Červen 2016

Marsala, Fratava a další pěkná vína

15. června 2016 v 6:46 | milasko |  Soukromé koštování, odrůdy
V této sérii vín z domácího koštování měla převahu vína domácí, ale mimořádně zajímavá byla i italská Marsala, kterou jsem pil poprvé a velmi se mi líbila. K opravdu povedeným domácím patřila Fratava od Lubomíra Glose.
Fratava 2012 pozdní sběr - Lubomír Glos Moravská Nová Ves. Zrálo v barikových sudech. Novošlechtění pana Glose, vzniklé křížením Frankovky a Svatovavřineckého. Zelená Bordó láhev byla uzavřena plným korkem dlouhým 44 mm. Obsah alkoholu 13,5 %. Barva tmavého rubínu s fialovými odlesky, vysoká viskozita. Jemná, velmi příjemná nasládlá vůně tmavého ovoce, višní, lehké tóny vanilky a koření. Velmi dobře pitelné, sympatické kyselinky, velmi hezky uhlazené. V chuti švestky. Dochuť středně dlouhá. Dostalo lepších 8,5 (90) bodů.
Cabernet Moravia 2012 pozdní sběr - Vinselekt Michlovský Rakvice. Vinařská obec Rakvice, viniční trať Trkmansko. Zelená Bordo láhev byla uzavřena korkem z drti dlouhým 44 mm. Obsah alkoholu 13 %. Rubínová barva, vysoká viskozita. Méně intenzivní, těžká, špatně zařaditelná, nijak zvlášť zajímavá vůně. V těle méně až středně plné, v trochu trpčí chuti tóny sušených švestek a višní. Dochuť kratší. Víno mě příliš nezaujalo, i když žádnou vadu nemělo. Dostalo 6,5 (78) bodu.
Marsala Superiore Riserva, Oro dolce - Cantina Pellegrino Denominazione di Origine Protetta, Itálie. Atypická zelená láhev, obsah alkoholu 18 %. Krásně zářivá medově žlutá barva, velmi vysoká viskozita. Ve vůni pampeliškový med, tóny vanilky a alkohol. Opravdu lahodná medová chuť s tóny vanilky. Velmi dlouhá dochuť. Skutečně skvělé víno, které má přitom tu výhodu, že vydrží docela dlouho, protože se ho nedá vypít najednou mnoho. Stačí tak decinka. Dal jsem mu 9 (92) bodů.
Chardonnay 2013 - Bodegas Braña Viejas, DO Navarra, Španělsko. Láhev z průzračného skla byla uzavřena plastovou zátkou. Obsah alkoholu 12,5 %. Zlatavá barva, nízká viskozita. Ve vzhledu i v chuti lehké perlení. Intenzivnější nasládlá vůně exotického ovoce. V těle středně plné, v chuti podobné tóny jako ve vůni. Dochuť středně dlouhá. Dostalo lepších 6 (75) bodů.
Malverina 2013 pozdní sběr - Marek Štýbl Velké Němčice. Vinařská obec Velké Křepice, viniční trať Achtele. Khaki pistole se šroubovacím uzávěrem. Obsah alkoholu 11,5 %. Světlinká barva s nazelenalým nádechem, viskozita střední. Jemná květinová lehce kořenitá vůně. V těle středně plné. Velmi dobře pitelné, svěží, s tóny jablkového závinu se skořicí. Dochuť kratší až střední. Dal jsem lepších 7 (81) bodů.
Veltlínské zelené 2014 moravské zemské víno - Vinařství Maděřič Moravský Žižkov. Zelená Bordó láhev byla uzavřena plátkem z drti dlouhým 44 mm. Obsah alkoholu 12 %. Sytá zlatožlutá barva, viskozita střední. Velmi slabá nezařaditelná vůně s náznakem pepře. Středně plné, celkem příjemné, uhlazené, jemně kořenité. Dochuť kratší až středně dlouhá. Dostalo horších 7 (79) bodů.
Chateau des Roques 2012 AOC Cotes du Rhone, Francie. Zelená láhev burgundského typu byla uzavřena plným korkem dlouhým 44 mm. Obsah alkoholu 13,5 %. Světlejší rubínová barva, viskozita vysoká. Slabší vůně angreštu, červeného rybízu a syrového masa. V těle středně plné, ovocné, nepříliš zajímavá chuť, poněkud trpčí, s výraznějšími tříslovinami. Středně dlouhá dochuť. Dostalo lepších 7 (81) bodů.

Ochutnávka vín z Rakvic

7. června 2016 v 19:11 | milasko |  Soutěže, ochutnávky, akce
Pardubická Vino-thé-ka pořádala ochutnávku vín dvou menších rakvických vinařství. Většina vzorků byla z vinařství Lubomíra Skrývala, dva od pánů Švarce a Bílka. Ani jedno z nich jsem sice dosud neznal, ale Jirka (jbes), který večerem provázel, měl jejich vína předem přechutnaná a nic, co by mu nechutnalo, by nevozil. Všechna vína byla moravská zemská z ročníku 2015.
Obě vinařství měla hezky zvládnutou adjustáž. V prvním případě to byly elegantní štíhlé láhve se šroubovacím uzávěrem, na etiketě se objevila zajímavá slovní hříčka ze jména vinaře - LUSK. Druhé vinařství mělo celkový vzhled láhve tradičnější, ale též velmi pěkný, přehledný, se všemi potřebnými údaji. Podstatnější byl samozřejmě obsah, ten ale v žádném případě nezklamal. Navíc tu byly poměrně neobvyklé odrůdy, případně nezvyklá cuvée. A začali jsme hned docela vysoko:
Novošlechtění III-77-20 - Skrýval. Vinařská obec Přítluky. Vzniklo křížením Seyve Villard a Ryzlinku rýnského, nemá jméno. To ale neznamenalo, že by nemělo charakter. Právě naopak. Pro většinu účastníků to bylo nejlepší víno večera, já jsem ho umístil těsně jako druhé, ale pro jistotu jsem si ještě lahvinku vzal domů na podrobnější prozkoumání. Obsah alkoholu 12 %, 5,7 g cukru, 5,9 g kyselin. Světlá zlatavá barva, viskozita střední. Intenzivnější příjemná parfémová vůně s náznakem grepu. V těle středně plné, v chuti sladké broskve. Dochuť delší. Ocenil jsem horšími 8 body.
Modrý Janek - Skrýval. Vinařská obec Rakvice. Jedná se o mutaci Veltlínského zeleného, které vůní i chutí připomíná. Obsah alkoholu 12 %, 6,9 g cukru, 5 g kyselin. Světlinká barva, vysoká viskozita. Středně intenzivní těžší květinová vůně s tóny pepře. Hezky šťavnaté, náznaky pepře byly i v ovocné grepové chuti. Středně dlouhá dochuť. Dostalo horších 7 bodů.
Malverina - Skrýval. Moravské novošlechtění, vzniklé křížením odrůd Merlan a Rakiš. Obsah alkoholu 12,5 %, 6,3 g cukru, 5,3 g kyselin. Světlinká barva, vysoká viskozita. Méně intenzivní, celkem zvláštní vůně kandovaného ovoce, trochu byl cítit i alkohol. Poměrně plné, hezky uhlazené, v chuti sladké grepy. Dochuť středně dlouhá. Ohodnotil jsem lepšími 6,5 body.
Cuvée Veltlínské zelené a Hibernal - Skrýval. Vinařská obec Rakvice. Obsah alkoholu 12 %, 2,5 g cukru, 5,9 g kyselin. Velmi světlá barva, vysoká viskozita. Středně intenzivní příjemná vůně broskví a bezu. V těle plnější, velmi dobře pitelné, v chuti černý rybíz. Středně dlouhá dochuť. Dostalo lepších 7,5 bodu.
Vesna - Skrýval. Vinařská obec Přítluky. Moravské novošlechtění z odrůd Rakiš a Merlan. Obsah alkoholu 13 %, 9,2 g cukru, 6 g kyselin. Zlatavá barva s nazelenalým nádechem, vysoká viskozita. Středně intenzivní sladká vůně citrusů. V těle plnější, příjemná citrusová chuť. Středně dlouhá dochuť. Ohodnotil jsem 7,5 body.
Laurot rosé - Skrýval. Vinařská obec Rakvice. Moravské novošlechtění. Obsah alkoholu 12,5 %, 10,3 g cukru, 5,3 g kyselin. Malinová barva, vysoká viskozita. Méně intenzivní vůně mražených jahod. V těle méně plné, chuť mi přišla poněkud mdlá, jakoby očesaná, dochuť kratší. Dal jsem 6 bodů.
Cuvée Tramín a Hibernal - Švarc a Bílek. Vinařská obec Rakvice, viniční trať Krefty. Obsah alkoholu 14 %, 8,9 g cukru, 6,7 g kyselin, cukernatost při sběru 23,5 ° NM. Sytější zlatavá barva, vysoká viskozita. Velmi intenzivní kořenitá květinově ovocná vůně. V těle plné, v chuti velmi jemné perlení, velmi dobře pitelné. Středně dlouhá dochuť. Mně se toto víno líbilo nejvíce, celkově skončilo druhé, dostalo ode mě 8 bodů.
Tramín červený - Skrýval. Vinařská obec Přítluky. Obsah alkoholu 13,5 %, 15,8 g cukru, 5,2 g kyselin. Světlinká barva, vyšší viskozita. Méně až středně intenzivní vůně, jemně kořenitá, nasládlá. Plné tělo, hodně kořenité, nepůsobilo vůbec přeslazeně, dochuť středně dlouhá. Dostalo horších 7,5 bodu.
Muškát Ottonel - Skrýval. Vinařská obec Přítluky. Obsah alkoholu 12,5 %, 14,6 g cukru, 6 g kyselin. Velmi světlá barva, vysoká viskozita. Méně intenzivní květinová vůně. Středně plné, jemná meruňková chuť, kratší dochuť. Dostalo 6,5 bodu.
Cabernet Moravia - Švarc a Bílek. Obsah alkoholu 12 %. Tmavá rubínová barva, vysoká viskozita. Středně intenzivní vůně švestek. V těle středně plné, dobře pitelné, s tříslovinami i kyselinami sice zřetelnějšími, ale příjemnými. Středně dlouhá dochuť. Dostalo lepších 7 bodů.
Na špatné víno jsme nenarazili. I vína, která jsem ohodnotil o něco níže, si své příznivce mezi návštěvníky našla. Celkově jsem měl dojem, že se jedná o vinařství, která se se svými víny mazlí a ta určitě stojí za další ochutnávání.