Listopad 2016

Domácí ochutnávka odrůdy Carmenére

25. listopadu 2016 v 19:26 | milasko |  Soukromé koštování, odrůdy
Tak na tuhletu ochutnávku jsem se dost těšil, protože tuto odrůdu mám opravdu rád. Původem z Francie, kde ji ale v 19. století zdecimoval révokaz, našla ideální podmínky v Chile, kde patří k rodinnému stříbru a k tomu nejlepšímu, co může zdejší vinařství nabídnout. Tentokrát jsme se sešli u nás, každý přinesl jednu lahvičku a spoustu dobrůtek na zakousnutí, ochutnávali jsme formou slepé degustace, po prvním kolečku jsme ještě stále zahalené lahve mohli individuálně přechutnat, zejména v těch případech, kdy se nám některá zdála bodově vyrovnaná. Což se docela stávalo. Ne, že by si byla vína tolik podobná. Na to, že byla z jedné odrůdy, jsme nacházeli stále něco nového, ale prakticky všechna byla dobrá až velmi dobrá, takže bodové rozdíly byly minimální. Vzhledem k tomu, že měl každý za úkol je pak seřadit od nejlepšího k nejhoršímu, byl to docela oříšek. A v tomto případě se sice dalo hovořit o vítězích, nikoliv však o poražených, protože na špatné, ba ani na průměrné víno jsme prostě nenarazili. Snad jen první dvě měla od ostatních trochu odstup a byla prostě skvělá.
Pro tentokrát se vyhnu podrobnějšímu popisu jednotlivých vzorků a jejich celkovému pořadí, protože prostě ani to poslední vůbec nebylo špatné. Tak vysokou úroveň domácí ochutnávky jsme ještě neměli. Všimnu si tedy blíže jen prvních dvou, mezi nimiž byl v celkovém bodovém ohodnocení jen malý rozdíl a naopak od ostatních přece jen bodově trochu "odskočila".
Druhé skončilo Carmenére Gran Reserva Luis Felipe Edwards, Colchagua Valley, s obsahem alkoholu 14 %. Víno tmavofialové barvy s velmi vysokou viskozitou, těžkou, lákavou vůní švestek, skořice a dřeva, s plnějším tělem, lahodnou, hodně kořenitou chutí, v níž byly sušené švestky, čokoláda, se sladkými tříslovinami a delší dochutí.
Vítězem se stalo Carmenére 2013 - Maipo. Valle del Rapel s obsahem alkoholu 13,5 %. Víno mělo krásnou rubínovou barvu, vysokou viskozitu. Vůně byla intenzivnější s nádechem švestek a čokolády, tóny marmelády, bylo velmi kořenité, jemně nasládlé, v těle středně plné, se středně dlouhou až delší dochutí.

Mimořádně povedená akce, snad to bude příště podobné!

Rubinet, Hibernal, oregonský Pinot noir, Dunaj a další zajímavosti

12. listopadu 2016 v 8:20 | milasko |  Soukromé koštování, odrůdy
Podzimní domácí koštování bylo téměř výhradně o červených vínech. Byly tu zajímavé odrůdy, několik skutečně velmi pěkných vín, taky jeden propadák.
Rubinet 2012 jakostní, barrique - Císařské sklepy Horák Čejč. Vinařská obec Čejč, viniční trať Hrubé. Odrůdu vyšlechtil profesor Kraus křížením (Revolta x Alibernet) x André. Bílá láhev z průzračného skla o obsahu 0,5 l. Obsah alkoholu 12 %, 0,1 g zbytkového cukru, 4,6 g kyselin, 22,8 g bezcukerného extraktu. Velmi tmavá rubínová barva s fialovým nádechem, v kontextu se vším ostatním překvapivě nízká viskozita. Intenzivnější těžká vůně cedru a sladkých višní, tóny vanilky a čokolády. Plné tělo, bohatá chuť lesního ovoce a višní v čokoládě, velmi šťavnaté. Delší dochuť. Velmi zajímavé víno. Pro mě jedno z prvních setkání s touto odrůdou, která určitě stojí za bližší seznámení. Dal jsem mu horších 9 (91) bodů.
Hibernal 2014 zemské - Bartoník Mikulčice. Láhev ze zeleného skal byla uzavřena korkem z drti dlouhým 44 mm, cukernatost při sběru 21° NM. Vinařská obec Lužice, viniční trať Kratiny. Obsah alkoholu 12 %. Velmi světlá, skoro vodová barva, viskozita nižší. Méně intenzivní ovocná vůně. V těle středně plné, lehce olejovité, chuť poměrně neutrální. Dochuť kratší až střední. Dostalo horších 7 (79) bodů.
Pinot noir 2011 Saginaw Vineyard, Vilamette Valley, Oregon, USA. Zelená láhev burgundského typu byla uzavřena korkem (plátek-drť- plátek) dlouhým 44 mm. Obsah alkoholu 12,9 %. Malinová barva, viskozita vyšší. Méně intenzivní vůně červeného rybízu a třešní, s jemným náznakem borůvek a pecek. Plnější tělo, v chuti višně, třísloviny ještě zřetelné, ale příjemné. Středně dlouhá dochuť. Dostalo lepších 7,5 ((84) bodu.
Cimarosa Cuvée Especial 2012 Winemaker´s Selection. Valle de Colchagua, Chile. Zelená Top Bordo láhev z masivního skla byla uzavřena plným korkem dlouhým 44 mm, obsah alkoholu 14,5 %. Bylo vyrobeno z odrůd Cabernet Sauvignon, Syrah a Carmenere. Velmi tmavá rubínová barva, hodně vysoká viskozita. Nepříliš intenzivní, hodně kořenitá vůně s tóny dřeva, tmavých třešní a borůvek, V chuti třešně, sladké třísloviny, tóny vanilky a malin. Dochuť delší. Dostalo horších 8 (85) bodů.
Dunaj 2011 výběr z bobulí - Ing. Richard Tichý Hrušky. Odrůda byla vyšlechtěna na Slovensku křížením (Muscat Bouschet x Oporto) x Svatovavřinecké. Láhev bez etikety, obsah alkoholu 16 %, cukernatost při sběru 29° NM. Tmavá rubínová barva s fialovými tóny, extrémně vysoká viskozita, kapky skoro nechtěly po sklence stékat. Středně intenzivní, velmi těžká vůně, ve které se mísily ovocné tóny švestek, borůvek a rybízu s docela neobvyklými - pečiva. Tomu odpovídala i chuť, která s trochou nadsázky připomínala bublaninu s višněmi a švestkami. V těle plné, dochuť dlouhá. Dostalo lepších 8,5 (90) bodů.
Cuvée Filip 2011 moravské zemské - Ing. Richard Tichý Hrušky. Sdružení Bonus Eventus. Zelená Bordo láhev byla uzavřena plným korkem dlouhým 44 mm. Obsah alkoholu 14 %. Zrálo 20 měsíců v použitých barikových sudech. Složité cuvée z neobvyklých odrůd. Tmavofialová barva, vyšší viskozita. Smůla! Korková vada! Má zkušenost s víny tohoto vinaře je, že je to ruleta. Bývají to naprosto famózní vína (viz Dunaj výše), ostatně i toto cuvée jsem již pil a bylo výborné. Na druhé straně jsem již vícekrát setkal s víny málo zajímavými a - bohužel - i opakovaně s korkovou vadou.
Shiraz - Cabernet 2013 Jacob´s Creek. South East Australia. Obsah alkoholu 13,9 %. Zelená láhev se šroubovacím uzávěrem. Barva tmavého rubínu, viskozita vysoká. Méně až středně intenzivní vůně, která na mě nepůsobila nijak zvlášť lákavě. Byl tu náznak švestek. V těle poměrně plné, ovocná chuť byla lepší než vůně, ale ani ta mě příliš neoslovila. Dochuť středně dlouhá. Dostalo horších 7 (79) bodů.
Jak je vidno, většinou jsem si docela pochutnal, Rubinet a Dunaj byly moc dobré, nevyhnul jsem se ale ani dost velkému zklamání.

Mandžuové 6. Vývoj po uzavření Číny

6. listopadu 2016 v 17:45 | milasko
Po uzavření země byla zavedena tuhá cenzura. Samozřejmostí byl zákaz jakékoliv kritiky vládnoucí dynastie, mnohé nepohodlné spisy byly zakázány, ničeny, páleny. Odhaduje se, že bylo spáleno asi 14 000 knih. K tomuto účelu působili speciální úředníci-cenzoři, kteří měli za úkol vyhledávat a ničit ty knihy, které dynastii nevyhovovaly. Probíhaly i soudní procesy včetně poprav nepohodlných literátů. Přitom ale bylo zároveň vydáváno i velké množství nových, mnohdy kvalitních knih, zejména encyklopedického charakteru.
Dost výrazně se změnil systém výběru nových úředníků. Zatímco dříve museli složit velmi náročné zkoušky, nyní se úřady velmi často kupovaly, rozhodovaly úplatky a protekce. Do vysokých úřadů stále více pronikají Číňané, kteří pak na počátku 19. století už v nich představovali většinu.
Vysoce je oslavována armáda a zejména vojevůdcovské schopnosti císaře, který se pokládá za vládce světa. Novým směrem agrese se stal ve druhé polovině 18. století jih. Nejprve došlo ke dvěma velkým tažením do Barmy. První skončilo katastrofou. Ta sice hrozila i při druhém, ale čínského tažení využili Thajci k vlastnímu útoku, který pak přinutil barmského krále žádat o mír. Barma se dostala do (spíše formální) závislosti na Číně. Celkový výsledek ale rozhodně nebyl nijak oslnivý. Na konci 18. století pak následoval pokus podrobit si dnešní severní Vietnam, kde se Mandžuové pokusili využít vnitřních rozporů. Po jistých počátečních úspěších přišli ale o velkou část armády a celá dlouhá válka skončila neúspěchem. Od 70. let 18. století pak v Číně přibývá velkých rolnických povstání. Na konci století bylo zřejmé, že režim se dostává do určité krize, předchozí období rozmachu skončilo a nastoupila stagnace. Narůstala korupce, zvyšovaly se daně, sílil útlak nejnižších vrstev, velká část obyvatelstva chudne. Typickým bylo v této době štvaní různých národností a náboženství proti sobě, přičemž zejména muslimové byli systematicky zatlačováni. To ale napomáhalo udržovat nadvládu nad porobenými národy. Dalším velmi rozšířeným jevem tohoto období byl vznik mnoha tajných společností, které také často organizovaly různá povstání.

V roce 1796 se po šedesáti letech vlády císař Čchien-lung sám vzdal vlády. Období rozmachu Mandžuů skončilo.