Rubinet, Hibernal, oregonský Pinot noir, Dunaj a další zajímavosti

12. listopadu 2016 v 8:20 | milasko |  Soukromé koštování, odrůdy
Podzimní domácí koštování bylo téměř výhradně o červených vínech. Byly tu zajímavé odrůdy, několik skutečně velmi pěkných vín, taky jeden propadák.
Rubinet 2012 jakostní, barrique - Císařské sklepy Horák Čejč. Vinařská obec Čejč, viniční trať Hrubé. Odrůdu vyšlechtil profesor Kraus křížením (Revolta x Alibernet) x André. Bílá láhev z průzračného skla o obsahu 0,5 l. Obsah alkoholu 12 %, 0,1 g zbytkového cukru, 4,6 g kyselin, 22,8 g bezcukerného extraktu. Velmi tmavá rubínová barva s fialovým nádechem, v kontextu se vším ostatním překvapivě nízká viskozita. Intenzivnější těžká vůně cedru a sladkých višní, tóny vanilky a čokolády. Plné tělo, bohatá chuť lesního ovoce a višní v čokoládě, velmi šťavnaté. Delší dochuť. Velmi zajímavé víno. Pro mě jedno z prvních setkání s touto odrůdou, která určitě stojí za bližší seznámení. Dal jsem mu horších 9 (91) bodů.
Hibernal 2014 zemské - Bartoník Mikulčice. Láhev ze zeleného skal byla uzavřena korkem z drti dlouhým 44 mm, cukernatost při sběru 21° NM. Vinařská obec Lužice, viniční trať Kratiny. Obsah alkoholu 12 %. Velmi světlá, skoro vodová barva, viskozita nižší. Méně intenzivní ovocná vůně. V těle středně plné, lehce olejovité, chuť poměrně neutrální. Dochuť kratší až střední. Dostalo horších 7 (79) bodů.
Pinot noir 2011 Saginaw Vineyard, Vilamette Valley, Oregon, USA. Zelená láhev burgundského typu byla uzavřena korkem (plátek-drť- plátek) dlouhým 44 mm. Obsah alkoholu 12,9 %. Malinová barva, viskozita vyšší. Méně intenzivní vůně červeného rybízu a třešní, s jemným náznakem borůvek a pecek. Plnější tělo, v chuti višně, třísloviny ještě zřetelné, ale příjemné. Středně dlouhá dochuť. Dostalo lepších 7,5 ((84) bodu.
Cimarosa Cuvée Especial 2012 Winemaker´s Selection. Valle de Colchagua, Chile. Zelená Top Bordo láhev z masivního skla byla uzavřena plným korkem dlouhým 44 mm, obsah alkoholu 14,5 %. Bylo vyrobeno z odrůd Cabernet Sauvignon, Syrah a Carmenere. Velmi tmavá rubínová barva, hodně vysoká viskozita. Nepříliš intenzivní, hodně kořenitá vůně s tóny dřeva, tmavých třešní a borůvek, V chuti třešně, sladké třísloviny, tóny vanilky a malin. Dochuť delší. Dostalo horších 8 (85) bodů.
Dunaj 2011 výběr z bobulí - Ing. Richard Tichý Hrušky. Odrůda byla vyšlechtěna na Slovensku křížením (Muscat Bouschet x Oporto) x Svatovavřinecké. Láhev bez etikety, obsah alkoholu 16 %, cukernatost při sběru 29° NM. Tmavá rubínová barva s fialovými tóny, extrémně vysoká viskozita, kapky skoro nechtěly po sklence stékat. Středně intenzivní, velmi těžká vůně, ve které se mísily ovocné tóny švestek, borůvek a rybízu s docela neobvyklými - pečiva. Tomu odpovídala i chuť, která s trochou nadsázky připomínala bublaninu s višněmi a švestkami. V těle plné, dochuť dlouhá. Dostalo lepších 8,5 (90) bodů.
Cuvée Filip 2011 moravské zemské - Ing. Richard Tichý Hrušky. Sdružení Bonus Eventus. Zelená Bordo láhev byla uzavřena plným korkem dlouhým 44 mm. Obsah alkoholu 14 %. Zrálo 20 měsíců v použitých barikových sudech. Složité cuvée z neobvyklých odrůd. Tmavofialová barva, vyšší viskozita. Smůla! Korková vada! Má zkušenost s víny tohoto vinaře je, že je to ruleta. Bývají to naprosto famózní vína (viz Dunaj výše), ostatně i toto cuvée jsem již pil a bylo výborné. Na druhé straně jsem již vícekrát setkal s víny málo zajímavými a - bohužel - i opakovaně s korkovou vadou.
Shiraz - Cabernet 2013 Jacob´s Creek. South East Australia. Obsah alkoholu 13,9 %. Zelená láhev se šroubovacím uzávěrem. Barva tmavého rubínu, viskozita vysoká. Méně až středně intenzivní vůně, která na mě nepůsobila nijak zvlášť lákavě. Byl tu náznak švestek. V těle poměrně plné, ovocná chuť byla lepší než vůně, ale ani ta mě příliš neoslovila. Dochuť středně dlouhá. Dostalo horších 7 (79) bodů.
Jak je vidno, většinou jsem si docela pochutnal, Rubinet a Dunaj byly moc dobré, nevyhnul jsem se ale ani dost velkému zklamání.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama