Ojrati 5. Chošutský chanát

13. května 2017 v 9:06 | milasko
Tato říše existovala v 17. a 18. století na části dnešního území Číny a Tibetu. V Tibetu probíhaly ve 30. letech 17. století ostré náboženské spory mezi řádem žlutých čepic (škola gelugpa) a červených čepic. V roce 1637 se dalajláma rozhodl pozvat si proti červeným čepicím (kloboukům) na pomoc Ojraty. Ti svolali sněm čuulgan a zde se dohodli o vyslání vojska, složeného ze všech ojratských kmenů. Velení bylo svěřeno chošutskému vládci Guši-chánovi. Ten poté porazil ve velmi krvavé bitvě u jezera Kukunor asi třicetitisícovou armádu spojence červených čepic, východomongolského knížete Cogto-tajšiho. Následně se do této oblasti přesídlila většina kmene Chošutů a začal se zde vytvářet jejich chanát.
Chán dostal od dalajlámy titul Vládce zákonů a ochránce církve. I v několika následujících letech pokračovaly boje proti červeným čepicím a jejich spojencům. Po jejich skončení se stal Guši-chán faktickým světským vládcem Tibetu. Nechtěl ale, aby proti němu Tibeťané povstali, proto oficiální vláda zůstala dalajlámovi. Tato situace přetrvala i za jejich nástupců, takže Chošutský chanát ve skutečnosti po vojenské i politické stránce kontroloval Tibet, byť moc chánů postupně klesala. V roce 1640 se všichni ojratší vládcové sjeli a přijali společné stepní zákony a zároveň buddhismus školy gelugpa jako jednotné náboženství.
V téže době si Mandžuové podrobovali Čínu. Dalajláma byl pozván do Pekingu, zde potvrzen ve svém úřadu císařským dekretem, zároveň se Čína smířila s faktickým stavem. Situaci ale zásadně ovlivnilo nepřátelství mezi Čínou a Džúngarským chanátem, kdy se nakonec obě mocnosti rozhodly na počátku 18. století získat kontrolu nad Tibetem.
Poslední chošutský chán Lchavzan se pokusil o posílení své moci díky spolupráci s Čínou. Zbavil se daljlámy a pokusil se na jeho místo dosadit svého člověka. Tibeťané požádali o pomoc džúngarského chána Cevan-Rabdana. Ten ovládl v roce 1717 Tibet, poslední chán Chošutského chanátu padl. Tibeťané sice zpočátku džúngarské vojsko vítali, když ale vyplenilo Lhasu, nálada v zemi se zásadně změnila. Toho využila Čína. V roce 1720 sem vpadla čchingská vojska a Tibet byl podroben. Roku 1723 se sice Chošutové pokusili povstat, ale byli poraženi.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama