Kokot aneb Dozvuky léta

1. listopadu 2017 v 8:47 | milasko |  Soukromé koštování, odrůdy
To v názvu není nadávka, ale název černohorského vína. Z dovolené tam jsem si přivezl jeden červený a jeden bílý. A komu to stále vrtá hlavou, česky to znamená kohout, kromě toho jde i o název obce, kde víno produkují, přesněji řečeno Donji Kokot, což značí Dolní. A z vyjížďky do albánského Skadaru jsem ještě dovezl Kallmet, to je místní varianta Kadarky. Ten nám známý název je snad odvozen právě od Skadaru, jenomže Albánci pro to mají pojmenování své. A sérii jsem doplnil víny z JAR, Chile, Slovenska a Moravy.
Kokot Rkaciteli 2015 Kvalitetno vino sa geografskim porijeklom - Vinarija Porodice D. Asenovič, Donji Kokot, Černá Hora. Nefiltrované bílé víno ze známé gruzínské odrůdy bylo v průzračné láhvi burgundského typu uzavřené korkem (plátek-drť-plátek) a nebylo úplně levné (13,5 eura). Obsah alkoholu 10,5 %. Sytá zářivě žlutá barva. Intenzivnější neobvyklá květinově-ovocná vůně. Byly tu lilie a červený rybíz. Bylo velmi svěží, v těle středně plné, v chuti byly lesní jahody, červený rybíz, kyselejší angrešt a grep. Dochuť kratší až střední. Dostalo horších 7,5 (82) bodů.
Kokot Vranac 2013 Kvalitetno vino sa geografskim porijeklom - Vinarija Porodice D. Asenovič, Donji Kokot, Černá Hora. Obsah alkoholu 10,6 %. Khaki láhev burgundského typu byla uzavřená korkem (plátek-drť-plátek). Taktéž nefiltrované víno. Barva rubínová, viskozita střední. Méně intenzivní, špatně zařaditelná ovocně květinová vůně s tóny tmavého ovoce. Středně plné tělo, výraznější kyselinky i třísloviny, v chuti švestky, středně dlouhá dochuť. Dostalo horších 7 (79) bodů.
Kallmet Medaur 2012 Reserve - Kantina Miqësia, Albánie. Medaur je jméno starověkého illyrského boha a nyní je to i název jednoho z nejznámějších albánských vinařství. Zelená Bordo láhev byla uzavřena plným korkem dlouhým 45 mm. Obsah alkoholu 13 %. Hezká světlejší rubínová barva, viskozita vysoká. Velmi slabá vůně s náznakem peckovin. Velmi šťavnaté, v příjemné, trochu živočišné chuti byly švestky a višně, třísloviny nevýrazné. Dochuť delší. Dostalo lepších 7 (81) bodů.
Pinotage 2014 - Beyerskloof, Stellenbosch, Western Cape, JAR. Láhev se šroubovacím uzávěrem, obsah alkoholu 14 %. Odrůda považovaná za jihoafrické rodinné stříbro dala víno rubínové barvy, viskozita byla střední. Méně intenzivní vůně peckovin, švestek, hodně kořenité, v chuti třešně, hezky uhlazené třísloviny. Dochuť delší. Dostalo horších 7,5 (82) bodů.
Cabernet Moravia 2016 moravské zemské víno - Knápek & Machů Velké Bílovice. Zelená Bordo láhev, korek z drti dlouhý 44 mm. Obsah alkoholu 13 %. Velmi pěkná tmavě rubínová barva, vyšší viskozita. Lehké perlení ve vzhledu. Vůně zastřená, s náznakem višní. V těle středně plné, chuť výrazně lepší než vůně, svěží, šťavnaté, příjemné kyselinky. Dochuť středně dlouhá. Dostalo lepších 7 (81) bodů.
Cabernet Sauvignon 2014 Reserva - Viña Caliterra, D.O. Valle de Colchagua, Chile. Zelená Bordo byla uzavřena plným korkem dlouhým 44 mm. Obsah alkoholu 13,5 %. Barva rubínová, vysoká viskozita. Intenzivnější, velmi příjemná vůně černého rybízu a ostružin, v těle plnější, třísloviny sice zřetelné ale příjemné, velmi pikantní, delší dochuť. Dostalo horších 8 (85) bodů.
Dunaj 2015 VzH - Villa Rača, Nitrianská vinohradnická oblast, Slovensko. Zdařilé slovenské novošlechtění z (Muscat Bouschet x Oporto) x Svatovavřinecké. Obsah alkoholu 13,5 %. Tmavě rubínová barva, vysoká viskozita. Středně intenzivní vůně ostružin, plné tělo. V chuti ostružiny, velmi svěží. Dochuť středně dlouhá. Dostalo lepších 7,5 (84) bodů.
Celkem příjemná série, byť balkánská vína zůstala poněkud za očekáváním. Velmi pěkné bylo chilské víno a opět se ukázalo, že zdejší červená vykazují mimořádně příznivý poměr kvalita/cena.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Hanka Hanka | 30. listopadu 2017 v 13:05 | Reagovat

U nás se kohoutovi takhle běžně říká. Aspoň nějaké z těch vín bych ráda ochutnala. Zajímavý článek.

2 Adam Adam | E-mail | 7. února 2018 v 10:34 | Reagovat

Dobrý den, rád bych koupil lahev Kokot Vranac 2013, bohužel na internetu jsem ji už nikde nenašel.
Chci se tedy zeptat zdali nemáte tip odkud koupit.
Děkuji za případné info na můj mail.

S pozdravem
Václavík

3 milasko milasko | 7. února 2018 v 21:12 | Reagovat

[2]: Nevím, já to koupil přímo v Černé Hoře.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama