Srpen 2016

Z otevřených sklepů v Čejči

29. srpna 2016 v 19:00 | milasko |  Soutěže, ochutnávky, akce
V polovině srpna se pro návštěvníky otevřely vinné sklepy v Čejči. Celkem jich bylo přístupných více než dvacet a za 400,- Kč vstupného v nich bylo možno ochutnat bez omezení asi 200 vzorků, zejména bílých vín. V ceně byla sklenka, taštička na ni a informace o umístění jednotlivých sklepů a jejich nabídce vín.
Až na první navštívený sklep, který mě dost zklamal, jsem naopak všude jinde byl spokojený, někde hodně. Velmi vyrovnaná byla nabídka vín pana Ing. Jaroslava Stejskala, kde byla pěkná suchá a polosuchá bílá, např. Ryzlink rýnský nebo Hibernal, z červených byl zajímavý Golubok. Výborný suchý Sauvignon jsem pil u Ing. Roberta Stávka. Milovník sladkých vín by jistě ocenil slámový Ryzlink rýnský u Petra Havelky, případně Pálavu ve Vinařství Holeček nebo Sylvánské zelené u Miroslava Trojana. Posledně jmenované se asi líbilo mnoha dalším, protože bylo hned vyprodané, "ulovil" jsem poslední lahvičku. Mimořádně zajímavá byla kolekce červených vín u Tomáše Plška: barikový Merlot, pro mě neznámý Monarch nebo fortifikovaný Hubert. Příjemný byl i Rubinet v Císařských sklepech Horák. Pobavil jsem se i ve sklepě číslo 1 u MUDr. Karla Křena. Záhadný název vína Docolarius znamenal vlastně vše, co dokola vyrostlo, bylo sklizeno a posloužilo k výrobě bílého cuvée. I když nejsem přímo nadšený víny vyráběnými kachetinskou metodou, zdejší "experimenty", např. červené Cuvée, byly opravdu zajímavé a příjemné.
Celkově jsem byl velmi spokojený. Lidí bylo sice hodně, ale vzhledem k množství otevřených sklípků se až na několik výjimek větší fronty nedělaly. V mnoha sklepech bylo na zakousnutí spousta dobrot, jako různé pomazánky, škvarky, sýr atd. Akce trvala od 11 do 18 hodin, kdo chtěl, mohl pak ještě v areálu zůstat a pokračovat od 19 až do 24 hodin při poslechu cimbálovky. To už jsem ale nevyužil, protože jsem pospíchal na vlak. Asi v pravý čas, další vzorky bych už asi těžko zvládl.

Neronet, Raspberry Riesling, Saphira a jiná vína z první poloviny prázdnin

12. srpna 2016 v 7:16 | milasko |  Soukromé koštování, odrůdy

Sedmička vín z července byla poměrně vyrovnaná, nepřinesla žádnou hvězdu, vyložený propadák ale také ne.
Neronet 2012 jakostní - Vinařství Komarov Ivančice. Zelená Bordo láhev byla uzavřena plným korkem dlouhým 38 mm. Obsah alkoholu 13,1 %. Barva tmavého rubínu, vysoká viskozita. Méně intenzivní těžší vůně malin, ostružin a sladkého pečiva. Středně plné tělo, výrazná ovocná chuť, hezky uhlazené, středně dlouhá dochuť. Dostalo 7 (80) bodů.
Red Raspberry Riesling 2014 Saginaw Vineyard, Willamette Valley, Oregon, USA. Tak tohle vlastně ani nebylo víno, natož ryzlink, bylo to vyrobené z malin, ale zajímavé to určitě bylo. Zelená pistole byla uzavřená korkem (plátek-drť-plátek) dlouhým 44 mm. Obsah alkoholu 13,3 %. Malinová brva, viskozita střední. Intenzivní malinová vůně, příjemná chuť malinové šťávy, středně dlouhá dochuť. Dostalo horších 7,5 (82) bodů.
Cuvée Kolby 2013 - Kolby. Vinařská obec Pouzdřany, viniční trať Kolby. Vyrobeno z odrůd Veltlínské zelené, Ryzlink rýnský a Rulandské bílé. Zelená láhev burgundského typu byla uzavřena korkem z drti dlouhým 44 mm. Zlatavá barva, viskozita nižší. Slabá jemná, ale příjemná vůně sladkých jahod. V těle středně plné, lehce olejovité, v chuti byly grepy. Kratší až středně dlouhá dochuť. Dal jsem lepších 7 (81) bodů.
Grüner Veltliner 2013 Qualitätswein - Willi Bründlmayer., Langenlois, Niederösterreich, Rakousko. Zelená pistole se šroubovacím uzávěrem. Obsah alkoholu 12,5 %. Světlinká barva s nazelenalým nádechem, viskozita střední. Středně intenzivní, poměrně hutná, ale nepříliš příjemná vůně zelených jablek s tóny oleje. V těle poměrně plné, kořenitá chuť byla lepší než vůně, dochuť dlouhá. Celkově ale vzhledem k známému vinařství zklamání. Dostalo horších 7 (79) bodů.
Ryzlink rýnský 2012 pozdní sběr - Znovín Znojmo. Řada Genus regis. Vinařská obec Hrádek, viniční trať Pustina. 6,6 g zbytkového cukru, 6,7 g kyselin, 22,8 g bezcukerného extraktu, 12,5 % alkoholu. Zelená pistole byla uzavřena korkem (plátek-drť-plátek) dlouhým 38 mm. Zlatavá barva, vyšší viskozita. Nepříliš intenzivní jemná vůně lipového květu. V těle středně plné, příjemná chuť s tóny bylin a meruněk. Středně dlouhá dochuť. Dostalo lepších 7,5 (84) bodů.
Blatnický Roháč 2014 jakostní - Jan Cícha Blatnice p. Sv. Antonínkem. Vinařská obec Blatnice, viniční trať Roháče. Zelená Bordo byla uzavřena korkem z drti. Obsah alkoholu 12 %. Cukernatost při sběru 20,4 ° NM, 10,3 g zbytkového cukru, 8,1 g kyselin, 22 g bezcukerného extraktu. Vyrobeno z odrůd Ryzlink rýnský, Rulandské bílé a Sylvánské zelené. Zlatavá barva, nižší viskozita. Lehká ryzlinková vůně, v těle středně plné, v chuti příjemné, uhlazené, až překvapivě svěží, s náznaky medu, grepu a kyselejšího angreštu. Dochuť středně dlouhá. Ohodnotil jsem horšími 7,5 (82) body.
Saphira 2014 pozdní sběr - Jan Cícha Blatnice p. Sv. Antonínkem. Vinařská obec Blatnice, viniční trať Roháče. Obsah alkoholu 12 %, 12 g zbytkového cukru, 8,7 g kyselin, 23,9 g bezcukerného extraktu, cukernatost při sběru 21,4 ° NM. Světlejší zlatavá barva, viskozita střední. Méně až středně intenzivní nasládlá, pro mě nepříliš příjemná vůně. V těle plnější, v chuti šťavnaté, tóny broskví a malin. Středně dlouhá dochuť. Dostalo 7,5 (83) bodů.

Bodové ohodnocení bylo tentokrát hodně vyrovnané, jednoznačným zklamáním byl ale Bründlmayerův veltlín.

Domácí ochutnávka vín z odrůd Dunaj a Nitra

4. srpna 2016 v 10:17 | milasko |  Soukromé koštování, odrůdy
Poslední z našich pravidelných degustací byla věnována dvěma zdařilým slovenským novošlechtěním - Nitře a Dunaji. Nitra (dnes správně Nitria) byla vyšlechtěna v Bratislavě křížením odrůd Castes a Abouriou noir. Tamtéž vznikl i Dunaj, a to z (Muscat Bouschet x Oporto) x Svatovavřinecké.
Jako obvykle jsme přinesli po jedné lahvičce na osobu (+ nějaké ty dobrůtky na zakousnutí) a koštovali formou slepé degustace. Každá láhev dostala slušivý obal, takže nikdo nevěděl, co právě degustujeme a docela dobře tak mohl kritizovat láhev, kterou sám přinesl.
Po zavíňovacím vzorku z odrůdy Veltlínské zelené, které bylo ale alespoň z vinařství Nitra na Slovensku a které bylo poměrně příjemné a dobře naladilo pro další posuzování, jsme postupně hodnotili devět vzorků.
Dunaj 2015 české zemské - Vinařství Žáček Kutná Hora. Obsah alkoholu 13,5 %. Granátová barva s fialovým nádechem, vyšší viskozita. Středně intenzivní zajímavá vůně květin, tmavého ovoce a rozinek. V těle středně plné, v chuti švestky, třešně, hořká čokoláda. Středně dlouhá dochuť. Víno se líbilo a celkově skončilo nakonec dosti překvapivě první.
Dunaj 2013 výber z hrozna - Villa Vino Rača, Slovensko. Zařazené do Salonu vín SR. Obsah alkoholu 13,5 %. Rubínová barva s fialovým nádechem, vyšší viskozita. Středně intenzivní vůně višní a ostružin. V těle středně plné, v chuti višně, lehce pikantní, svěží. Středně dlouhá až delší dochuť. Víno skončilo celkově třetí (u mě dokonce druhé).
Dunaj 2013 výber z hrozna - Karpatská perla, Slovensko Obsah alkoholu 13 %. Barva na pomezí rubínu a granátu, velmi vysoká viskozita. Méně až středně intenzivní uhlazená ovocná vůně s tóny čokolády a ostružin. V těle plné, v šťavnaté chuti višně a maliny. Dochuť delší až dlouhá. Mně se dost líbilo, nicméně celkově skončilo až šesté.
Dunaj 2010 výběr z hroznů barrique - Ing. Tichý Hrušky. Velmi tmavá granátová barva, velmi vysoká viskozita. Velmi těžká středně intenzivní vůně višní, z níž však, bohužel, vystupovala plíseň. Tuto vadu následně potvrdila i kontrola korku. Víno bylo na hranici pitelnosti nebo spíše pod ní a logicky tak skončilo poslední.
Cuvée Enem 2014 slovenské akostné víno - Víno Masaryk, Slovensko. Součástí cuvée byla snad (?) Nitra. Obsah alkoholu 12,5 %. Tmavá višňová barva, nižší viskozita. Velmi jemná slabší vůně s náznakem višní. Chuť celkem příjemná, lepší než vůně, byla zde hořká čokoláda, griotka, dochuť středně dlouhá. Víno příliš nezaujalo mě ani ostatní, skončilo sedmé.
Nitra 2009 akostné, D.S.C. - Chateau Modra, Slovensko. Obsah alkoholu 12,5 %. Tmavá rubínová barva, jemná slabší, přesto velmi příjemná vůně višní. Hezky uhlazené, v chuti višně v čokoládě. Středně dlouhá dochuť. U mě i celkově skončilo čtvrté.
Nitra 2011 výběr z hroznů barrique - Ing. Tichý Hrušky. Hodně tmavá rubínová barva, viskozita střední. Slabší, těžká, velmi příjemná vůně borůvek, malin a višní. V těle plnější, velmi příjemná chuť borůvek, ostružin a švestek. Dochuť delší. Mně se líbilo nejvíce, celkově skončilo druhé.
Dunaj 2015 výber z hrozna - Villa Vino Rača, Slovensko. Shodou okolností se tu objevilo dvakrát stejné víno ale jiného ročníku. Višňová barva, vyšší viskozita. Středně intenzivní těžší, poněkud chemicky působící, ostřejší vůně. V těle středně plné, v nepříliš zajímavé chuti švestky. Dochuť delší. Tento ročník se asi tolik nevyvedl jako 2013. U nás skončilo páté.
Dunaj 2013 výber z hrozna, D.S.C. - Elesko Modra, Slovensko. Obsah alkoholu 13 %. Rubínová barva, vysoká viskozita. Vůně hutná, nepříliš příjemná, s tóny švestek. V těle středně plné, v chuti opět švestky a také ostružiny, třísloviny dosti drhly. Dochuť středně dlouhá. Celkově skončilo osmé.
Toto posezení bylo velmi příjemné, protože obě slovenská novošlechtění se skutečně povedla, čemuž odpovídala i dost vysoká bodová ohodnocení, a to i u vín v dolní polovině výsledkové listiny. O to překvapivější byl úspěch jediného vína z české vinařské oblasti. Moravští zástupci z Hrušek skončili velmi rozdílně, protože jednoho z nich vyřadila vada.