Rinot, Malbec, Dunaj a další vína z konce podzimu

1. prosince 2015 v 18:04 | milasko |  Soukromé koštování, odrůdy
V poslední době nemám čas skoro na nic, ani na to víno a tuhle skupinku jsem pil docela dlouhou dobu. A ještě déle mi trvalo, než jsem se dostal k napsání. Nicméně vína se mi sešla pěkná, některá i velmi.
Venus 2012 VCC Vin sélecionné - Cave Viticole Bouargoub, Tunisko. Láhev ze zeleného skla byla uzavřena plným korkem dlouhým 38 mm. Obsah alkoholu 11,5 %. Přední etiketa mnoho informací nepřinesla a zadní chyběla vůbec. Odrůda ani další podrobnosti neznámé. Rubínová barva, vyšší viskozita. Slabá vůně s náznakem sladkých malin. Hezky uhlazené, středně plné, ovocná chuť, tóny dřeva, jemně pikantní, delší dochuť. Tohle víno sice na první pohled nijak zvlášť důvěryhodně nepůsobilo, nakonec ale celkem příjemně překvapilo a dal jsem mu lepších 7,5 (84) bodů.
Barceliño 2012 Denominación Catalunya de Origen (DO) - ARSA, R.E., Barcelona, Španělsko. Víno zrálo 3 měsíce v barikovém sudu. Láhev typu Bordo byla uzavřena plastovou zátkou. Obsah alkoholu 13,5 %. Vyrobeno z odrůd Tempranillo a Garnacha. Tmavá rubínová barva, viskozita nižší. Méně intenzivní, těžká, trochu mdlá ovocná vůně s lehkým náznakem vanilky. Středně plné tělo, v chuti trochu trpčí. Byly tu švestky a třešně. Středně dlouhá dochuť. Dostalo 7 (80) bodů.
Coste Peyrouse 2012 AOC Cahors. Vyrobeno z odrůd Malbec a Merlot. Zelená Bordo láhev byla uzavřena plným korkem dlouhým 44 mm. Obsah alkoholu 13,5 %. Tmavě rubínová barva, velmi vysoká viskozita, víno tvoří ve sklence krásné mosty. Jemná, ale lákavá vůně, trochu těžší, s tóny borůvek. Středně plné až plnější tělo. Chuť lahodná, skvěle uhlazené, sladké třísloviny, středně dlouhá dochuť. Zajímavé víno jsem ocenil horšími 8 (85) body.
Domaine du Grand Bourjassot 2014 Indication Geographique protegée Vaucluse, Gigondas, Francie. Tmavozeléna láhev burgundského typu byla uzavřena plastovou zátkou. Vyrobeno z odrůdy Grenache. Tmavá rubínová barva, vysoká viskozita. Méně intenzivní těžší vůně tmavého ovoce, v těle plné, výraznější třísloviny, ale dobře pitelné, hodně ovocné. Dlouhá dochuť. Dostalo lepších 7,5 (84) bodů.
Rinot 2012 výběr z bobulí - Marek Štýbl Velké Němčice. Vinařská obec Křepice, viniční trať Achtele. Štíhlá vysoká zelená láhev měla šroubovací uzávěr. Obsah alkoholu 11 %. Naše novošlechtění z Velkých Bílovic, mezi rodiči bylo Rulandské šedé a Merzling. Hezká sytější zlatožlutá barva, velmi vysoká viskozita. Středně intenzivní sladká příjemná vůně s tóny chlebovinky. Plné tělo, sladké, ale vůbec ne nudné, chuť medová s nepatrným náznakem perlení na jazyku. Příjemné, velmi dobře pitelné, i když možná už těsně za vrcholem. Dochuť dlouhá. Dostalo 8,5 (89) bodů.
Dunaj 2011 výběr z bobulí, barrique - Vinařství Tichý Hrušky. Tmavá láhev bez etikety byla uzavřena plným korkem dlouhým 45 mm. Tato odrůda vznikla křížením z Muškátu Bouchet, Oporta a Svatovavřineckého. Obsah alkoholu 16 %, 10 g zbytkového cukru, bezcukerný extrakt 37 g. Tmavofialová barva, velmi vysoká viskozita. Těžká příjemná vůně tmavého ovce a čokolády. Po napití jsme reagovali úplně stejně: zírali jsme, kde je ve vzhledu to perlení, které jsme cítili na jazyku. A ono nic. Rozhodně nebylo zkvašené, ale bylo zvláštně štiplavé. Velmi těžké, hutné. S tou zvláštností v chuti jsem se velmi rychle popasoval a začalo se mi líbit. Trochu připomínalo nějaké likérové víno, možná portské, snad tu bylo i něco ze slivovice, ale i třešňový kompot. Každý by si tu něco našel. Prostě vůbec nic obvyklého, rozhodně stojí za ochutnání, i když to není na delší pití. Takové spíše dezertní víno s velmi dlouhou dochutí. S víny s tohoto vinařství mám opakovaně dobrou zkušenost. Dostalo horších 9 (91) bodů.
Na závěr jedna hádanka - i pro mě. Tohle víno jsem dostal od někoho, kdo k němu přišel podobně. Chyběly jakékoliv informace. Bylo ve zcela neprůhledné láhvi o obsahu 0,5 l a bylo určeno jako novoroční dárek od firmy Oční optika Olivová. Předem jsem ani netušil, zda je červené nebo bílé. Jediným spolehlivějším vodítkem bylo uzavření korkem (plátek-drť-plátek), dlouhým 44 m s logem Víno Hruška. Mělo tmavofialovou barvu a vysokou viskozitu. V těle středně plné s chutí višní a švestek a poněkud vystupujícím alkoholem a delší dochutí. Ohodnotil jsem ho lepšími 7 (81) body. Tak pokud by někdo tušil, co to je, dejte vědět.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama