Březen 2016

Váh, Zierfandler Rotgipfler a další zajímavá vína

30. března 2016 v 19:07 | milasko |  Soukromé koštování, odrůdy
Poslední série doma koštovaných vín byla tvořena téměř výhradně moravskými zástupci, zajímavá výjimka byla z Rakouska.
Cabernet Moravia 2011 pozdní sběr - Patria Kobylí. Vinařská obec Kobylí, viniční trať Nivky. Zelená Bordo Europea láhev byla uzavřena korkem (plátek-drť-plátek) dlouhým 44 mm. Obsah alkoholu 12,5 %, 4,5 g cukru, 4,5 g kyselin. Zlatá medaile Vinex. Tmavá rubínová barva, vysoká viskozita. Středně intenzivní vůně tmavého zahradního ovoce, hlavně červeného a černého rybízu. V těle středně plné, harmonické, dobře pitelné, pikantní, v chuti višně. Dochuť poněkud kratší. Dostalo horších 7,5 (82) bodů.
Zierfandler Rotgipfler 2013 - Alphart, Traiskirchen, Thermenregion, Rakousko. Zelená pistole se šroubovacím uzávěrem. Obsah alkoholu 12,5 %. Bílá autochtonní rakouská odrůda vzniklá z Veltlínského červeného a jakési odrůdy příbuzné Tramínu. Velmi světlá barva s lehkým nazelenalým nádechem, viskozita střední, ve vzhledu lehké perlení, které bylo lehce zřetelné i v chuti. Lehká vůně exotického sladkého ovoce, manga a pomerančů. Poměrně plné, na jazyku velmi příjemné, pikantní, v chuti sladké grepy. Ač bylo víno deklarované jako suché, působilo docela sladce. Středně dlouhá dochuť. Dostalo 7 (80) bodů.
Pinot noir 2011 výběr z hroznů - Spielberg Archlebov. Vinařská obec Archlebov, viniční trať Dubová. Zelená Bordo Sissi láhev byla uzavřena plným korkem dlouhým 44 mm. Zrálo v sudech z francouzského dubu. Světlejší rubínová barva s cihlovými tóny, vysoká viskozita. Slabší vůně peckovin, lehce kořenité, s tóny dřeva. Plné tělo, v zajímavé hořkosladké chuti koření, hořké mandle, sladké meruňky, trochu výraznější třísloviny, ale celkově velmi dobře pitelné. Delší dochuť. Dal jsem 7,5 (83) bodu.
Váh 2012 pozdní sběr (plněno pro přátele) - Vinařství Konečný Moravský Žižkov. Vinařská obec Moravský Žižkov, viniční trať Sahary. Slovenské novošlechtění z odrůd Castets a Abouriou noir. Zelená Bordo láhev byla uzavřena korkem (plátek-drť-plátek) dlouhým 38 mm. Obsah alkoholu 13,5 %. Velmi tmavá borůvková barva, hodně vysoká viskozita. Slabá vůně, která se jen pomalu uvolňovala. Postupně se projevila velmi výrazná kořenitost, trochu připomínající polévkové koření. Plné extraktivní víno, na láhvi zůstávaly mimořádné usazeniny. Vína byla plná pusa, v chuti bylo těžké, ale přitom jemné, uhlazené, v chuti kompot z černého rybízu a borůvky. Středně dlouhá dochuť. Zajímavé víno, i když zde byl obrovský rozdíl mezi nevýraznou vůní a výbornou chutí. Dostalo horších 8 (85) bodů.
Ryzlink vlašský 2012 pozdní sběr - Tanzberg Mikulov. Vinařská obec Perná, viniční trať Goldhamer. Obsah alkoholu 13 %. Atypická masivní láhev ze zeleného skla byla uzavřena plným korkem dlouhým 44 mm. Zlatavá barva, viskozita střední. Jemná, méně až středně intenzivní vůně, lehce nasládlá, s tóny květin a malin. V těle plnější, lehce olejovité, výborně pitelné, s tóny angreštu. Středně dlouhá dochuť. Dostalo lepších 7,5 (84) bodu.
Cuvée bílé organic 2013 moravské zemské víno - Gala. Vinařská obec Perná, viniční trať Hermesdorfen. Vyrobeno z odrůd Solaris a Merzling. Obsah alkoholu 12,5 %, cukernatost při sběru odpovídala výběru z hroznů. Štíhlá zelená láhev byla uzavřena šroubovacím uzávěrem. Velmi světlá barva s nazelenalým nádechem, viskozita střední. Sladká malinová vůně. V těle méně až středně plné. Lehčí, s celkem příjemnou grepovou chutí a kratší až střední dochutí. Dal jsem mu lepších 7 (81) bodů.

Vína byla tentokrát kvalitativně velmi vyrovnaná, což se projevilo jen malými rozdíly v bodování. Pomyslným vítězem se tak stala odrůda Váh. Se slovenskými novošlechtěními, jako je Dunaj, Nitra (nově Nitria) a teď i Váh mám mimořádně dobré zkušenosti a určitě je budu i nadále vyhledávat.

Mytologie starých Turků. III. Mimořádné osobnosti. 2. Kagani a kováři

12. března 2016 v 8:14 | milasko |  Turkuti
Tentokrát přiblížím dvě na první pohled nesouměřitelné skupiny lidí - kagany a kováře. Ti druzí měli ale ve staroturecké společnosti až překvapivě vysokou vážnost.
Kagani
Kagani se rodili ze slunečních paprsků, které pronikly střešním otvorem do jurty. Vládli Turkům z vůle velkého Tengriho. Pokud šlo vše správnými cestami, měli díky tomuto spojení Turci vládnout celému světu. Staří Turci věřili, že neexistuje národ, který by se mohl postavit jejich vojsku. Kagani prohlašovali: "Protože sílu nám dalo samo Nebe, je kaganovo vojsko jako vlci, nepřátelé jako ovce."
Tengri dal kaganům moudrost a vládu. Ty, kteří nějakým způsobem jednali proti nim, trestal. Turci byli ale zároveň velmi svobodomyslní, proto nemohla být moc kagana úplně neomezená. Jednak musel vládnout podle zákonů nebes, ale přihlížet i k vůli národa. Pokud tak nečinil, soudili Turci, že Tengri ho zbavil rozumu. Pokud utrpěl porážku, měl by spáchat sebevraždu. Kagan se tedy musel opírat o lid a vybírat si moudré rádce. Nesměl také zapomínat na své předky. Vlastně každý Turek měl znát jejich jména v sedmi předcházejících pokoleních. Je žádal o radu a pomoc v těžkých chvílích. Kdyby živí zapomněli jména svých předků, začali by se jim jejich duchové mstít a celá říši by upadala.
Velmi zvláštním zvykem bylo, že skutečné jméno kagana znali jen jeho nejbližší. Nikdo ho ale neoslovoval jménem. Lid ho nazýval pouze prostřednictvím různých čestných přívlastků.
Kováři
Turkuti byli odedávna známí jako vynikající kováři. Díky mimořádně kvalitním zbraním, zejména novince, kterou vynalezli, šavli, porazili své nepřátele a vytvořili obrovskou říši. Vážnost, kterou u nich měli kováři, byla taktéž mimořádná a blížila se pozici šamanů. Umění jejich řemesla bylo pečlivě střeženým tajemstvím. Ostatní lidé se na kováře dívali se směsicí obdivu a strachu. Práce s ohněm byla důkazem jejich spojení s bohem podsvětí Erlikem. V podzemí také dobývali potřebnou rudu. Proto existovala představa, že vlastně žijí ve dvou světech - podzemním i ve světě lidí. Kováři tak byly postavami mocnými i strašlivými zároveň.

Domácí ochutnávka odrůdy Dornfelder

6. března 2016 v 12:15 | milasko |  Soukromé koštování, odrůdy
Průběh domácích ochutnávek naší party vínomilů bývá podobný. Každý přinese jednu láhev, nejprve ochutnáváme formou slepé degustace, každý vzorek ohodnotí, pak se láhve odhalí a ve druhém kole již se přechutnává podle vlastního výběru. Tentokrát jsme si vybrali zajímavou odrůdu Dornfelder, která vznikla poměrně komplikovaným křížením, ale výsledek se povedl.
Dornfelder 2012 pozdní sběr - Vinařství Mutěnice. Vinařská obec Moravský Žižkov, viniční trať Sahary. Obsah alkoholu 12,5 %. Korek z drti. Hezká rubínová barva, viskozita nižší. Slabší, těžší, vcelku příjemná vůně sladkých višní. Víno spíše lehčí, méně až středně plné, hodně ovocné. V chuti třešně, černý rybíz a švestky, šťavnaté, příjemné kyselinky, nezřetelné třísloviny. Dochuť kratší. Celkem dobře pitelné, ale nic velkého. Dal jsem horších 7 bodů, celkově skončilo sedmé z osmi.
Dornfelder 2010 pozdní sběr - Rodinné vinařství Jedlička & Novák. Vinařská obec Bořetice, viniční trať Terasy. Obsah alkoholu 12 %. Plastová zátka. Tmavší granátová barva, viskozita vysoká. Výraznější, trochu ostřejší, ale zajímavá vůně tmavých višní a přezrálých jahod. V chuti náznak perlení, byly tu mražené jahody, rybízová marmeláda, v těle méně až středně plné. Dochuť kratší. Dal jsem horších 6,5 bodu, celkově skončilo poslední.
Dornfelder jakostní víno - Vinařství Baloun Velké Pavlovice. Obsah alkoholu 11,5 %. Korek z drti. Tmavá rubínová barva, vysoká viskozita. Velmi příjemná vůně sladké marmelády z černého rybízu. V těle středně plné, vyrovnané, harmonické, hezky uhlazené třísloviny. V chuti třešně a švestky. Dochuť kratší až středně dlouhá. Ohodnotil jsem 7,5 body, dopadlo jako šesté.
Dornfelder 2013 pozdní sběr - Chateau Valtice. Vinařská obec Valtice, viniční trať Hintertály. Obsah alkoholu 12 %. Korek - plátek-drť-plátek. Hezká hodně tmavá rubínová barva, viskozita střední. Vůně skoro žádná, v těle méně až středně plné, šťavnaté. Docela divná, hodně sladká a přitom nevýrazná chuť. Krátká dochuť. Pro mě nezajímavé víno. Dal jsem mu lepších 6 bodů, celkově ovšem zvítězilo.
Dornfelder moravské zemské víno - Vinařství Konečný Moravský Žižkov. Obsah alkoholu 12,5 %. Velmi tmavé, prakticky neprůhledné, na pomezí rubínu a granátu, vysoká viskozita. Středně intenzivní, velmi těžká vůně, připomínající vína fortifikovaná. V těle plnější, chuť poněkud mdlejší, ale uhlazená, s tóny sladkých višní. Středně dlouhá až delší dochuť. Ode mě dostalo horších 8 bodů, celkově skončilo na druhém až třetím místě.
Dornfelder 2012 pozdní sběr - Bronislav Vajbar Rakvice. Vinařská obec velké Pavlovice, viniční trať Nadzahrady. Obsah alkoholu 12 %. Korek - plátek-drť-plátek. Velmi tmavá borůvková barva, střední viskozita. Intenzivní, trochu divoká, špatně zařaditelná vůně s náznakem borůvek. Vína byla plná pusa, bylo jemné, hezky uhlazené. V chuti opět borůvky a višně. Dochuť delší. Dal jsem mu 8 bodů, skončilo na druhém až třetím místě.
Dornfelder Feinherb - Weingut Anselmann Pfalz, SRN. Šroubovací uzávěr. Hezká tmavě rubínová barva, viskozita vyšší. Intenzivnější, příjemná, jemně nasládlá, ale špatně zařaditelná ovocná vůně. Příjemná chuť malin, poměrně plné, hezky uhlazené. Dochuť kratší. Ocenil jsem horšími 7,5 body, skončilo čtvrté.
Dornfelder 2011 pozdní sběr - Waldberg Vrbovec. Vinařská obec Dyjákovičky, viniční trať Šác. Obsah alkoholu 13 %. Korek - plátek-drť-plátek. Tmavofialová barva, vysoká viskozita. Středně intenzivní vůně višní, švestek a fialek. Středně plné, v chuti uhlazené, bylo tu tmavé ovoce. Celkově ale nijak zvlášť zajímavé. Středně dlouhá dochuť. Dostalo 7 bodů, skončilo páté.

Na rozdíl od nedávné ochutnávky Merlotu, kdy byla vína velmi vyrovnaná a svým způsobem i podobná ve vzhledu i chuti, tentokrát se jednotlivé vzorky lišily zcela diametrálně v obou těchto parametrech. O něco větší rozdíly byly i v názorech na ně.