Kokot aneb Dozvuky léta

1. listopadu 2017 v 8:47 | milasko |  Soukromé koštování, odrůdy
To v názvu není nadávka, ale název černohorského vína. Z dovolené tam jsem si přivezl jeden červený a jeden bílý. A komu to stále vrtá hlavou, česky to znamená kohout, kromě toho jde i o název obce, kde víno produkují, přesněji řečeno Donji Kokot, což značí Dolní. A z vyjížďky do albánského Skadaru jsem ještě dovezl Kallmet, to je místní varianta Kadarky. Ten nám známý název je snad odvozen právě od Skadaru, jenomže Albánci pro to mají pojmenování své. A sérii jsem doplnil víny z JAR, Chile, Slovenska a Moravy.
Kokot Rkaciteli 2015 Kvalitetno vino sa geografskim porijeklom - Vinarija Porodice D. Asenovič, Donji Kokot, Černá Hora. Nefiltrované bílé víno ze známé gruzínské odrůdy bylo v průzračné láhvi burgundského typu uzavřené korkem (plátek-drť-plátek) a nebylo úplně levné (13,5 eura). Obsah alkoholu 10,5 %. Sytá zářivě žlutá barva. Intenzivnější neobvyklá květinově-ovocná vůně. Byly tu lilie a červený rybíz. Bylo velmi svěží, v těle středně plné, v chuti byly lesní jahody, červený rybíz, kyselejší angrešt a grep. Dochuť kratší až střední. Dostalo horších 7,5 (82) bodů.
Kokot Vranac 2013 Kvalitetno vino sa geografskim porijeklom - Vinarija Porodice D. Asenovič, Donji Kokot, Černá Hora. Obsah alkoholu 10,6 %. Khaki láhev burgundského typu byla uzavřená korkem (plátek-drť-plátek). Taktéž nefiltrované víno. Barva rubínová, viskozita střední. Méně intenzivní, špatně zařaditelná ovocně květinová vůně s tóny tmavého ovoce. Středně plné tělo, výraznější kyselinky i třísloviny, v chuti švestky, středně dlouhá dochuť. Dostalo horších 7 (79) bodů.
Kallmet Medaur 2012 Reserve - Kantina Miqësia, Albánie. Medaur je jméno starověkého illyrského boha a nyní je to i název jednoho z nejznámějších albánských vinařství. Zelená Bordo láhev byla uzavřena plným korkem dlouhým 45 mm. Obsah alkoholu 13 %. Hezká světlejší rubínová barva, viskozita vysoká. Velmi slabá vůně s náznakem peckovin. Velmi šťavnaté, v příjemné, trochu živočišné chuti byly švestky a višně, třísloviny nevýrazné. Dochuť delší. Dostalo lepších 7 (81) bodů.
Pinotage 2014 - Beyerskloof, Stellenbosch, Western Cape, JAR. Láhev se šroubovacím uzávěrem, obsah alkoholu 14 %. Odrůda považovaná za jihoafrické rodinné stříbro dala víno rubínové barvy, viskozita byla střední. Méně intenzivní vůně peckovin, švestek, hodně kořenité, v chuti třešně, hezky uhlazené třísloviny. Dochuť delší. Dostalo horších 7,5 (82) bodů.
Cabernet Moravia 2016 moravské zemské víno - Knápek & Machů Velké Bílovice. Zelená Bordo láhev, korek z drti dlouhý 44 mm. Obsah alkoholu 13 %. Velmi pěkná tmavě rubínová barva, vyšší viskozita. Lehké perlení ve vzhledu. Vůně zastřená, s náznakem višní. V těle středně plné, chuť výrazně lepší než vůně, svěží, šťavnaté, příjemné kyselinky. Dochuť středně dlouhá. Dostalo lepších 7 (81) bodů.
Cabernet Sauvignon 2014 Reserva - Viña Caliterra, D.O. Valle de Colchagua, Chile. Zelená Bordo byla uzavřena plným korkem dlouhým 44 mm. Obsah alkoholu 13,5 %. Barva rubínová, vysoká viskozita. Intenzivnější, velmi příjemná vůně černého rybízu a ostružin, v těle plnější, třísloviny sice zřetelné ale příjemné, velmi pikantní, delší dochuť. Dostalo horších 8 (85) bodů.
Dunaj 2015 VzH - Villa Rača, Nitrianská vinohradnická oblast, Slovensko. Zdařilé slovenské novošlechtění z (Muscat Bouschet x Oporto) x Svatovavřinecké. Obsah alkoholu 13,5 %. Tmavě rubínová barva, vysoká viskozita. Středně intenzivní vůně ostružin, plné tělo. V chuti ostružiny, velmi svěží. Dochuť středně dlouhá. Dostalo lepších 7,5 (84) bodů.
Celkem příjemná série, byť balkánská vína zůstala poněkud za očekáváním. Velmi pěkné bylo chilské víno a opět se ukázalo, že zdejší červená vykazují mimořádně příznivý poměr kvalita/cena.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama