Září 2016

Marques de Casa Concha, Gáudio Classico a další pěkná vína z konce prázdnin

18. září 2016 v 12:53 | milasko |  Soukromé koštování, odrůdy
Létu se nějak nechtělo skončit a extrémní vedra lákala možná spíše na pivo, ale i tak jsem pár hezkých lahviček otevřel. Byla mezi nimi i pěkná zahraniční.
Chardonnay-Viognier 2013 Gran Reserva - Gran Tierra, Valle Central, Chile. Láhev z průzračného skla byla uzavřena šroubovacím uzávěrem. Obsah alkoholu 13 %. Světlinká barva, viskozita střední. Velmi intenzivní sladká vůně (byť víno bylo suché) ananasu, banánů a cukrové vaty. V těle středně plné, v jemné chuti byly citrusy, dochuť středně dlouhá. Dostalo horších 7,5 (82) bodů.
Bacchus 2014 moravské zemské - Ing. Jiří Frýdek Moravská Nová Ves. Zelená bordo láhev byla uzavřena korkem z drti dlouhým 44 mm. Obsah alkoholu 11,5 %. Zulatavá barva, vyšší viskozita. Slabší nasládlá vůně hroznů. V těle středně plné. Příjemná chuť broskví. Středně dlouhá dochuť. Dostalo lepších 7 (81) bodů.
Pata negra 2008 D.O. Valdepeñas Reserva - Bodegas Los Llanos, Španělsko. Khaki Bordo láhev byla uzavřena plným korkem dlouhým 44 mm. Vyrobeno z odrůdy Tempranillo. Obsah alkoholu 13%. Tmavofialová barva, vyšší viskozita. Méně až středně intenzivní vůně tmavého ovoce a malin. V těle plnější, stále ještě svěží, ale již uhlazené třísloviny. V chuti maliny a ostružiny. Pouze dochuť byla poněkud kratší. Dostalo lepších 7 (81) bodů.
Gáudio Classico 2012 Vinho regional alentejano - Ribafreixo Wines, Portugalsko. Zelená Top Bordo láhev byla uzavřena plným korkem dlouhým 44 mm. Vyrobeno z odrůd Touriga nacional, Aragonez, Tinta Miuda a Alicante Bouschet, zrálo ve francouzských barikových sudech. Obsah alkoholu 14,5 %. Tmavofialová barva, velmi vysoká viskozita. Intenzivní, velmi lákavá vůně švestek, borůvek, višní a fialek. V těle plnější, šťavnaté, třísloviny zřetelné, ale příjemné, v chuti višňový kompot a borůvky, dochuť delší. Na stěnách láhve zůstaly velké usazeniny. Dal jsem mu 8,5 (89) bodů.
Neuburské 2013 pozdní sběr, sur lie - Vinařství Maděřič Moravský Žižkov. Zelená Bordo láhev byla uzavřena korkem z drti dlouhým 44 mm. Obsah alkoholu 13 %. Sytě žlutá barva, viskozita vysoká. Velmi intenzivní, nesmírně příjemná, lákavá, sladce působící vůně (opět ale suché víno) ananasu a sladkých banánů. V chuti lahodné, uhlazené, v těle středně plné, dochuť kratší. Dostalo horších 7,5 (82) bodů.
Cabernet Sauvignon 2010 Marques de Casa Concha, D.O. Puente Alto - Concha y Toro, Chile. Velmi těžká Bordo láhev ze zeleného skla byla uzavřena plným korkem dlouhým 44 mm a kvalitní záklopkou. Zrálo 14 měsíců v sudech z francouzského dubu. Obsah alkoholu 14,5 %. Velmi tmavá rubínová barva, hodně vysoká viskozita. Intenzivní nádherná vůně černého rybízu, třešní a kávy. Mohutné víno se stále ještě zřetelnými tříslovinami mělo v chuti trpčí třešně a tóny kávy. Ve středně dlouhé dochuti byl možná až příliš znát vysoký obsah alkoholu. To byla ale asi jediná drobná chybička jinak velmi pěkného vína, které jsem ocenil horšími 9 (91) body.
Sylvánské zelné 2013 pozdní sběr - Nešpor & Rajský, Collegium vinitorum Moravská Nová Ves, viniční trať Vinohrady. Obsah alkoholu 13 %, 13,4 g zbytkového cukru, 6,6 g kyselin. Zelená Bordo láhev byla uzavřena korkem (plátek-drť-plátek) dlouhým 44 mm. Světlá zlatavá barva, viskozita nižší. Středně intenzivní, trochu agresivnější a poněkud chemicky působící vůně zelených jablek a angreštu. Kyselinka celkem úspěšně vyrovnávala vyšší cukr, takže víno působil poměrně svěže. V chuti byla opět zelená jablka, poněkud vystupoval alkohol. Dochuť delší. Dostalo horších 7 (79) bodů.
Cizina tentokrát zvítězila, "Marques" a Gáudio byly opravdu velmi pěkné, nicméně Maděřičovo Neuburské určitě nebylo k zahození, také ostatní vína nebyla špatná.

Ohlédnutí za Pardubickým festivalem vína 2016

5. září 2016 v 17:50 | milasko |  Soutěže, ochutnávky, akce
Již 19. ročník festivalu se uskutečnil ve druhé polovině srpna. Nejprve se konala soutěž vín, ve které byla vína hodnocena v několika komisích, v nichž působilo mnoho známých osobností z řad degustátorů a sommeliérů. Protože byla vína rozdělena do mnoha kategorií, nechci teď vypisovat všechny vítěze, ty lze ostatně najít na oficiálních stránkách festivalu, tak snad jen připomenu, že nejúspěšnějším soutěžním vínem bylo Rulandské modré 2011 výběr z hroznů - Vinařství Plešingr, které získalo 89,75 bodů. Dokonce ještě více, rovných 90 bodů získal Tokajský výber 5-putňový - Tokaj & Co, který byl ale pro mě trochu nepochopitelně v nesoutěžní kategorii. Já jsem měl tentokrát trošku smůlu. V naší komisi, které předsedala paní Helena Baker, jsme měli jen několik suchých bílých, hodně "ostatních" růžových, která já moc nemusím, dále sladká bílá, mezi nimiž se naštěstí našlo pár velmi pěkných, např. Rulandské šedé 2015 výběr z cibéb - Vinařství Hanzel, Rulandské šedé 2015 výběr z bobulí - Vinařství LAHOFER nebo Pálava 2015 výběr z hroznů - Kamil Prokeš. Závěr však vše úplně napravil, protože nás čekala řada skvělých Tokajských, 5. a 6. putňových výběrů, esencí atd. Po soutěži vín následovala ještě soutěž sommeliérů, kde zvítězil Tomáš Brůha. Závěr posledního srpnového týdne pak patřil výstavě vín na pardubickém zámku a také vinařské noci na historickém Pernštýnském náměstí.
Výstava probíhala v pátek a v sobotu na nádvoří i v sálech pardubického zámku. Bylo tu kolem pěti desítek stánků, u nichž se dala ochutnat vína z mnoha domácích i zahraničních vinařství. Vstupné bylo 100,- Kč, byla v něm sklenka, taštička a 3 žetony na ochutnávku. Navštívit všechny stánky by bylo nad lidské síly, proto jsem předem vybral jen omezený počet, který jsem chtěl prozkoumat. Již tradičně zde bývá několik stánků se slovenskými víny. Tentokrát jsem se omezil pouze na pro mě neznámé vinařství Frtus se sympaticky působícími etiketami a neobvyklými odrůdami jako např. Noria nebo Milia. No a neodolal jsem ještě přechutnat lahůdky u stánku Tokaj & Co. Z dalších zahraničních vín jsem ochutnal několik pěkných španělských vín, např. červené El Miracle by Mariscal (90 bodů od R. Parkera), možná trochu překvapivě tu byla i zajímavá bílá, třeba Verdejo Nebla - Vicente Gandía.
Něco málo jsem ochutnal i z vín italských a portugalských, naopak dlouho jsem se zdržel u stánku KASSIMEXu s víny rumunskými. Ta jsou u nás doposud neprávem poněkud opomíjena. Přitom zde existuje jednak řada mimořádně zajímavých místních odrůd, fungují tu i vinařství, která se svými víny získávají významná ocenění v mnoha zemích. Nabídka u tohoto stánku je velice široká, od vín střední kategorie až po opravdu skvělá, jako např. Chardonnay 2014 DOC-CMD - Cramele Recas nebo od téhož vinařství Sauvignon PAPARUDA 2015. Velmi zde také oceňuji ochotu, fundovanost a nadšení pro věc.
Navštívil jsem, samozřejmě, také stánky s moravským vínem. U Marka Štýbla mě zaujala odrůda Cabernet Cortis, kterou jsem ochutnal nejen v červené podobě, ale zcela výjimečně jsem šel i do rosé, které ale také nebylo špatné. Pěkný byl i zemský Neronet 2015 od Štěpána Maňáka či Veltlínské zelené 2015 pozdní sběr z Vinařství Žerotín. Jako už tradičně jsem okoštoval více vzorků u stánku Vinařství Maděřič, který už také neodmyslitelně k festivalu patří a který vždy nabízí velmi solidní vína. Namátkou třeba Sauvignon, Dornfelder nebo Rulandské modré, vše z ročníku 2015 v pozdním sběru.
Jako obvykle se mi akce líbila, Pardubice se na chvíli proměnily ve vinařské město. Zdálo se mi, že návštěvníků bylo tentokrát o něco méně než dříve. Nevím, zda to způsobilo extrémní vedro, možná se trochu projevilo i to, že ochutnávky docela podražily. Platí se zakoupenými žetony. Dříve stály 5,- Kč a u některých stánků stačil i jeden. Nyní stojí 10,- a většinou se začíná u levnějších vín u dvou žetonů, někde ani to nestačí. Naštěstí existují i výjimky. Pravdou také je, že podobných akcí docela přibývá, i když málokde se dá na jednom místě ochutnat tolik různých vín z celého světa.