Květen 2016

Mandžuové 3. Upevnění říše Čching a její rozšiřování do konce 17. století

31. května 2016 v 10:08 | milasko |  Čína
Vláda čtvrtého vládce dynastie, císaře Kchang-si (1661-1722), byla mimořádně dlouhá. Vládl 61 let. Na trůn ovšem nastoupil již v sedmi letech a vládla za něho regentská rada, v jejímž čele stál kníže Aobaj. Ten postupně strhl veškerou moc na sebe a vládl fakticky sám celých osm let. Bezohledně vraždil veškeré konkurenty, pronásledoval také evropské misionáře, kteří se předtím v Číně získali důležité pozice. V roce 1669 ale mladý císař s pomocí strýce Songotu knížete svrhl. Ani poté se ještě nedostal mladý císař k moci. Dalších osm let pak fakticky vládl Songotu. Toho císař odstranil až v roce 1679 a pak teprve vzal vládu do svých rukou. Následující období bývá považováno za zlatý věk mandžuské dynastie v Číně. Císař v této době rozhodoval o nejdůležitějších věcech skutečně sám. Od 80. let se výrazně snížily vojenské aktivity Mandžuů proti nespokojeným Číňanům, přesto i tehdy vypuklo asi 50 povstání, což je ovšem výrazně méně, než tomu bylo v předchozích letech.
Od roku 1681 byla stanovena jasná linie vlády, směřující k obnově zemědělství, odstranění následku dlouhých válek a ekonomického úpadku země. Byly obnovovány přehrady, vodní kanály a obchodní cesty. Mimořádná pozornost byla věnována ochraně před povodněmi. Obnovila se plavba a obchod podél mořského pobřeží, byl znovu povolen obchod s cizinci, což ale zůstalo pod velmi přísnou kontrolou. V zemi mohli opět působit evropští misionáři a císař osobně se od nich učil matematice a astronomii, mnozí mu sloužili jako rádci. Nejsilnější pozici zde měli jezuité. Ti také učili zdejší lidi lít děla a používat je v boji, pomáhali při překladech evropských knih i v diplomatických záležitostech.
Od poloviny 70. let začíná být na severu země budována linie opevnění proti Rusům, kteří v předchozím období pronikli do Poamuří. Císař se snaží štvát proti nim Mongoly. Boje proti Rusům probíhaly ve druhé polovině 80. let a skončily mírem z roku 1689, který stanovil hranice na horním Amuru a vedl k obnově obchodu. V téže době se komplikují vztahy s Mongoly. Ojratský chanát v Džúngarsku se snažil o sjednocení Mongolů, dokonce byly navázány kontakty s tibetskými lámy a cílem bylo vytvoření velké jednotné říše. Císaři se daří kmeny rozeštvávat. Po válce mezi Mongoly z Džúngarska a z Chalchy, kdy zvítězil ojratský chán Galdan-Bošogtu, uznali Mongolové Chalchy raději poddanství ve vztahu k Čching, která se jim jevila méně agresivní a navíc byla tato dynastie po ženské linii spřízněna s Čingisovci. Další dva roky pak vedl Kchang-si válku proti Ojratům. Ti utrpěli v roce 1690 velkou porážku u Ulun-Butunu. V roce 1696 se válka obnovila a Galdan-Bošogtu-chán byl poražen u řeky Toly. Následujícího roku raději spáchal sebevraždu. Tímto způsobem dosáhla čchingská říše hranic na Altaji.

Ochutnávka Vinařství Knápek & Machů

25. května 2016 v 17:11 | milasko |  Soutěže, ochutnávky, akce
Ochutnávka tohoto vinařství z Velkých Bílovic se konala v Pardubicích ve Vino-thé-ce, vína nám zde představoval Jirka (jbes). Nabídka byla tentokrát mimořádná - 15 vzorků! A byla tu bílá, rosé, klaret i červená, každý si mohl přijít na své. Všechny vzorky byly z roku 2015 a jednalo se o moravská zemská vína, tudíž to už u jednotlivých vzorků nebudu dále uvádět.
Veltlínské zelené. Obsah alkoholu 12,5 %, cukernatost při sběru 22° NM. Zlatavá barva s nepatrným nazelenalým nádechem, vysoká viskozita. Intenzivnější, jemně nasládlá vůně s tóny sladkých citrusů a pepře. V těle středně plné, hodně olejovité, v chuti citrusy. Přišlo mi ale až příliš kulaté, trochu mdlejší, chyběly kyselinky. Dochuť kratší až střední. Ohodnotil jsem lepšími 7 body.
Ryzlink rýnský. Obsah alkoholu 12 %, cukernatost při sběru 22,5 ° NM. Zlatavá barva, vysoká viskozita. Velmi intenzivní vůně černého rybízu a bezinek, která mi nepřišla příliš odrůdová, i když ne špatná. V těle méně až středně plné, lehce natrpklá citrusová chuť, opět mi trochu chyběly kyselinky. Dochuť středně dlouhá. Ohodnotil jsem stejně jako víno předchozí.
Rulandské šedé. Obsah alkoholu 12,5 %. Zlatavá barva, vyšší viskozita. Intenzivní příjemná grepová vůně. Plnější tělo, v chuti opět grepy. Dochuť kratší až střední. Opět lepších 7 bodů.
Chardonnay. Obsah alkoholu 13 %, cukernatost při sběru 23,5° NM. Světlinká barva, ve vzhledu lehké perlení, viskozita vysoká. Těžká, hodně sladká až opojná vůně sušeného ovoce. V těle středně plné, hezky uhlazené, v chuti sladké banány. Dochuť delší. I toto víno dostalo lepších 7 bodů, ale o nějaký chloupek bylo přece jen lepší než ta předchozí a líbilo se mi nejvíce ze všech bílých.
Muškát moravský. Obsah alkoholu 12 %, cukernatost při sběru 21,5° NM. Světlejší zlatavá barva, viskozita střední. Silná odrůdová vůně. V těle méně plné. V chuti citrusy, dochuť kratší. Dostalo 6,5 bodu. Dal jsem mu lepších 6,5 bodu.
Tramín červený. Obsah alkoholu 13 %, cukernatost při sběru 23° NM. Velmi světlá barva, vysoká viskozita. Středně intenzivní hodně sladká vůně cukru. Uhlazené až poněkud očesané, s náznakem meruněk v chuti. Dochuť kratší. Dal jsem mu lepších 6,5 bodu.
Hibernal. Obsah alkoholu 13 %, cukernatost při sběru 24° NM. Zlatavá barva, hodně vysoká viskozita. Sladší vůně jahod se smetanou. V těle méně až středně plné. V chuti grepy, hodně kořenité. Dochuť krátká. Dostalo horších 7 bodů.
Frankovka rosé. Obsah alkoholu 12,5 %, cukernatost při sběru 22,5° NM. Lososová barva, vysoká viskozita. Méně intenzivní vůně smetany a nezralých malin. V těle poměrně plné. V chuti trpčí ovoce. Dochuť středně dlouhá. Ohodnotil jsem 7 body.
Zweigeltrebe rosé. Obsah alkjoholu 12 %. Malinová barva, vysoká viskozita. Méně intenzivní vůně kávových zrn. V těle méně až středně plné. Ovocná, poněkud ostřejší chuť. Dochuť kratší až střední. Dostalo lepších 6,5 bodu.
Cabernet Moravia claret. Lehce narůžovělá barva, vysoká viskozita. Středně intenzivní vůně s náznakem lesních jahod. V těle méně až středně plné. V chuti červené pomeranče. Dochuť krátká. Dostalo 6,5 bodu.
Modrý Portugal. Obsah alkoholu 13 %, cukernatost při sběru 21° NM. Rubínová barva, vysoká viskozita. Středně intenzivní, velmi příjemná vůně švestek, třešní, náznak karamelu. V těle středně plné, v chuti černý rybíz, nevýrazné třísloviny. Poměrně krátká dochuť. Dostalo horších 7,5 bodu.
Frankovka. Obsah alkoholu 13,5 %, cukernatost při sběru 22,5° NM. Velmi hezká rubínová barva, vysoká viskozita. Středně intenzivní vůně sušených švestek. V těle středně plné, hezky uhlazené, v chuti griotka, peckoviny. Ve středně dlouhé dochuti se dostavily i višně. Dostalo horších 7,5 bodu.
Cabernet Moravia. Obsah alkoholu 12 %. Velmi tmavá barva, velmi vysoká viskozita. Středně intenzivní vůně višní a trnek. Krásně uhlazené, poměrně plné, v chuti višně, jemné třísloviny. Středně dlouhá dochuť. Dostalo lepších 7,5 bodu.
Dornfelder. Obsah alkoholu 12,5 %, cukernatost při sběru 20,5 °NM. Tmavofialová barva, vysoká viskozita. Jemná vůně sladkého pečiva, bezinek a smetany. V těle plnější, s jemnými tříslovinami, v chuti višně. Dochuť delší. Dostalo horších 8 bodů a stalo se u mě nejlepším vínem celé ochutnávky.
Vypít a ohodnotit tolik vzorků bylo poměrně náročné. Bílá vína byla vcelku pěkná, i když se od sebe až překvapivě málo lišila, obecně jim chyběly kyselinky. Celkově se mi ale jako nejpovedenější jevila série červených vín, která jsem všechna hodnotil výše než bílá, rosé i claret.

Mandžuové 2. Vznik říše Čching

16. května 2016 v 8:06 | milasko |  Čína

Mandžuský vládce Abachaj (1626-1643) si v počátcích vlády podrobil poslední zbytky dosud nepokořených Džürčenů a zavedl čínský systém zkoušek pro budoucí úředníky a důstojníky. Podrobil i mongolské kmeny, které byly předtím závislé na Číně, čímž získal velmi kvalitní jízdu. Mongolský vládce Ligden-chán se pokoušel obnovit Čingischánovu říši, což se ale jiným menším mongolským předákům nelíbilo a raději se podrobili Abachajovi. Situace se vyřešila, když v roce 1634 Ligden-chán náhle zemřel a Abachaj se poté nechal prohlásit mongolským velkým chánem. Abachaj provedl i řadu úspěšných vpádů do Číny. Protože Korea vystupovala jako spojenec Číny a hrozil od ní vpád do mandžuského týlu, vtrhl i do Koreje, strašlivě ji zpustošil, přinutil uznat závislost a odvádět daně.
V roce 1636 dal Abachaj své říši nový název - Čching a vedle mongolského titulu bogdychán používal i čínský pro císaře - chuang-ti. Následně zesílil tlak proti Číně. Ta byla velice oslabená a počátkem 40. let zde začala propukat velká lidová povstání. Povstalcům se v roce 1643 podařilo ovládnout mingské hlavní město Peking. V téže době Abachaj zemřel a zůstal po něm nezletilý syn Šun-č´ (1643-1661), za něhož zpočátku vládl regent a schopný vojevůdce Dorgon. Tomu se podařilo domluvit se o společném postupu proti povstalcům s velitelem čínské Východní armády, která dosud ovládala důležité oblasti na severovýchodě Číny, čímž znemožňovala Mandžuům pronikat hlouběji do země, protože by jim tato vojska mohla snadno vpadnout do zad. V roce 1644 se poblíž Velké čínské zdi konala rozhodující bitva se vzbouřenci, které se zúčastnilo asi 400 tisíc lidí. Čínská vojska nejprve vrhla všechny síly proti povstalcům. Když je takto plně zaměstnala, objevily se na scéně nečekaně Mandžuové, dosud schovaní za čínskou armádou. Ti ji obešli a provedli velký manévr, při němž vpadli povstalcům do boku a tak je porazili. Když se pak spojenci při pronásledování zbytků nepřátelské armády přiblížili k Pekingu, nařídil Dorgon Číňanům, aby pokračovali v pronásledování. Sám pak s Mandžuy vnikl do města, obsadil Zakázané město, Číňany odtud vyhnal, a všem obyvatelům Pekingu přikázal, aby se podrobili dynastii Čching. Do města byl přivezen i maličký Šun-č´, který zde byl znovu prohlášen císařem. Zbytek Číny byl připojen k říši Čching. Těm čínským úředníkům a důstojníkům, kteří uznali novou dynastii, byly jejich hodnosti ponechány. Všichni byli vyzváni, aby nadále společně bojovali proti povstalcům, což trvalo až do roku 1647. První fáze ovládnutí Číny tak Mandžuům vyšla velice snadno a za cenu minimálních ztrát.
V následujících dvou letech ale propuklo masové povstání proti novým vládcům. Jednotlivé skupiny povstalců ale operovaly samostatně, nepodařilo se je nějak sjednotit. I když Mandžuové ztratili v první fázi povstání kontrolu nad rozsáhlými oblastmi, postupně se jim podařili přejít od obrany k protiútoku a většinu povstaleckých armád porazit. Do roku 1652 se ještě drželo území, ovládané povstaleckými rolníky na západě Číny. V témže roce však zahájily útok proti Mandžuům silné a dobře organizované armády z jihu. Boje proti nim se protáhly až do roku 1663. Konečně nastal mír. Čína ale byla ekonomicky rozvrácená.Řada měst byla vypálených, mnohé manufaktury zničeny, množství vesnic bylo liduprázdných, pole byla zanedbaná. Celé rozsáhlé oblasti byly téměř liduprázdné.

Domácí ochutnávka Ryzlinku rýnského

9. května 2016 v 19:21 | milasko |  Soukromé koštování, odrůdy
Po čase se opět sešla naše partička milovníků vína, tentokrát u Jirky (jbes) ke slepé ochutnávce královské odrůdy - Ryzlinku rýnského. Jako obvykle přinesl každý účastník jednu láhev, ty byly ukryty do vkusných sáčků a pak jsme mohli chválit či hanět - v tom druhém případě nejlépe vlastní donesené víno, což se prostě stává. Vzorků bylo osm a byly relativně vyrovnané.
Riesling 2015 Qualitätswein - Steillage Mosel, SRN. Obsah alkoholu 11 %. Sytá zářivá zlatožlutá barva, viskozita nižší. Intenzivní, velmi příjemná, medově květinová vůně. Poměrně plné, jemně pikantní, v chuti grepy. Středně dlouhá dochuť. Ohodnotil jsem 7,5 body, u mě skončilo jako druhé, celkově zvítězilo.
Ryzlink rýnský 2015 jakostní odrůdové - Chateau Bzenec. Obsah alkoholu 11,5 %. Sytá zlatožlutá barva, viskozita vyšší. Velmi intenzivní vůně kandovaného ovoce, trochu i náznak vanilky a petroleje. V těle plné, chuť sladkého žlutého ovoce. Dochuť středně dlouhá až delší. Dal jsem mu horších 7,5 bodu, skončilo u mě i celkově čtvrté.
Ryzlink rýnský 2015 - Vinařství Hulata Němčičky. Světlejší zlatavá barva, viskozita střední. Ostřejší, ne zcela příjemná vůně nezralých angreštů a květin. V těle středně plné, angrešty i v ostřejší, trochu nahořklé chuti. Středně dlouhá dochuť. Dal jsem mu lepších 6 bodů, skončilo předposlední.
Ryzlink rýnský 2011 pozdní sběr - Víno Richard Hrušky. Obsah alkoholu 12 %. Zlatavá barva, viskozita střední. Velmi zvláštní vůně s tóny máty a lehkým náznakem ovoce. Středně plné tělo, jemně pikantní, ale už na sestupu. Středně dlouhá dochuť. Dostalo ode mě 6,5 bodu.
Riesling 2014 - Cave de Beblenheim, Alsace, Francie. Obsah alkoholu 12 %. Sytá zlatožlutá barva, viskozita střední. Středně intenzivní, sladká, špatně zařaditelná vůně s náznakem lípy. Plné, harmonické, spíše ovocné, s příjemnými kyselinkami a středně dlouhou dochutí. Dostalo lepších 7 bodů.
Ryzlink rýnský 2011 pozdní sběr - Víno Mikulov, Sommelier Club. Obsah alkoholu 11,5 %. Výrazná zářivá barva, vysoká viskozita. Jemná odrůdová vůně s tóny medu, ovoce a petroleje. Plnější tělo, olejovité, hutné. Velmi příjemná, hezky uhlazená chuť. Dochuť středně dlouhá. Ocenil jsem horšími 7,5 body. U mě i celkově skončilo třetí.
Ryzlink rýnský 2013 výběr z hroznů (Setkání legend) - Vinařství Novák Bořetice. Obsah alkoholu 12,5 %. Tmavší žlutá barva, velmi vysoká viskozita. Intenzivní, ale ne zcela příjemná ovocná vůně. V těle méně plné, v poněkud štiplavé chuti bylo ovoce, dochuť krátká. Dostalo 6 bodů.
Riesling 2011 - Domaine Achille Thirion Koenigsbourg, Alsace, Francie. Obsah alkoholu 12,5 %. Sytější tmavší zlatavá barva, vysoká viskozita. Příjemná odrůdová vůně ovoce a medu. V těle středně plné, harmonické, jemně nasládlé. Ode mě dostalo lepších 7,5 bodu. Zařadil jsem ho na první místo, celkově ale skončilo druhé.

Hezká akce s pěknými, byť ne zcela špičkovými víny. Nejlépe dopadly ryzlinky z Mosely a Alsaska.

Vína Ing. Richarda Tichého z Hrušek

1. května 2016 v 9:18 | milasko |  Soukromé koštování, odrůdy
S víny Ing. Tichého jsem se seznámil před několika lety na otevřených sklepech v Hruškách. Tehdy mě zde toto vinařství (Víno Richard), patřící do sdružení Bonus Eventus, zaujalo nejvíce. Vína byla velmi pěkná, mnohá z nich navíc vyrobená z nepříliš běžných odrůd. Nedávno jsem byl znovu v Hruškách a odvezl jsem si několik lahví, které jsem postupně doma ochutnal.
Cuvée Filip 2007 barrique. Zelená Bordo láhev bez etikety, korek plátek-drť-plátek dlouhý 44 mm. Obsah alkoholu 14 %. Vyrobeno z odrůd Dornfelder, Dunaj, Nitra, Neronet a Cabernet Moravia. Cukernatost hroznů při sběru byla 23,5° NM. Sytá rubínová barva, vyšší viskozita. Středně intenzivní, velmi těžká vůně koření, kůže, tmavého ovoce, hlavně ostružin, ale i gumy. V těle středně plné, hezky uhlazené, výrazně ovocné. V chuti maliny, trochu zřetelnější kyselinky, třísloviny naopak nezřetelné. Středně dlouhá dochuť. Ohodnotil jsem lepšími 7 (81) body.
Cuvée Filip 2011 barrique. Zrálo 20 měsíců v použitých barikových sudech. Zelená Bordo láhev byla uzavřena plným korkem dlouhým 44 mm. Obsah alkoholu 14 %. 0,1 g zbytkového cukru, 5,4 g kyselin. Hezká borůvková barva, velmi vysoká viskozita. Méně intenzivní velmi příjemná, ale hůře zařaditelná vůně, nějaká směs zahradního ovoce, hlavně malin a ostružin. V těle plnější, těžší, velmi hezky uhlazené, lahodné, krásně ovocné. Víno se opravdu skvěle pilo, vyloženě lákalo k dalšímu napití. Dochuť středně dlouhá. Ocenil jsem lepšími 8,5 (90) body.
Děvín 2011 pozdní sběr. Viniční trať Hastrmany. Zelená Bordo, plný korek dlouhý 38 mm, cukernatost při sběru 23° NM, obsah alkoholu 13 %. Sytá zlatožlutá barva, viskozita střední. Velmi slabá nasládlá vůně s tóny bylin. Plnější tělo, poměrně těžké víno s příjemnou chutí. Lehká hořčinka nebyla na závadu. Dochuť středně dlouhá. Dostalo 7,5 (83) bodů.
Aurelius 2012 výběr z bobulí. Viniční trať Hastrmany. Obsah alkoholu 13 %, cukernatost při sběru 28,8° NM. Zelená láhev o obsahu 0,5 l byla uzavřena plastovou zátkou. Zlatavá barva, vysoká viskozita. Příjemná lákavá sladká, lehce kořenitá vůně pampelišek a medu. Plnější tělo, lahodná chuť, delší dochuť. Dostalo lepších 8 (87) bodů.
Dunaj 2010 výběr z hroznů barrique. Zrálo 20 měsíců v barikových sudech. Viniční trať Hastrmany. Zelená Bordo láhev bez etikety byla uzavřena plným korkem dlouhým 38 mm. Obsah alkoholu 13 %. Odrůdu vyšlechtili v Bratislavě křížením Muscatu Bouschet a Oporta. Velmi tmavá barva, vysoká viskozita. Méně až středně intenzivní těžká vůně s tóny ostružin, koření a vanilky. Plné tělo, výrazná ovocná chuť, v níž opět převažovaly ostružiny. V těle plné, třísloviny nezřetelné, kyselinky výraznější, příjemně kořenité. Na stěně láhve byly velké usazeniny. Dochuť dlouhá. Dostalo horších 7,5 (82) bodů.
Nitra 2011 výběr z hroznů barrique. Trať Hastrmany. Odrůda byla vyšlechtěna v Bratislavě křížením Castets a Abouriou noir. Zelená Bordo láhev bez etikety byla uzavřena plným korkem. Zajímavá středně intenzivní jemná a velmi široká nasládlá vůně s tóny vanilky, šalvěje, malin a ostružin. Plnější tělo, opět poněkud výraznější kyselinky a tentokrát i třísloviny. Ostřejší, ale příjemná ovocná chuť malin a ostružin. Dlouhá dochuť. Dostalo 8 (86) bodů.
Celkově jsem byl, jak je ostatně vidět i z hodnocení, s víny Ing. Tichého velmi spokojen. Zřejmě ale i mistr tesař se někdy utne. Na slepou ochutnávku s přáteli jsem přinesl jeho Ryzlink rýnský 2010 pozdní sběr a po předchozích zkušenostech jsem čekal, že bude patřit k tomu nejlepšímu, ale nestalo se tak. Sám jsem ho dost pohaněl, protože mělo už dost jasně "po sezóně" a nelíbilo se ani ostatním. Prostě výjimka potvrzující pravidlo.