmavého ovoce, v těle plné, výraznější třísloviny, ale dobře pitelné, hodně ovocné. Dlouhá dochuť. Dostalo lepších 7,5 (84) bodů.
Rinot 2012 výběr z bobulí - Marek Štýbl Velké Němčice. Vinařská obec Křepice, viniční trať Achtele. Štíhlá vysoká zelená láhev měla šroubovací uzávěr. Obsah alkoholu 11 %. Naše novošlechtění z Velkých Bílovic, mezi rodiči bylo Rulandské šedé a Merzling. Hezká sytější zlatožlutá barva, velmi vysoká viskozita. Středně intenzivní sladká příjemná vůně s tóny chlebovinky. Plné tělo, sladké, ale vůbec ne nudné, chuť medová s nepatrným náznakem perlení na jazyku. Příjemné, velmi dobře pitelné, i když možná už těsně za vrcholem. Dochuť dlouhá. Dostalo 8,5 (89) bodů.
Dunaj 2011 výběr z bobulí, barrique - Vinařství Tichý Hrušky. Tmavá láhev bez etikety byla uzavřena plným korkem dlouhým 45 mm. Tato odrůda vznikla křížením z Muškátu Bouchet, Oporta a Svatovavřineckého. Obsah alkoholu 16 %, 10 g zbytkového cukru, bezcukerný extrakt 37 g. Tmavofialová barva, velmi vysoká viskozita. Těžká příjemná vůně tmavého ovce a čokolády. Po napití jsme reagovali úplně stejně: zírali jsme, kde je ve vzhledu to perlení, které jsme cítili na jazyku. A ono nic. Rozhodně nebylo zkvašené, ale bylo zvláštně štiplavé. Velmi těžké, hutné. S tou zvláštností v chuti jsem se velmi rychle popasoval a začalo se mi líbit. Trochu připomínalo nějaké likérové víno, možná portské, snad tu bylo i něco ze slivovice, ale i třešňový kompot. Každý by si tu něco našel. Prostě vůbec nic obvyklého, rozhodně stojí za ochutnání, i když to není na delší pití. Takové spíše dezertní víno s velmi dlouhou dochutí. S víny s tohoto vinařství mám opakovaně dobrou zkušenost. Dostalo horších 9 (91) bodů.
Na závěr jedna hádanka - i pro mě. Tohle víno jsem dostal od někoho, kdo k němu přišel podobně. Chyběly jakékoliv informace. Bylo ve zcela neprůhledné láhvi o obsahu 0,5 l a bylo určeno jako novoroční dárek od firmy Oční optika Olivová. Předem jsem ani netušil, zda je červené nebo bílé. Jediným spolehlivějším vodítkem bylo uzavření korkem (plátek-drť-plátek), dlouhým 44 m s logem Víno Hruška. Mělo tmavofialovou barvu a vysokou viskozitu. V těle středně plné s chutí višní a švestek a poněkud vystupujícím alkoholem a delší dochutí. Ohodnotil jsem ho lepšími 7 (81) body. Tak pokud by někdo tušil, co to je, dejte vědět.