Domácí ochutnávka odrůdy Carmenére

25. listopadu 2016 v 19:26 | milasko |  Soukromé koštování, odrůdy
Tak na tuhletu ochutnávku jsem se dost těšil, protože tuto odrůdu mám opravdu rád. Původem z Francie, kde ji ale v 19. století zdecimoval révokaz, našla ideální podmínky v Chile, kde patří k rodinnému stříbru a k tomu nejlepšímu, co může zdejší vinařství nabídnout. Tentokrát jsme se sešli u nás, každý přinesl jednu lahvičku a spoustu dobrůtek na zakousnutí, ochutnávali jsme formou slepé degustace, po prvním kolečku jsme ještě stále zahalené lahve mohli individuálně přechutnat, zejména v těch případech, kdy se nám některá zdála bodově vyrovnaná. Což se docela stávalo. Ne, že by si byla vína tolik podobná. Na to, že byla z jedné odrůdy, jsme nacházeli stále něco nového, ale prakticky všechna byla dobrá až velmi dobrá, takže bodové rozdíly byly minimální. Vzhledem k tomu, že měl každý za úkol je pak seřadit od nejlepšího k nejhoršímu, byl to docela oříšek. A v tomto případě se sice dalo hovořit o vítězích, nikoliv však o poražených, protože na špatné, ba ani na průměrné víno jsme prostě nenarazili. Snad jen první dvě měla od ostatních trochu odstup a byla prostě skvělá.
Pro tentokrát se vyhnu podrobnějšímu popisu jednotlivých vzorků a jejich celkovému pořadí, protože prostě ani to poslední vůbec nebylo špatné. Tak vysokou úroveň domácí ochutnávky jsme ještě neměli. Všimnu si tedy blíže jen prvních dvou, mezi nimiž byl v celkovém bodovém ohodnocení jen malý rozdíl a naopak od ostatních přece jen bodově trochu "odskočila".
Druhé skončilo Carmenére Gran Reserva Luis Felipe Edwards, Colchagua Valley, s obsahem alkoholu 14 %. Víno tmavofialové barvy s velmi vysokou viskozitou, těžkou, lákavou vůní švestek, skořice a dřeva, s plnějším tělem, lahodnou, hodně kořenitou chutí, v níž byly sušené švestky, čokoláda, se sladkými tříslovinami a delší dochutí.
Vítězem se stalo Carmenére 2013 - Maipo. Valle del Rapel s obsahem alkoholu 13,5 %. Víno mělo krásnou rubínovou barvu, vysokou viskozitu. Vůně byla intenzivnější s nádechem švestek a čokolády, tóny marmelády, bylo velmi kořenité, jemně nasládlé, v těle středně plné, se středně dlouhou až delší dochutí.

Mimořádně povedená akce, snad to bude příště podobné!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama