Říjen 2016

Domácí ochutnávka vín z odrůdy Rulandské bílé

17. října 2016 v 15:54 | milasko |  Soukromé koštování, odrůdy
Tahle ochutnávka proběhla už koncem léta, ale nějak jsem se k popsání nemohl dostat dříve. Nakonec to ale přece jen vyšlo. Jako už tradičně, ochutnávali jsme formou slepé ochutnávky, každý přinesl jednu lahvičku na osobu a něco k zakousnutí a mohli jsme se do toho pustit. Celkově se sešlo 11 vzorků, jeden se ale vyskytl dvakrát. Rozdíly mezi přinesenými víny nebyly až zase tak velké, každý se snažil přinést něco dobrého, protože se nechtěl dočkat toho, že si zkritizuje "své" víno a zjistí to až po odhalení. Takže jediným menším problémem byla dvě vína, která již byla za zenitem. Tentokrát jsem se ale s ostatními úplně neshodoval v celkovém pořadí, nicméně ve skutečnosti ty rozdíly nebyly až zase tak velké, protože většina vín dostávala přibližně stejně bodů.
Rulandské bílé 2013 pozdní sběr - Vinice Hnanice. Obsah alkoholu 13 %. Zlatavá barva, viskozita nižší. Sladší, méně až středně intenzivní, příjemná vůně hrušek a mandarinek. V těle středně plné, uhlazené, mandarinky i v chuti, příjemná kyselinka, dochuť středně dlouhá. Ohodnotil jsem horšími 7,5 body. Možná trochu doplatilo na pozici zavíňovacího vzorku. Zatímco mně se docela líbilo, většině ostatních o něco méně a celkově skončilo až sedmé.
Rulandské bíle 2015 výběr z hroznů - Vinařství Nosreti Zaječí. Obsah alkoholu 13,5 %. Zlatavá barva, viskozita vysoká. Intenzivnější vůně proslazeného ovoce a lípy, zároveň jsem ale cítil malinký závan něčeho cizího, co mi trošku vadilo. V těle středně plné, chuť dosti sladká (víno bylo polosladké), kořenitá, byly tu citrusy a med, trochu výraznější alkohol. Dochuť středně dlouhá až delší. Dal jsem mu lepších 7 bodů, celkově skončilo druhé.
Rulandské bíle 2015 pozdní sběr - Ing. Tichý Hrušky. Sytější zlatavá barva, viskozita vysoká. Jemná, středně intenzivní kořenitá vůně připomínající mirabelky. V těle plnější, kořenité, lehký náznak perlení a jablečných tónů naznačovaly, že víno už trochu "jede z kopce". Dochuť středně dlouhá. Dostalo 7 bodů a celkově se příliš nelíbilo.
Rulandské bílé 2015 výběr z hroznů - Vinařství Pod zámkem Valtice. Obsah alkoholu 14 %. Světlejší zlatavá barva, viskozita vysoká. Silnější, pro mě nepříliš příjemná vůně s tóny jablek. V těle méně až středně plné. Celkově dosti prázdné, s jemným perlením, v chuti grepy. Dostalo ode mě lepších 6 bodů.
Rulandské bílé 2014 pozdní sběr EGO No. 75 - Zámecké vinařství Bzenec. Obsah alkoholu 12 %. Sytější zlatožlutá barva, viskozita vysoká. Vůně méně až středně intenzivní, s tóny kandovaného ovce, sladkého pečiva, pro odrůdu typická chlebovinka. V těle méně a ž středně plné, hodně kořenité. V chuti sladké citrusy, červené grepy. Dochuť středně dlouhá. Dostalo lepších 7 bodů a skončilo na čtvrtém místě.
Rulandské bílé 2013 pozdní sběr - Vinařství Žůrek Žeravice. Obsah alkoholu 12 %. Světlejší zlatavá barva, viskozita vyšší. Méně intenzivní, špatně zařaditelná vůně květin, v těle méně až středně plné, poměrně uhlazené, byť nevýrazné. V chuti grepy a lehká hořčinka. Středně dlouhá dochuť. Dostalo horších 7 bodů a skončilo předposlední.
Rulandské bílé 2013 pozdní sběr - Vinařství Jedlička & Novák. Sytá žlutá barva, velmi vysoká viskozita. Intenzivní vůně medu a jablek, která, bohužel, naznačovala oxidaci. V těle poměrně prázdné, v chuti jablka, chyběly kyseliny. Dochuť středně dlouhá. Dostalo horších 7 bodů, celkově skončilo poslední.
Rulandské bílé 2011 pozdní sběr - Mikrosvín Mikulov. Řada Donawitz, Dolní Dunajovice. Obsah alkoholu 14,5 %. Zvláštní sytě žlutá barva se zelenkavým nádechem, vyšší viskozita. Středně intenzivní, jemně nasládlá vůně chlebovinky, vanilky a medu. V těle plnější, zajímavé, s tóny pečiva a sladkého ovoce. Středně dlouhá až delší dochuť. Mně se líbilo nejvíce, dal jsem mu 7,5 bodu, celkově skončilo třetí.
Rulandské bílé 2015 pozdní sběr - Znovín Znojmo. Řada Lacerta viridis. Obsah alkoholu 12,5 %. Světlejší zlatavá barva, vysoká viskozita. Středně intenzivní vůně citrusů. V těle plné, svěží, šťavnaté, dochuť středně dlouhá. Dostalo ode mě horších 7,5 bodu, celkově zvítězilo.
Pinot blanc 2014 pozdní sběr - Spielberg Archlebov. Obsah alkoholu 12 %. Světlejší zlatavá barva, viskozita nižší. Středně intenzivní vůně cukroví a citrusů. V těle středně plné, hezky uhlazené. V nasládlé chuti byly hrušky a citrusy. Dochuť středně dlouhá. Dostalo lepších 7 bodů a celkově skončilo na čtvrtém místě.
Rulanda z Mikrosvínu byla asi tou výjimkou, potvrzující pravidlo, že vína z této odrůdy je asi lepší pít poměrně mladá, protože na čelních místech se umístily ročníky 2015 a 2014, zatímco ty starší, až na zmíněnou výjimku, (které asi pomáhal výrazně vyšší alkohol), skončily mezi poraženými. Musím ale připomenout, že bodové rozdíly nebyly příliš velké

Chrudimské Svatováclavské vinobraní

10. října 2016 v 8:22 | milasko |  Soutěže, ochutnávky, akce
V mém okolí velmi aktivní a známý propagátor vína, pan Oldřich Bujnoch, zorganizoval ve dnech 27.-28.9. 2016 novou
zajímavou vinařskou akci, která má šanci stát se v našem regionu další příjemnou příležitostí, jak ochutnat pěkná vína v krásném prostředí a skvělé atmosféře.
Konalo se to ve velkém sále chrudimského muzea, což je místo mimořádně pěkné a reprezentativní. První den tu pod vedením profesora Fedora Malíka posuzovalo několik komisí vína od nás, ze Slovenska a Rakouska. Já měl tu čest jedné z komisí předsedat, ale zároveň jsem měl i trošičku smůlu, protože většina vín u tohoto stolu byla rosé, které příliš nemiluji. Nicméně musím uznat, že několik z nich se opravdu líbilo nejenom ostatním porotcům, ale i mně. Z dalších autorů, píšících pro ovine.cz, se zúčastnila i Helena Baker a Jiří Bureš, kteří degustovali spolu v jedné komisi.
V suchých bílých vínech hodně uspělo slovenské vinařství Golguz z Hlohovce, které obsadilo první dvě místa. Vítězem bylo Rulandské bílé 2015 výběr z hroznů. Šampionem soutěže se stalo rovněž Rulandské bílé 2015 VzH, tentokrát z Nového vinařství, zařazené mezi polosuchá a polosladká. Do třetice uspělo Rulandské bílé - ve sladkých bílých. Bylo to ledové víno, opět z Hlohovce. Mezi červenými zvítězil Dornfelder 2013 VzH z Rodinného vinařství Jedlička. A v růžových to byl i pro mě velmi pěkný Cabernet Sauvignon 2015 pozdní sběr ze Znovínu Znojmo.
Druhý den se konala akce pro veřejnost, kde hrála známá cimbálovka Jožky Šmukaře a vystoupil zde i MUDr. Radim Uzel na téma Víno a sex. Návštěvníci mohli ochutnat všechna soutěžní vína + pro dané období nezbytný burčák. Vstupné vylo spíše symbolické - 50,- Kč, ochutnávka byla za žetonky. Celé se mi to velmi líbilo a doufám, že se z toho stane nová tradice.

Posezení nad víny rodiny Kölbelovy z Kyjova

1. října 2016 v 8:00 | milasko |  Soukromé koštování, odrůdy
V září jsme si s Jirkou (jbes) poseděli nad šesti bílými víny z Vinařství rodiny Kölbelovy z Kyjova. Předešlu, že byla až překvapivě vyrovnaná, vlastně nic nevyčnívalo. Také rozdíly mezi mým a Jirkovým hodnocením byly zanedbatelné, maximálně v rozmezí 1-2 bodů stobodové stupnice, někde byla shoda stoprocentní. Proto budu uvádět jen hodnocení mé.
Veltlínské zelené 2015 pozdní sběr. Vinařská obec Přítluky, viniční trať U Křížku. Obsah alkoholu 12,5 %, řada Natur, v níž jsou vína vykvašena do sucha. Světlejší zlatavá barva, viskozita nižší. Lehká nasládlá vůně žlutých melounů, bílých broskví a květů. V těle středně plné, jemně kořenité, s tóny pepře, lehce olejovité, v chuti hrušky, dobře pitelné. Dochuť středně dlouhá. Ohodnotil jsem lepšími 7 (81) body.
Sauvignon 2015 výběr z hroznů. Vinařská obec Strážnice, viniční trať Horní hory. Obsah alkoholu 14 %. Suché víno se světlinkou barvou a vysokou viskozitou. Velmi intenzivní odrůdová vůně černého rybízu, s náznakem broskví a květů. V těle plnější, v chuti opět černý rybíz a také grepy, jemná hořčinka v dochuti. Dal jsem mu horších 7,5 (82) bodů.
Tramín červený 2015 výběr z hroznů. Vinařská obec Přítluky, viniční trať U Křížku. Obsah alkoholu 14 %. Opět suché víno zlatavé barvy s jemně narůžovělým nádechem a vyšší viskozitou. Středně intenzivní typická odrůdová kořenitá vůně s tóny růží. Plnější tělo, lehce olejovité, čisté, harmonické, v chuti, hrozny, bílé broskve a pomeranče. Dochuť středně dlouhá až delší. Pro nás oba nejlepší víno, ode mě dostalo lepších 7,5 (84) bodu.
Pinot gris 2015 pozdní sběr. Vinařská obec Přítluky, viniční trať Přítlucká hora. Obsah alkoholu 13,5 %. Polosuché víno velmi světlé barvy a střední viskozity. Středně intenzivní svěží vůně citrusů a hrušek. Středně plné tělo, kořenité, v chuti sladké grepy, nepatrná hořčinka v závěru. Dochuť středně dlouhá. Dostalo horších 7,5 (82) bodů.
Veltlínské zelené 2015 moravské zemské víno. Obsah alkoholu 11 %. Řada Arom, polosladké. Světlá zlatavá barva, viskozita nižší. Méně intenzivní, lehce nasládlá, jemně kořenitá vůně meruněk a pepře. V těle středně plné, v chuti červené grepy. Středně dlouhá dochuť. Tohle víno se nám sice zdálo nepatrně horší, než první veltlín, ale dal jsem mu nakonec také lepších 7 (81) bodů.
Cuvée Botrytický sběr 2015. Vinařská obec Kyjov, viniční trať Polámané. Vyrobeno z odrůd Ryzlink rýnský, Scheurebe a Kerner. Obsah alkoholu 11%, polosladké. Velmi světlá barva, viskozita překvapivě spíše nižší. Středně intenzivní sladká, trochu parfémová vůně s tóny liči. Plné tělo, dosti sladká, ale příjemná chuť medu a grepů. Středně dlouhá dochuť. Pilo se velmi dobře, dostalo 7,5 (83) bodů.
Pro nás oba to bylo první setkání s víny tohoto vinařství. Bylo příjemné, vína můžeme doporučit, dost se nám líbilo to, že tu nebyly žádné výrazné výkyvy, dá se vybrat podle oblíbené odrůdy či zbytkového cukru, aniž by člověk příliš riskoval, že se netrefí.