Leden 2016

Mytologie starých Turků. II. 3. Stvoření času a počátky Turkutů

26. ledna 2016 v 19:14 | milasko |  Turkuti
Stvoření času
Když byl stvořen svět a přišla na něj i smrt, započal běh času. Lidé ho ale neuměli nijak určit, nevážili si starých, ti zase netušili, že brzy zemřou a že by měli předat své zkušenosti mladým. Tengri z toho byl smutný a pochopil, že je třeba dát lidem kalendář. Rozdělit rok na roční období a dvanáct měsíců, každý rok byl nazván podle nějakého zvířete. Zvířata se dlouho hádala, podle kterého se mají roky jmenovat. Tengri určil, že podle toho, kdo uvidí první slunce, nazve první rok. Chytrá myš vylezla na hlavu velblouda a první si všimla paprsků slunce. Tak byl první rok nazván rokem myši. Postupně dostaly roky i jména dalších jedenácti zvířat. Tak vznikl dvanáctiletý cyklus. Každý rok má něco z povahy daného zvířete. Například rok býka je ve znamení válek, v roce slepice bývají velké úrody, ale také velké zmatky. Rok zajíce není považovaný za příliš šťastný, protože hyne mnoho skotu. Naopak v roce ovce se chovatelé dočkají velkých přírůstků svých stád. Rok opice znamená spoustu změn. Rok myši je výhodný pro Východ, zatímco na Západě je mnoho krveprolití a sporů. Staří Turci neměli názvy pro jednotlivé dny v týdnu a dokonce neznali ani dělení měsíce na týdny. Věk byl určován podle dvanáctiletého cyklu.

Počátky Turkutů
Když se v nejstarších dobách lidé rozdělili na kmeny, žili předkové Turkutů na okraji velkých bažin. Sousední národ na ně útočil, až zůstal pouze jeden desetiletý chlapec. Toho sice nechali nepřátelé naživu, usekali mu ale ruce a nohy a ponechali ho ležet ve stepi. Uviděl ho ale Tengriho havran a začal ho krmit masem. Po nějakém čase mu Tengri poslal vlčici, která se o něho starala.
Když chlapec dospěl, stala se vlčice jeho ženou. Nepřátelský chán měl předtuchu něčeho zlého. Zeptal se šamanů a ti mu sdělili, že potomci onoho chlapce přinesou záhubu jeho říši. Chán vyslal mnoho bojovníků, aby chlapce našli. Chlapec se s vlčicí ukryl v jeskyni. Nepřátelé našli nějakého jiného člověka, usekli mu hlavu a přinesli ji chánovi. Ten se uklidnil a uspořádal hostinu. Z lebky si nechal vyrobit číši.
Vlčice porodila chlapci deset synů. Každý z nich se stal zakladatelem jednoho rodu. Ty se postupně rozrostly. Bratři se začali dohadovat, kdo by měl být prvním kaganem. Podle věštby se jim měl stát ten, který vyleze na posvátném stromě nejvýše a tak se dostane nejblíže k Tengrimu. To se povedlo Ašinovi (Vlk). Bratři zůstali mnohem níže a tvrdili lidu, že Ašina se někde ztratil, ale když se vrátil, slétl z Nebes posvátný orel, sedmkrát Ašinu obletěl a pak na něho usedl. Pak už nikdo nepochyboval, Ašina se stal prvním kaganem a vládl mnoho let. Později národ přesídlil na Altaj, kde se smísil s dalšími kmeny. Začali si říkat Turkuti (Silní). Na počest zvířat, která zachránila jejich prapředka, uctívali vlčici a havrana.

Top 10 vín 2015

16. ledna 2016 v 19:28 | milasko |  Soukromé koštování, odrůdy
I tento rok zveřejňuji dvě desítky nejlepších vín, na která jsem v průběhu roku narazil. Zvlášť červená a bílá. V uplynulém roce jsem pil zřetelně více pěkných červených než bílých, na která jsem tak velké štěstí neměl a která mají oproti červeným v průměru zřetelně horší hodnocení. Uvedené přehledy nejsou seřazeny od nejlepšího, každé z nich se mi líbilo.
Červená vína
Fratava 2011 pozdní sběr - Lubomír Glos, Collegium Vinitorum, Moravská Nová Ves
Merlot 2011 Max Reserva - Errazuriz, Chile
Carmenere Single Vineyard 2011 Speciality - Errazuriz, Chile
Alibernet 2011 výber z hrozna Districtus Slovakia Controllatus - Chateau Topolčianky
Cuvée Filip 2009 moravské zemské víno - Vinařství Tichý Hrušky
Dunaj 2011 výběr z bobulí, barrique - Vinařství Tichý Hrušky
Rulandské modré 2011 - Vinařství Vajbar Bronislav, Rakvice
Nitra 2011 výběr z hroznů, barrique - Vinařství Tichý Hrušky
Dunaj 2012 výber z hrozna - Chateau Topolčianky
Machiavelli Brunello di Montalcino 2007 DOCG
Bílá vína
Ryzlink rýnský 2010 VOC - Waldberg Vrbovec
Rulandské bílé EGO No 75 2011 výběr z hroznů - Zámecké vinařství Bzenec
Rulandské šedé 2013 pozdní sběr - Nové vinařstvíDrnholec
Ryzlink rýnský 2011 pozdní sběr - Nové vinařství Drnholec
Rulerr 2012 zemské víno - Jaroslav Nešpor, Collegium Vinitorum, Moravská Nová Ves
Devín 2012 hrozienkový výber, víno s chráneným označením povodu - Karpatská perla
Rulandské šedé 2011 pozdní sběr - BM vinařství Jan Balga Tvrdonice
Solaris 2012 výběr z bobulí - Veritas Bošovice
Rinot 2012 výběr z bobulí - Marek Štýbl Velké Němčice
Rulandské šedé 2011 pozdní sběr - Oldřich Drápal
Jak je vidět, hodně mě zaujala vína Ing. Richarda Tichého z Hrušek, z odrůd mě tentokrát nejvíce oslovila slovenská novošlechtění Dunaj a Nitra.

Dunaj, Brunello di Montalcino a další vína ze závěru roku

6. ledna 2016 v 17:15 | milasko |  Soukromé koštování, odrůdy
Ke konci roku jsem postupně otevřel sedm vín. Žádné nebylo špatné, ale opět nejvíce "zabodoval" Dunaj, tentokrát ze Slovenska. Velmi pěkné bylo italské Brunello, z domácích zástupců jsem nejlépe hodnotil jedno trochu neobvyklé víno z Moravské Nové Vsi.
Embuçado 2012 D.O.C. Alentejo, Portugalsko. Zelená Bordo láhev byla uzavřena plným korkem dlouhým 38 mm. Bylo vyrobeno z odrůd Aragonez, Trincadeira, Castelão a Moreto. Obsah alkoholu 13 %. Stříbrná medaile na Concours internationale v Bruselu. Tmavofialová barva, velmi vysoká viskozita. Středně intenzivní vůně borůvek. Středně plné tělo, svěží chuť drobného ovoce. Poněkud trpčí, třísloviny trochu drhly. Dochuť spíše kratší. Nic složitého, ale celkem dobře pitelné. Dal jsem mu horších 7,5 (82) bodů.
Ryzlink vlašský 2012 pozdní sběr - Spielberg. Vinařská obec Archlebov, viniční trať Dubová. Zelená Bordo láhev byla uzavřena korkem (plátek-drť-plátek) 38 mm dlouhým. Obsah alkoholu 12 %. Zlatavá barva s jemným našedlým závěrem, vysoká viskozita. Jemná, ale příjemná odrůdová vůně louky a medu. Středně plné tělo, lehce pikantní, kořenité, ovocité s tóny medu a příjemnou kyselinkou. Příjemné víno na delší pití. Dostalo 7,5 (83) bodů.
Svatovavřinecké 2012 kabinet - Zámecké vinařství Bzenec. Štíhlá láhev ze zeleného skla byla uzavřena korkem (plátek-drť-plátek) dlouhým 45 mm. Obsah alkoholu 11,5 %. Tmavá granátová barva, viskozita střední. Méně intenzivní vůně švestek, v těle méně až středně plné, v docela trpké chuti byly opět švestky. Dochuť kratší. Hodnotím horšími 7 (79) body.
Cabernet Moravia 2013 fortifikované víno - Vinařství Ing. Jiří Frýdek Moravská Nová Ves. Khaki láhev o obsahu 0,5 l, obsah alkoholu 18,5 %. Barva na pomezí rubínu a granátu, vysoká viskozita. Vůně připomínala portské víno. Sladké, ale přitom dostatečně pikantní, velmi příjemné, s tóny višní a dlouhou dochutí. Dostalo lepších 8 (87) bodů.
Dunaj 2012 výber z hrozna - Chateau Topolčianky. Vinohradnická obec Topolčianky, vinohradnický hon Dolné. Víno bylo zařazeno do Národného salónu vín SR. Tmavozelená pistole byla uzavřena plným korkem dlouhým 44 mm. Obsah alkoholu 15 (!) %. 1,6 g zbytkového cukru, 4,1 g kyselin. Tmavá borůvková barva, velmi vysoká viskozita. Slabší těžká vůně trochu připomínající portské, dále také tóny borůvek a švestek. Mohutné tělo, velmi příjemná chuť borůvek a višní, uhlazené třísloviny. Dlouhá dochuť. Setkání s touto odrůdou mě zatím vždy potěšila i pobavila, prostě nic obvyklého. Víno poněkud připomínalo některá mohutná španělská vína. Dal jsem horších 9 (91) bodů.
Veltlínské červené rané 2013 kabinet - Vinařství Komarov. Vinařská obec Ivančice, vinařská trať Syslice. Víno dostalo Stříbrnou medaili na mikulovských vinařských trzích. Zelená Bordo láhev byla uzavřena korkem z drti dlouhým 38 mm. Obsah alkoholu 12,7 %. Světlinká barva s šedozeleným nádechem, viskozita střední. Lehká vůně s nádechem medu a sladkých hrušek. Příjemná svěží chuť, jemně nasládlé (i když suché), s nepatrnou ale nerušící hořčinkou, lehce olejovité. V těle méně plné, velmi dobře pitelné, dochuť středně dlouhá. Dostalo lepších 7 (81) bodů.
Machiavelli Brunello di Montalcino 2007 DOCG. Zelená Bordo láhev byla uzavřena plným korkem dlouhým 44 mm. Jedno z velmi známých italských vín, vyrobené z odrůdy Sangiovese. Obsah alkoholu 14 %. Tmavá granátová barva, vysoká viskozita. Středně intenzivní velmi kořenitá vůně s tóny dřeva, skořice a višňového kompotu. Zajímavé, dobře pitelné. Mohutné tělo, dlouhá dochuť. Dostalo horších 8,5 (88) bodů.

Moravská vína sice tentokrát zůstala za zahraničními, nicméně na nic špatného jsem nenarazil.