Prosinec 2016

Feteasca neagra, Nitra, Cabernet Franc a další pěkná vína z předvánočního času

27. prosince 2016 v 9:47 | milasko |  Soukromé koštování, odrůdy
V chladném předvánočním čase jsem sáhl raději po červených vínech, v celé sérii se objevila jen tři bílá. Dvě byla z Rumunska a byla velmi pěkná, vedle moravských se našlo i zajímavé z Čech.
Provocateur Sub Colle 2014 - Vinařství Pod Chlumem. Vinařská obec Chlumčany, sklepní hospodářství Louny. Cuvée z odrůd Pinot blanc a Sauvignon. Leželo 5 měsíců ne jemných kalech. Zelená láhev se šroubovacím uzávěrem, obsah alkoholu 11 %. 0,7 g zbytkového cukru, 5,8 g kyselin. Sytá zlatá barva, vysoká viskozita. Jemná vůně citrusů a pečiva, v těle plnější, zajímavá natrpklá chuť grepů a mandlí. Dochuť středně dlouhá. Dostalo horších 7,5 (82) bodů.
Děvín 2014 pozdní sběr - BM vinařství Tvrdonice. Vinařská obec, viniční trať Vinohrady. Zelená pistole byla uzavřena značně prosáklým korkem z drti dlouhým 44 mm. Obsah alkoholu 11,5 %. Zlatavá barva, nižší viskozita. Slabší, spíše neutrální jemně nasládlá vůně s tóny růží a hrušek. V těle středně plné, příjemná svěží chuť broskví a hrušek. Dochuť kratší až střední. Dal jsem lepších 7 (81) bodů.
Feteasca neagra 2012 DOC-CMD (Kombinace románského denominačního a germánského systému, kdy CMD přibližně odpovídá pozdnímu sběru.) - Cramele Recas, Rumunsko. Estate Selection. Řada Lautarul. Zelená láhev burgundského typu byla uzavřena korkem z drti, dlouhým 38 mm s úpravou DIAM, která má znemožnit korkovou vadu. Původní rumunská odrůda. Obsah alkoholu 14 %. Tmavá purpurová barva, vysoká viskozita. Středně intenzivní, opravdu nádherná vůně lesního ovoce, především ostružina a malin + náznak čokolády. Plné tělo, v chuti ostružiny, černý rybíz, čokoláda a paprika, velmi šťavnaté, s hřejivými sladkými tříslovinami. Dochuť delší. Dal jsem lepších 8,5 (90) bodů.
Shiraz - Feteasca neagra 2012 DOC-CMD - Cramele Racas, Rumunsko. Řada Sole. Zelená láhev burgundského typu byla uzavřena stejným typem korku, jaký byl u předchozí láhve. Slabší, lehce kořenitá vůně ovoce, plné tělo, šťavnaté, lahodné, harmonické, v chuti lesní ovoce, švestky a maliny, hezky uhlazené třísloviny. Dlouhá dochuť. Ještě o něco lepší než předchozí, dávám horších 9 (91) bodů.
Ryzlink vlašský 2015 pozdní sběr - Mikrosvín Mikulov. Řada Donawitz, dolní Dunajovice. Zelená Bordo láhev byla uzavřena korkem (plátek-drť-plátek). Obsah alkoholu 12 %. Zlatavá barva, nižší viskozita. Vůně méně až středně intenzivní, ale příjemná, Byly zde hrušky, rebarbora a květiny. Lehce minerální, s grepovými tóny v chuti. Dochuť středně dlouhá. Dostalo 7 (80) bodů.
Nitra 2015 - Hubačka Mikulčice. Je fajn, že se tohle slovenské novošlechtění pěstuje i na Moravě. Zelená Bordo láhev byla uzavřena korkem z drti. Hezká rubínová barva, vyšší viskozita. Jemná ovocná, špatně zařaditelná vůně, v těle středně plné, třísloviny poněkud drsnější, hodně kořenité, v chuti trpčí, s tóny švestek a višní. Středně dlouhá dochuť. Víno od sympatického malovinaře jsem ocenil horšími 7 (79) body.
Cabernet Franc 2007 moravské zemské - Vinařství Josef Valihrach Krumvíř. Řada Exklusive. Sklenářova hora. Zelená Bordo láhev s typickou zvláštní etiketou byla uzavřena 44 dlouhým korkem z drti. Obsah alkoholu 13 %. Višňová barva, viskozita vyšší. Poměrně slabá vůně višní v čokoládě. Plné tělo, příjemná chuť griotky, višní, švestek, peckovin, kořenité, hezky uhlazené, hodně hřejivé. Dochuť delší. Dostalo lepších 7,5 (84) bodů.
Obě rumunská vína z Feteasky se mi hodně líbila, Valihrachův Cabernet Franc byl také velmi pěkný, i když jsem možná čekal ještě více. A příjemným překvapením bylo bílé cuvée z Čech.

Turci Šato. 1. Původ a nejstarší dějiny

21. prosince 2016 v 9:06 | milasko |  Hunové Siung-nu
Turci Šato byli potomci středoasijských hunských kmenů Čchu-jüe z říše Jüeban a Turkutů. V 7. století patřili, spolu s mnoha dalšími kmeny, k Západoturkutskému kaganátu. Byli to kočovníci a žili v Džúngarsku. Ve 40. letech 7. století vládl skupině kmenů (části kaganátu), k nimž patřili i Šato, princ z vládnoucí dynastie Ašina Chelu, který se z obavy před sílícím tlakem Číny do stepí raději dobrovolně podrobil říši Tchang. Když byl v roce 657 Západoturkutský kaganát Číňany rozbit, byla jimi správa nad těmito kmeny svěřena princi Ašina Miše.
Stařešina kmene Šato Cinšan v čínských službách bojoval od počátku 60. let proti Teleskům. Za dobré služby byl v roce 702 povýšen do knížecího stavu. Jeho syn Fugo ustoupil pod tlakem Tibeťanů se svým lidem na východ pod ochranu Číny. Jeho nástupce Gudoči pomáhal Číňanům při potlačování povstání generála An-Lu-šana v letech 756-763. Tato vzpoura byla sice potlačena, ale Čínu vyčerpala do té míry, že již nebyla nadále schopná agresivní zahraniční politiky. Naopak, musela se bránit Tibeťanům.
Mezi léty 785-805 přešli Šato právě na jejich stranu a podíleli se na nájezdech do Číny. Tibeťané jim ale moc nedůvěřovali a obvykle je posílali jako předvoj. Když v roce 806 Ujguři, spojenci Číny, porazili Tibeťany, rozhodli se Šato opět vrátit k Číňanům. To se uskutečnilo v roce 808, ale Tibeťané je po celou dobu jejich stěhování pronásledovali. Velmi mnoho jich zahynulo, včetně tehdejšího vůdce Cinčuna. Raněn byl i jeho nástupce Čžii. Čína je velmi ráda uvítala, protože dobré vojáky potřebovala. Usadila je v severní části Ordosu v ohybu řeky Chuang-che jako federáty. Velmi brzy ji Šato skvěle pomohli při potlačování povstání Wang Čenzonga. Jejich vojenské kvality ale Číňany poněkud vyděsily a tak raději na čas jejich bojovníky rozptýlili do několika oblastí. V roce 830 ale - po dalších velmi úspěšných vojenských zásazích - byl Čžii jmenován gubernátorem a Šato utvořili vojsko, nazvané "štáb severního pochodu". Čžii v témže roce zemřel, až posmrtně byl jmenován zakladatelem dynastie Pozdní Tchang, vyhlášené o století později. Od konce 9. do konce 10. století, tedy přibližně jedno století, pak Šato zásadním způsobem ovlivňovali dějiny Číny a vytvořili tam čtyři dynastie.