Ruský kaganát

20. ledna 2017 v 8:16 | milasko |  Říše Chazarů
Pro někoho možná zvláštní spojení, nicméně o tom, že existoval, není celkem pochyb. Už z roku 839 máme franckou informaci o poslech národa Ros, kterým vládl kagan a kteří přišli k franckému císaři Ludvíkovi I. spolu s byzantským poselstvem. Z 9. století máme o Rusech a jejich kaganech informace také od Arabů a Peršanů. Zcela spolehlivé jsou pak vlastní ruské zdroje z 11. a 12. století. Metropolita Ilarion hovoří o velikých knížatech kyjevských Vladimírovi i jeho synovi Jaroslavu Moudrém jako o kaganech. Nápis na zdi kyjevského chrámu sv. Sofie označuje za kagana zase Jaroslavova syna Svjatoslava. I ve slavném Slově o pluku Igorově je takto označen kníže Oleg Svjatoslavič.
Že tedy Rusové měli kagany, o tom není pochyb. Zbývá ale několik drobných nejasností. Není jasné, kdy a kde Ruský kaganát existoval, kdo byli jeho vládcové a kdo tvořil většinu obyvatelstva. Na to jsou názory tak diametrálně odlišné, přímo navzájem se vylučující, že dobrat se pravdy je asi zcela nemožné. Relativně snadné je to u zmíněných Rurikovců 11. a 12. století. Jedná se vládce mnohonárodnostního celku s centrem v Kyjevě. Většina obyvatelstva byli Slované a vládnoucí dynastie, už od poloviny 10. století poslovanštělá, byla zřejmě varjažského (normanského), tedy germánského původu. Tomu odpovídají původní podoby jmen prvních vládců, které nám sice dneska přijdou dokonale slovanské (ruské!), ale původně šlo o jména germánská (Oleg = Helgi, Igor = Ingvar apod.).
Pokud se ale přesuneme do doby před rok 882, kdy varjažský novgorodský kníže Oleg dobyl Kyjev, spojil obě knížectví a vytvořil celek, pro který se ale až mnohem později začal používat název Kyjevská Rus, dostaneme se na podstatně tenčí led.
Tak kde se měl kaganát rozkládat? Někdo tvrdí, že v Podněpří a centrem by měl být Kyjev. Jiní se ovšem domnívají, že na Donu a další ho kladou někam na sever kolem dnešního Petrohradu. A co obyvatelstvo? Poměrně málo příznivců má uvedená severní varianta, kde by jak vládnoucí vrstva, tak i většina obyvatelstva byli Slované. To dost odporuje jak jinak ne moc přesným geografickým údajům muslimských autorů, tak zejména poměrně jasným informacím o tom, že vládnoucí vrstva Rusů se vzhledem i způsobem života jasně odlišovala od podřízených Slovanů.
Obě jižní varianty sice obě mají určitá opodstatnění a nenabízejí tolik rozporů, jako ta severní, problémů ale zůstává spousta. Tak vládcové by mohli být Turkuti Ašina, v důsledku občanské války odtržená část Chazarů, Alani či Normani. Přijmout posledně jmenované by sice bylo dosti pohodlné vzhledem k dalšímu utváření Kyjevské Rusi, nicméně v 1. polovině 9. století, kdy máme již kaganát doložený, to ještě příliš pravděpodobné není.
Další otázkou je mezinárodní postavení tohoto celku v 9. století. Jako nejpravděpodobnější se jeví jistá forma závislosti na říši Chazarů, přední mocnosti východní Evropy v té době.
A jako poslední oříšek ještě zbývá, proč se zdejší vládcové vlastně označovali jako kagani. Ani to není jasné, ale nejlogičtějším vysvětlením je, že se chtěli připodobnit k mocným kaganům chazarským.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 zdenos zdenos | 24. ledna 2017 v 16:07 | Reagovat

ruští vládcové asi vzhlíželi ze závisti na svého chazarskeho souseda,tak se asi začali titulovat podle nich.

2 Palas Palas | 5. února 2017 v 21:41 | Reagovat

Uvědomujete si, že jejiný psaný dokument his_Torie je od jezuitů z 15. století a před 15.st neexistuje JEDINÝ originální dokument, který by něco takového dokazoval. U nás dokonce ani neexistuje naprosto nic z doby založení Karlštejna, a to byla hooodně významná evropská událost, narozdíl od chazarských-aškenazim židů.
Pokud takovým pohádkám věříte, tak jste buď věřící a nebo židé, a nebo moc koukáte na reklamy v tv.
Zkuste třeba tohle:
http://myslenkyocemkoli.blogspot.cz/2015/01/zkaza-velke-tartarie-1.html
A nebo si prostudujte The Chronology of Ancient Kingdoms Amended od Isaaca Newtona.
A navíc si evidentně pletete (p)Rusko s Rosijí, Maďari s Uhry a Německo s Germánií. Zkusím napovědět Řád německých rytířů....

3 milasko milasko | 5. února 2017 v 21:54 | Reagovat

[2]: Snůška nesmyslů!

4 Palas Palas | 10. června 2017 v 11:35 | Reagovat

„HisTorie je balík lží o událostech, které se nikdy nestaly, vyprávěných lidmi, kteří u toho nebyli.“ George Santayana, americký filozof (1863 – 1952)

Henry Ford kdysi řekl: „HisTorie je víceméně sbírka hovadin!“

5 Michal Michal | E-mail | 25. června 2017 v 21:11 | Reagovat

Ja som niekde cital verziu ze titul kagan zacali pouzivat ked cast uzemi ktore dovtedy odvadzali poplatky Chazarom "prebrali" pod svoju "ochranu" tak na zdoraznenie svojho postavenia tzn. ze teraz vyberaju vypalne oni prebrali aj chazarsky titul

6 donie donie | 5. června 2019 v 10:28 | Reagovat

chystáte se do ruska, nebo potřebujete přeložit ruské texty v té nejvyšší kvalitě? mám tip, na koho se můžete bez obav obrátit:

https://profiprekladatel.cz/preklady/jazyky/rustina/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama