Vína Ing. Richarda Tichého z Hrušek

1. května 2016 v 9:18 | milasko |  Soukromé koštování, odrůdy
S víny Ing. Tichého jsem se seznámil před několika lety na otevřených sklepech v Hruškách. Tehdy mě zde toto vinařství (Víno Richard), patřící do sdružení Bonus Eventus, zaujalo nejvíce. Vína byla velmi pěkná, mnohá z nich navíc vyrobená z nepříliš běžných odrůd. Nedávno jsem byl znovu v Hruškách a odvezl jsem si několik lahví, které jsem postupně doma ochutnal.
Cuvée Filip 2007 barrique. Zelená Bordo láhev bez etikety, korek plátek-drť-plátek dlouhý 44 mm. Obsah alkoholu 14 %. Vyrobeno z odrůd Dornfelder, Dunaj, Nitra, Neronet a Cabernet Moravia. Cukernatost hroznů při sběru byla 23,5° NM. Sytá rubínová barva, vyšší viskozita. Středně intenzivní, velmi těžká vůně koření, kůže, tmavého ovoce, hlavně ostružin, ale i gumy. V těle středně plné, hezky uhlazené, výrazně ovocné. V chuti maliny, trochu zřetelnější kyselinky, třísloviny naopak nezřetelné. Středně dlouhá dochuť. Ohodnotil jsem lepšími 7 (81) body.
Cuvée Filip 2011 barrique. Zrálo 20 měsíců v použitých barikových sudech. Zelená Bordo láhev byla uzavřena plným korkem dlouhým 44 mm. Obsah alkoholu 14 %. 0,1 g zbytkového cukru, 5,4 g kyselin. Hezká borůvková barva, velmi vysoká viskozita. Méně intenzivní velmi příjemná, ale hůře zařaditelná vůně, nějaká směs zahradního ovoce, hlavně malin a ostružin. V těle plnější, těžší, velmi hezky uhlazené, lahodné, krásně ovocné. Víno se opravdu skvěle pilo, vyloženě lákalo k dalšímu napití. Dochuť středně dlouhá. Ocenil jsem lepšími 8,5 (90) body.
Děvín 2011 pozdní sběr. Viniční trať Hastrmany. Zelená Bordo, plný korek dlouhý 38 mm, cukernatost při sběru 23° NM, obsah alkoholu 13 %. Sytá zlatožlutá barva, viskozita střední. Velmi slabá nasládlá vůně s tóny bylin. Plnější tělo, poměrně těžké víno s příjemnou chutí. Lehká hořčinka nebyla na závadu. Dochuť středně dlouhá. Dostalo 7,5 (83) bodů.
Aurelius 2012 výběr z bobulí. Viniční trať Hastrmany. Obsah alkoholu 13 %, cukernatost při sběru 28,8° NM. Zelená láhev o obsahu 0,5 l byla uzavřena plastovou zátkou. Zlatavá barva, vysoká viskozita. Příjemná lákavá sladká, lehce kořenitá vůně pampelišek a medu. Plnější tělo, lahodná chuť, delší dochuť. Dostalo lepších 8 (87) bodů.
Dunaj 2010 výběr z hroznů barrique. Zrálo 20 měsíců v barikových sudech. Viniční trať Hastrmany. Zelená Bordo láhev bez etikety byla uzavřena plným korkem dlouhým 38 mm. Obsah alkoholu 13 %. Odrůdu vyšlechtili v Bratislavě křížením Muscatu Bouschet a Oporta. Velmi tmavá barva, vysoká viskozita. Méně až středně intenzivní těžká vůně s tóny ostružin, koření a vanilky. Plné tělo, výrazná ovocná chuť, v níž opět převažovaly ostružiny. V těle plné, třísloviny nezřetelné, kyselinky výraznější, příjemně kořenité. Na stěně láhve byly velké usazeniny. Dochuť dlouhá. Dostalo horších 7,5 (82) bodů.
Nitra 2011 výběr z hroznů barrique. Trať Hastrmany. Odrůda byla vyšlechtěna v Bratislavě křížením Castets a Abouriou noir. Zelená Bordo láhev bez etikety byla uzavřena plným korkem. Zajímavá středně intenzivní jemná a velmi široká nasládlá vůně s tóny vanilky, šalvěje, malin a ostružin. Plnější tělo, opět poněkud výraznější kyselinky a tentokrát i třísloviny. Ostřejší, ale příjemná ovocná chuť malin a ostružin. Dlouhá dochuť. Dostalo 8 (86) bodů.
Celkově jsem byl, jak je ostatně vidět i z hodnocení, s víny Ing. Tichého velmi spokojen. Zřejmě ale i mistr tesař se někdy utne. Na slepou ochutnávku s přáteli jsem přinesl jeho Ryzlink rýnský 2010 pozdní sběr a po předchozích zkušenostech jsem čekal, že bude patřit k tomu nejlepšímu, ale nestalo se tak. Sám jsem ho dost pohaněl, protože mělo už dost jasně "po sezóně" a nelíbilo se ani ostatním. Prostě výjimka potvrzující pravidlo.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama