Červen 2017

Vinařský festival v Paláci Pardubice

16. června 2017 v 19:19 | milasko |  Soutěže, ochutnávky, akce
Spíše ze zvědavosti jsem navštívil vinařský festival, který se konal koncem května v Paláci Atrium v Pardubicích. Za 99,- Kč tu nabízeli skleničku, 13 ochutnávek vína a jednu sýrů. Nevím proč, ale moc jsem od toho předem nečekal. Musím uznat, že jsem se mýlil.
Stánky byly volně rozmístěné ve dvou patrech paláce, kde jinak probíhal normální provoz, což ale nijak nevadilo. Zpestřením bylo i moderování od herce Lukáše Langmajera, spojeného s úspěšnými filmovými Bobulemi. Byla tu zastoupena kvalitní vinařství, narazil jsem na řadu pěkných vín. Až na jeden jsem si u každého stánku něco zajímavého našel. Líbil se mi například Ryzlink rýnský 2013 v pozdním sběru ze Sedleckých vín, Veritas 2015 pozdní sběr od Ampelosu, Hibernal 2015 z Vinných sklepů Kutná Hora, Cuvée Thomas 2016 z Víno Hruška nebo Ryzlink rýnský z Ořechové hory z vinařství Kadrnka.
Mimořádně pěkný byl Rubinet 2016 z Vína Hradil Čejkovice s velmi intenzivními tóny čokolády a marcipánu. Nakonec ale největším překvapením byla dvě pro mě doposud neznámá vinařství. Skvělá bílá vína nabízelo vinařství Vican z Mikulova, kde zejména Ryzlink vlašský 2015 pozdní sběr z Ořechové hory představoval přesně to, co si pod moravským vlašákem představuji.
A asi ještě větším překvapením pak bylo vinařství Fasora a synové z Hovoran svými červenými víny. Jednak proto, že tu byly málo známé, případně u nás téměř nepěstované odrůdy, ale hlavně proto, že některá cuvée byly mimořádně povedená a blížila se kvalitním jižním vínům. Příkladem bylo Carmenere, Shiraz, Rösler nebo Cuvée Cabernet z Cabernetu Sauvignon, Cabernetu Franc, Cabernetu Mitos a Nitrie, obě v bariku. I když jsem původně plánoval jen osondovat, o co se jedná, a vůbec jsem nepočítal s nákupem vína, nakonec jsem neodolal a pár lahviček jsem si domů přece jen odnesl. Pokud by se to mělo za podobných podmínek opakovat, určitě bych šel znovu.

Cesta za polskými víny. II. část

5. června 2017 v 7:49 | milasko |  Soutěže, ochutnávky, akce
Tak jak se nám polská vína vlastně jevila? Většina jich byla z hybridních resistentních odrůd (někdy pro nás absolutně neznámých), protože pro ty klasické tam moc dobré klimatické podmínky nejsou. Buď pomrznou, nebo je napadne nějaká plíseň. Čekali jsme hlavně vína bílá, bylo ale velmi mnoho růžových a červených. A co bylo opravdovým překvapením - červená byla nejlepší. Podařilo se nám vypozorovat dva nedostatky. I když se jednalo vesměs o vína mladá, některá už byla zlomená. Někde mohly být příčinou až nepochopitelně krátké nekvalitní korky - jen něco přes 3 cm a z drti - jinde nedostatek síry. S tou byl obecně trochu problém, protože u jiných jí zase bylo až dost, což vadilo zejména mimořádně citlivému nosu Jirky. Ale aby zase nevznikl chybný dojem: narazili jsme i na řadu vín pěkných. Tak jen stručný přehled těch, která se nám líbila (hodnocení mezi 80-83 body):
Zadora - Rondo 2015, Regent 2015, Cuvée RoRe 2011
Pańskie Pole - Cuvée odrůd Regent, Cabernet Cortis a Monarch 2014, Johanniter 2015
Demeter - Solaris 2016, Johanniter 2016
Kuźnia - Solaris 2016
Akaria - Solaris 2016
Uroczysko - Cuvée Red - Zweigeltrebe, Cabernet Cortis, Cabernet Cantor 2015, Cuvée White - Seyval blanc, Jutrzenka, Solaris, Pinot gris 2016, Jutrzenka 2016 (zatím jediná původní polská odrůda)
Polští vinaři brali naše názory vážně, měl jsem dojem, že zdůvodněná kritika pro ně byla přínosem a nezlobili se. To je třeba též přičítat právě nedostatku informací (viz např. chyba s krátkými korky). Takže jsme se rozloučili velmi přátelsky. Oni měli také možnost porovnat svá vína s moravskými, kterých jsme jim přivezli vskutku hodně a snažili jsme se o poměrně pestrý průřez. My si zase mohli udělat dosti solidní představu o zdejším vinařství, protože v obou těchto setkáních jsme ochutnali po devatenácti vzorcích polských vín (+ něco málo z Moravy).
To ale ještě zdaleka nebylo všechno. Odpoledne nás čekala WINNICA CHODOROWA, kde nás mile přívítali pan Zbigniew Krzyżak a paní Grażyna Dudek. Zde jsme dostali vzorků 12, respektive 14. Na uvítanou cider, polsky cydr, který je tam teď údajně velmi oblíbený a ve velkých městech stojí sedmička 60 zlotých, což jsou skoro naše čtyři stovky. No a na závěr jsme dostali nějakou pálenku, která měla nejméně milion procent, takže se nám nejprve zastavil dech a potom vyhrkly slzy. Co se týče vín, přišla nám technologicky dobře zvládnutá a vyrovnaná. Velmi pěkná byla Jutrzenka 2016 a Rondo rosé 2016, opět nejlepší byla červená - Regent 2016, Rondo 2016 a skvělé Rondo 2015, které jsem si vzal domů a jsem zvědav na porovnání s podařeným Regentem od pana Chrobaka.
Na závěr ještě něco o vinicích. Do těch jsme se moc nedostali, protože bylo velké mokro. Jsou v nadmořské výšce okolo 300-400 m, většina představených vinařství obhospodařuje kolem 0,5 ha, Demeter asi hektar a Chodorowa ještě o polovinu více, stáří vinic je do deseti let.
Pěknou tečkou celého výjezdu byla v pondělí návštěva solného dolu Bochnia, kde sice žádné víno nepodávali, chodili jsme ale skoro tři hodiny pod zemí a určitě jsme se nenudili. Takže celá akce byla velmi pěkná a zcela jistě by bylo zajímavé podívat se do Polska za pár let znovu a porovnat, jakého pokroku zatím zdejší vinaři dosáhli. Velká snaha a zájem tu je vidět, tudíž věřím, že budou vína ještě lepší.