Listopad 2017

Domácí ochutnávka Ryzlinku vlašského

17. listopadu 2017 v 13:59 | milasko |  Soukromé koštování, odrůdy
Naše partička vínomilů se tentokrát sešla u příjemné odrůdy - Ryzlinku vlašského. Jako obvykle přinesl každý po lahvince vína + nějaké dobroty k zakousnutí a pustili jsme se do slepé degustace. Co nám chutnalo a co ne jsme se dozvěděli až po vyhodnocení a odhalení lahví.
RV 2015 pozdní sběr z Vinselektu Michlovský nám posloužil jako nultý srovnávací vzorek. Jednalo se o víno světlinké zlatavé barvy se střední viskozitou. Vůně středně intenzivní, odrůdová, s tóny květin a medu. V těle středně plné, s příjemnou hořčinkou. V chuti sladké hrušky a broskve, dochuť kratší. Dostalo horších 7 (79) bodů.
RV 2016 moravské zemské - ZD Němčičky. Obsah alkoholu 12,5 %. Velmi světlá barva, viskozita nízká. Prakticky nulová vůně. V těle středně plné, chuť příjemná, víno šťavnaté, ovocné, s tóny broskví. Dochuť kratší až středně dlouhá. Ode mě dostalo lepších 7 (81) bodů, v celkovém hodnocení ale příliš neuspělo.
RV 2015 výběr z hroznů - Kovacs Novosedly, trať Stará hora. Obsah alkoholu 12,5 %. Zlatavá barva, viskozita nižší až střední. Široká vůně s tóny ovoce, vanilky, pečiva a medu. V těle středně plné. Chuť sladká, ale poněkud svíravá, dochuť delší. Celkově skončilo uprostřed.
RV 2016 pozdní sběr - Víno Šimák Mikulov. V. o. Dolní Věstonice, trať Pod Martinkou. Obsah alkoholu 13 %. Světlinká barva, viskozita nízká. Velmi slabá, špatně zařaditelná vůně. V těle méně až středně plné. Nevýrazná, nepříliš příjemná chuť s výraznou hořčinkou, dochuť kratší. Dal jsem jen horších 6,5 (76) bodů. Neoslovilo ani ostatní, skončilo předposlední.
RV 2014 kabinet - Rodinné vinařství Šilinek Pavlov, trať U Božích muk. Obsah alkoholu 11,5 %. Sytější zlatavá barva, viskozita střední. Lákavá nasládlá vůně medu a lípy. V těle méně až středně plné, chuť byla horší, než slibovala vůně, byly tu tóny grepu, dost ale vystupovala hořčinka, dochuť byla kratší. Skončilo šesté.
RV 2015 pozdní sběr - Davinus. Obsah alkoholu 13 %. Hezká zlatavá barva, viskozita střední. Krásná odrůdová vůně. Byl tu med, byliny, sladká broskev, v chuti broskvový kompot. V těle plnější, středně dlouhá dochuť. U mě i celkově zvítězilo.
RV 2016 kabinet - Rodinné vinařství Beneš Hrušky, trať Podsedky. Obsah alkoholu 12 %. Skoro bezbarvé, viskozita střední. Středně intenzivní sladká vůně broskvového kompotu. V těle plnější, svěží, šťavnaté, v chuti sladké ovoce. Dochuť středně dlouhá. U mě skončilo třetí, celkově druhé.
RV 2012 moravské zemské - Vinum Romanorum Dolní Dunajovice. Světlejší zlatavá barva, ve vůni zjevná vada, tóny acetonu, pít to nikdo nechtěl a zaslouženě skončilo poslední.
RV 2015 pozdní sběr - Jiří Kopeček Valtice, trať Hintertály. Obsah alkoholu 12,5 %. Světlejší zlatavá barva, viskozita nízká. Slabá, trochu chemická vůně, lehké perlení ve vzhledu. V těle méně až středně plné, v chuti výraznější hořčinka, tóny grepů. Dochuť kratší až střední. Mě příliš neoslovilo, celkově ale skončilo čtvrté.
RV 2015 pozdní sběr - Vinařství Volařík Mikulov, v. o. Dolní Dunajovice, trať Zimní vrch. Obsah alkoholu 13,5 %. Zlatavá barva, viskozita nízká. Těžká vůně proslazeného ovoce, poměrně špatně zařaditelná vůně s náznakem jablek. V těle plné, v chuti lehké perlení, ale příjemné, svěží, tóny hrušek a citrusů, dochuť delší. U mě druhé, celkově třetí.

Příjemné posezení u pěkného vínka a nezbývá než se těšit na další domluvenou degustaci - tentokrát nás bude čekat odrůda Alibernet.

Anglosaská království. 3. Království Anglů a Sasů v Anglii

9. listopadu 2017 v 9:40 | milasko |  Germáni
Mercie byla velkým královstvím ve střední Anglii. Název byl asi odvozen od polohy - byla to vlastně Marka, tedy území lidu z pohraničí, protože sousedila s keltskými královstvími na západě. Legendárním zakladatelem byl Icel, podle něhož se nazývala vládnoucí dynastie Iclingové. Významným panovníkem byl na počátku 7. století král Penda, pohan. Vrcholu moci zaznamenala Mercie ve 2. polovině 8. století za vlády Offy, který sjednotil všechna anglosaská království s výjimkou Northumbrie. Proti Wallesu nechal vybudovat tzv. Offův val. Zlom nastal, když byl v roce 825 poražen král Beornwulf v bitvě proti Wessexu, který od té doby převzal mezi Anglosasy vedoucí úlohu. V roce 874 vyhnali Vikingové posledního nezávislého mercijského krále Burgreda a obsadili východní část země. Zbytek se dostává do závislosti na Wessexu. Počátkem 10. století vládla zemi Æthelflæd, dcera Alfréda Velikého, jeho syn Eduard pak zemi přímo připojil.
Northumbrie (Norþhymbra) se rozkládala v dnešní severní Anglii a jižním Skotsku. Název je odvozen od řeky Humber, od níž ležela země směrem na sever. Vznikla sloučením dvou menších království Bernicie a Deiry na počátku 7. století. Král Edwin přijal v roce 627 křesťanství a patřil dočasně k nejmocnějším anglosaským panovníkům, ale v roce 633 byl poražen mercijským Pendou. Pak se na čas znovu obnovila obě původní království. Také křesťanský král Bernicie Oswald byl v roce 642 poražen a zabit Pendou, který ale zahynul v roce 655 v bitvě u Winwaedu proti Oswaldovu nástupci Oswiu. Ten opět sjednotil Northumbrii, ovládl také Mercii a stal se tak nejmocnějším anglosaským králem. Po porážce od Piktů v roce 685 v bitvě u Nechtansmere ale začal význam království upadat, k čemuž se přidaly i vnitřní spory na počátku 8. století. V roce 867 byla země ovládnuta Dány.
Království East Anglia vzniklo kolem roku 520 spojením Norfolku a Suffolku, tedy severního a jižního lidu Anglů. Kolem roku 616, kdy v bitvě u řeky Idle porazil král Readwald Ethelfritha, krále Bernicie, a následně ustanovil Edwina, syna předchozího vládce Deiry Aella, nothumbrijským králem, patřila East Anglie k nejmocnějším anglosaským královstvím. Bohatý Readwaldův hrob v Sutton Hoo je důkazem tehdejší moci. V roce 794 mercijský Offa porazil krále Ethelberta II. a zemi ovládl. Někdy v průběhu 1. poloviny 9. století byla ale mercijská nadvláda svržena. Roku 870 zabili Dánové ve vítězné bitvě posledního zdejšího krále Edmunda a v roce 920 byla země ovládnuta Sasy z Wessexu.
Království Sussex založil saský vládce Ælle, který asi roku 477 přistál, prý se třemi loděmi na zdejším pobřeží. V několika bitvách porazil Brity, postupně je zatlačil a vytvořil si vlastní říši. Dalších údajů ze 6. a 7. století je minimum. Koncem 7. století přijal zdejší král Æthelwealh křesťanství. Roku 686 se po útoku krále Caedwalla země dostává pod vliv Wessexu. Počátkem 8. století si zde získali nadvládu králové Mercie, kteří zemi ovládali až do roku 825, kdy si ji definitivně podrobil wessexský král Egbert.
Království Essex bylo vytvořeno východními Sasy kolem roku 500. Král Sæberht, který vládl na počátku 7. Století, byl pod vlivem svého strýce Æthelberta z Kentu. Přijal křesťanství a jeho hlavním městem byl Lundenwic (Londýn). Jeho synové a nástupci padli v roce 617 v bitvě proti Wessexu. Koncem 7. století se králi Sebbimu podařilo dosadit do Kentu jako krále svého syna Swæfhearda. Na počátku 8. století ovládl Æthelbald z Mercie Londýn a Essex se postupně dostává pod mercijský vliv, který zde vydržel až do porážky Mercie od Wessexu v roce 825.

Kokot aneb Dozvuky léta

1. listopadu 2017 v 8:47 | milasko |  Soukromé koštování, odrůdy
To v názvu není nadávka, ale název černohorského vína. Z dovolené tam jsem si přivezl jeden červený a jeden bílý. A komu to stále vrtá hlavou, česky to znamená kohout, kromě toho jde i o název obce, kde víno produkují, přesněji řečeno Donji Kokot, což značí Dolní. A z vyjížďky do albánského Skadaru jsem ještě dovezl Kallmet, to je místní varianta Kadarky. Ten nám známý název je snad odvozen právě od Skadaru, jenomže Albánci pro to mají pojmenování své. A sérii jsem doplnil víny z JAR, Chile, Slovenska a Moravy.
Kokot Rkaciteli 2015 Kvalitetno vino sa geografskim porijeklom - Vinarija Porodice D. Asenovič, Donji Kokot, Černá Hora. Nefiltrované bílé víno ze známé gruzínské odrůdy bylo v průzračné láhvi burgundského typu uzavřené korkem (plátek-drť-plátek) a nebylo úplně levné (13,5 eura). Obsah alkoholu 10,5 %. Sytá zářivě žlutá barva. Intenzivnější neobvyklá květinově-ovocná vůně. Byly tu lilie a červený rybíz. Bylo velmi svěží, v těle středně plné, v chuti byly lesní jahody, červený rybíz, kyselejší angrešt a grep. Dochuť kratší až střední. Dostalo horších 7,5 (82) bodů.
Kokot Vranac 2013 Kvalitetno vino sa geografskim porijeklom - Vinarija Porodice D. Asenovič, Donji Kokot, Černá Hora. Obsah alkoholu 10,6 %. Khaki láhev burgundského typu byla uzavřená korkem (plátek-drť-plátek). Taktéž nefiltrované víno. Barva rubínová, viskozita střední. Méně intenzivní, špatně zařaditelná ovocně květinová vůně s tóny tmavého ovoce. Středně plné tělo, výraznější kyselinky i třísloviny, v chuti švestky, středně dlouhá dochuť. Dostalo horších 7 (79) bodů.
Kallmet Medaur 2012 Reserve - Kantina Miqësia, Albánie. Medaur je jméno starověkého illyrského boha a nyní je to i název jednoho z nejznámějších albánských vinařství. Zelená Bordo láhev byla uzavřena plným korkem dlouhým 45 mm. Obsah alkoholu 13 %. Hezká světlejší rubínová barva, viskozita vysoká. Velmi slabá vůně s náznakem peckovin. Velmi šťavnaté, v příjemné, trochu živočišné chuti byly švestky a višně, třísloviny nevýrazné. Dochuť delší. Dostalo lepších 7 (81) bodů.
Pinotage 2014 - Beyerskloof, Stellenbosch, Western Cape, JAR. Láhev se šroubovacím uzávěrem, obsah alkoholu 14 %. Odrůda považovaná za jihoafrické rodinné stříbro dala víno rubínové barvy, viskozita byla střední. Méně intenzivní vůně peckovin, švestek, hodně kořenité, v chuti třešně, hezky uhlazené třísloviny. Dochuť delší. Dostalo horších 7,5 (82) bodů.
Cabernet Moravia 2016 moravské zemské víno - Knápek & Machů Velké Bílovice. Zelená Bordo láhev, korek z drti dlouhý 44 mm. Obsah alkoholu 13 %. Velmi pěkná tmavě rubínová barva, vyšší viskozita. Lehké perlení ve vzhledu. Vůně zastřená, s náznakem višní. V těle středně plné, chuť výrazně lepší než vůně, svěží, šťavnaté, příjemné kyselinky. Dochuť středně dlouhá. Dostalo lepších 7 (81) bodů.
Cabernet Sauvignon 2014 Reserva - Viña Caliterra, D.O. Valle de Colchagua, Chile. Zelená Bordo byla uzavřena plným korkem dlouhým 44 mm. Obsah alkoholu 13,5 %. Barva rubínová, vysoká viskozita. Intenzivnější, velmi příjemná vůně černého rybízu a ostružin, v těle plnější, třísloviny sice zřetelné ale příjemné, velmi pikantní, delší dochuť. Dostalo horších 8 (85) bodů.
Dunaj 2015 VzH - Villa Rača, Nitrianská vinohradnická oblast, Slovensko. Zdařilé slovenské novošlechtění z (Muscat Bouschet x Oporto) x Svatovavřinecké. Obsah alkoholu 13,5 %. Tmavě rubínová barva, vysoká viskozita. Středně intenzivní vůně ostružin, plné tělo. V chuti ostružiny, velmi svěží. Dochuť středně dlouhá. Dostalo lepších 7,5 (84) bodů.
Celkem příjemná série, byť balkánská vína zůstala poněkud za očekáváním. Velmi pěkné bylo chilské víno a opět se ukázalo, že zdejší červená vykazují mimořádně příznivý poměr kvalita/cena.