Domácí ochutnávka vín z odrůdy Müller Thurgau

19. dubna 2017 v 19:19 | milasko |  Soukromé koštování, odrůdy
Naše partička vínomilů se zase jednou sešla u koštování. Tentokrát byla vybrána rozšířená odrůda Müller Thurgau. No, po pravdě, už jí není všude tolik, co bývalo. Ve vinotékách moc nebývá, zákazníci prý o ni příliš nestojí, v marketech ji sice stále najdeme, ale spíše u vín nižších kategorií. Takže sehnat ji nebylo zase tak jednoduché, jak by se zdálo. Není proto divu, že při osmi lahvích se nám sešly dvě stejné. To jsme ale zjistili až na závěr, protože jako obvykle se jednalo o slepou degustaci. O co se vlastně jednalo, co se nám líbilo více a co méně, jsme zjistili až na závěr po ohodnocení.
Müller Thurgau - Vinařství Štiglic Šardice. Víno světlejší zlatavé barvy, se střední viskozitou. Vůně poněkud ostřejší, byť vcelku odrůdová, s jemným náznakem muškátu a ovoce. Méně až středně plné, v chuti mdlejší, trochu chyběly kyselinky. Byla tu kořenitost a tóny grepů. Kratší až středně dlouhá dochuť. Příliš nezaujalo a skončilo až šesté.
Müller Thurgau 2015 pozdní sběr - Chateau Valtice. Víno zlatavé barvy se střední viskozitou. Intenzivnější těžší nasládlá, nepříliš typická, spíše tramínová vůně s tóny růží, broskví + něčeho, co naznačovalo jistou vadu. V těle méně až středně plné, chuť ještě horší než vůně, lehké perlení na jazyku, poněkud kyselejší, kořenité, s náznaky broskví a grepů. S tímto vínem jsme se setkali ještě jednou, obě se nelíbila a zaujala poslední dvě místa.
Müller Thurgau 2016 akostné víno - Chateau Zumberg, Vinohradníctvo Pavelka a syn, Pezinok, Slovensko. Velmi světlá barva, viskozita vysoká. Intenzivní, velmi příjemná vůně připomínající poněkud jednoho z rodičů odrůdy, Ryzlink rýnský. Byly tu tóny květů, medu a ovoce. I zde bylo lehké perlení na jazyku, hodně kořenité, v chuti náznak černého rybízu. Dochuť delší. Tohle víno se celkem líbilo a skončilo jen těsně s bramborovou medailí.
Müller Thurgau 2015 kabinetní víno - Zámecké vinařství Bzenec. Zlatavá barva, viskozita střední. Intenzivnější sladká těžká, trochu zvláštní vůně s tóny ovoce, zejména broskví. V těle plnější, lehce olejovité. V chuti citrusy, dochuť delší. V bodování předběhlo předchozí vzorek a skončilo třetí.
Müller Thurgau 2016 jakostní víno - Znovín Znojmo. Zářivá světlejší barva, viskozita vysoká. Intenzivní vůně černého bezu, muškátu a ovoce. V těle plné, kořenité, s příjemnou hořčinkou a chutí grepů. Dochuť delší. Toto víno skončilo celkově druhé.
Müller Thurgau 2015 pozdní sběr - Annovino Lednice. Zlatavá barva, viskozita nízká. Velmi slabá ovocně květinová vůně. V chuti mdlejší, lehce olejovité, uhlazené, s tóny grepů a hořčinkou, tentokrát spíše rušivou. Dochuť středně dlouhá. Víno nemělo nějakou vadu, ale bylo takové nezajímavé. Skončilo na pátém místě.
Müller Thurgau 2015 moravské zemské víno - Vinařství Konečný Moravský Žižkov. Zlatavá barva, viskozita střední. Intenzivnější vůně sladkého ovoce a muškátu. V těle středně plné. V chuti čisté, šťavnaté, příjemně ovocné, svěží. Dochuť středně dlouhá. Toto víno zvítězilo.
Fatální neúspěch obou vín z Chateau Valtice mě velmi překvapil. O to více, že jedno z nich jsem na ochutnávku přinesl sám a očekával slušné umístění. Vína z tohoto vinařství (byť z jiných odrůd) jsem pil už mnohokrát a zatím mě nezklamala. Tak tohle se jim ale nepovedlo. Vín od pana Konečného jsem zatím vypil o něco méně, ale vesměs se jednalo o velmi příjemná setkání. Určitě stojí za další seznamování.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Magicmax Magicmax | Web | 19. dubna 2017 v 19:32 | Reagovat

Ááá :) Někdo kdo si ve volném čase libuje ve víně. :) Krásné tráven času. :) Musí to být pro vás pohodové a chutné prožití chvil. Já na alkohol neisem ale vím že Müller IE SUPER! :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama