Leden 2018

Ze silvestrovského menu

11. ledna 2018 v 20:23 | milasko |  Soukromé koštování, odrůdy
Na Silvestra naše partička vínomilů zcela překvapivě popíjela víno. Lahviček se sešlo dost, jen já jsem si z celkem pochopitelných důvodů nestihl zdaleka vše poznamenat. Takže tentokrát jen velmi stručně, s občasnými mezerami, ale to nejzajímavější jsem snad zachytil.
Fratava 2014 zemské - Lobkowicz Roudnice, viniční trať Labské vinice. Zelená pistole. 12,5 % alkoholu, 0 g zbytkového cukru. Rubínová barva, viskozita střední. Příjemná ovocná vůně višní. Lehčí, svěží, dobře pitelné. V chuti třešně, dochuť středně dlouhá. Dostalo lepších 7 (81) bodů.
Sauvignon 2015 pozdní sběr- Vinařství Veverka. Vinařská obec Čejkovice, viniční trať Helezný díl. Zelená Bordo láhev byla uzavřena korkem z drti. Světlejší barva s nazelenalým nádechem, vysoká viskozita. Příjemná odrůdová vůně, v těle méně až středně plné, výraznější kyselinky. V chuti náznaky oleje, ale i jablek, kratší dochuť. Asi by už déle ležet nemělo. Dal jsem 7 (80) bodů.
Ryzlink rýnský 2013 jakostní - Školní statek Mělník. Zelená láhev burgundského typu, korek z drti. Žlutá barva, vysoká viskozita. Středně intenzivní odrůdová vůně s tóny oleje. Plnější tělo, dobře pitelné, delší dochuť. Dostalo 7,5 (83) bodů.
Sauvignon 2015 zemské - Vinařství Konečný Moravský Žižkov. Viniční trať Slovenské. Průzračná Bordo láhev, obsah alkoholu 12,5 %. Zlatavá barva, střední viskozita. Středně intenzivní vůně, poněkud mdlé, v těle plnější. Dochuť středně dlouhá. Dal jsem lepších 7 (81) bodů.
Kerner 2015 pozdní sběr - Školní statek Mělník. Zelená láhev burgundského typu, šroubovací uzávěr. Obsah alkoholu 13 %. Světlá zlatavá barva. Intenzivní příjemná vůně louky, olejovité, velmi dobré, delší dochuť. Horších 8 (85) bodů.
Merlot 2013 Gran Reserva - La Joya Vińas Bisquertt, Santiago Chile. Zelená láhev byla uzavřena poctivým plným korkem dlouhým 45 mm. Obsah alkoholu 14 %. Tmavofialová barva, nádherná široká vůně třešní, švestek, koření a čokolády. Plné tělo, dlouhá dochuť. Dostalo horších 8,5 (89) bodů.
Neronet 2014 zemské Vinařství Stejskal Čejč. Obsah alkoholu 12,5 %. Velmi tmavá barva, vysoká viskozita. První dojem byl sice trochu zvláštní, postupně se ale zlepšovalo. V chuti byl kompot z černého rybízu. Středně dlouhá dochuť. Dostalo lepších 8 (87) bodů.
Ryzlink vlašský 2016 Pergen. Vinařská obec Perná. Zelená láhev se šroubovacím uzávěrem. Obsah alkoholu 12,5 %. Zlatavá barva, viskozita vysoká. Slabá květinová vůně, v chuti výraznější kyselinky. Středně dlouhá dochuť. Dostalo horších 7 (79) bodů.
Sauvignon 2015 pozdní sběr - Vinařství Štěpánek. Vinařská obec Mutěnice, viniční trať Hraničky. Hnědá pistole byla uzavřena plným korkem dlouhým 38 mm. Obsah alkoholu 12 %. Sytější zlatavá barva, vysoká viskozita. Výraznější sladká, poměrně netypická vůně. I v chuti bylo dosti sladké, byť se jednalo jen o polosuché víno. Plné tělo, středně dlouhá dochuť. Dostalo horších 7 (79) bodů.
Müller Thurgau 2015 zemské - Vinařství Konečný Moravský Žižkov. Viniční trať Slovenské. Zelená Bordo láhev, obsah alkoholu 12,1 %. Zlatavá barva, střední viskozita. Středně intenzivní, kořenitá vůně. Poměrně plné, vyrovnané, středně dlouhá dochuť. Dostalo lepších 7 (81) bodů.
Fratava 2014 pozdní sběr - Lubomír Glos Moravská Nová Ves. Vůně zelí a jablečného octa, nepili jsme.
Agramont 2010 Gran Reserva DO Navarra, Španělsko. Odrůdy Tempranillo, Cabernet Sauvignon a Merlot. Zelená Bordo, obsah alkoholu 14 %. Tmavofialová barva, velmi vysoká viskozita. Těžká příjemná intenzivní vůně borůvek, smetany a marmelády. Šťavnaté, v chuti višně a rybíz, delší dochuť. Dal jsem 8 (86) bodů.

Až na jeden průšvih se nám sešla celkem příjemná vína, chilský Merlot byl velmi povedený.

Ochutnávka vinařství Johann W

1. ledna 2018 v 18:43 | milasko |  Soutěže, ochutnávky, akce
V listopadu se v pardubické Vino-thé-ce konala ochutnávka vinařství Johann W Třebívlice z Litoměřicka. Jedná se o moderní vinařství, které vsází na kvalitní vína výhradně z vlastních hroznů. Jméno připomíná Johanna Wolfganga von Goethe, který na zdejším zámečku prožil svou poslední lásku, když se v 72 letech zamiloval do sedmnáctileté Ulriky von Levetzow, která tu žila. To připomínají i některé etikety vín. My jsme mohli ochutnat deset vzorků, až na jednu výjimku suchých vín, s nimiž nás seznamoval zástupce vinařství pan Janeček.
Saint Laurent klaret 2016 zemské. Narůžovělá barva, viskozita střední. Méně až středně intenzivní vůně s náznakem malin. V těle středně plné, lehce olejovité, trochu štiplavé, ovocné, velmi suché (0,5 g zbytkového cukru), svěží, s kratší dochutí. Ohodnotil jsem lepšími 6 (75) body.
Muscat 2015/2016 zemské. Meziročníkové cuvée (20 % hroznů ročníku 2015, 80 % 2016), zároveň i odrůdové - 80 % Muškátu moravského a 20 % Muškátu Ottonel. Světlejší barva, vysoká viskozita. Velmi intenzivní lákavá odrůdová vůně muškátu a černého bezu. V těle méně až středně plné, příjemné, svěží, dochuť krátká. Dostalo lepších 6,5 (78) bodů.
Müller Thurgau 2015 pozdní sběr. Hrozny ze staré vinice z roku 1968. Sytější zlatavá barva. Vůně méně až středně intenzivní, jemná, špatně zařaditelná, náznak meruněk. Hezky uhlazené, v chuti meruňky. Dochuť středně dlouhá až delší. Dal jsem horších 7 (79) bodů.
Pinot gris 2014 pozdní sběr. Sytější zlatavá barva s lehkým narůžovělým nádechem, viskozita hodně vysoká. Intenzivnější vůně s tóny vanilky, odrážející ležení v dubových sudech. V těle plné, s velmi příjemnými kyselinkami, v chuti citrusy, náznak chlebovinky, krásně uhlazené, delší dochuť. Dostalo horších 8 (85) bodů.
Riesling 2014 pozdní sběr. Zrálo 16 měsíců v dubových sudech. Sytá zlatožlutá barva, vysoká viskozita. Těžká, typicky odrůdová vůně lípy a oleje. Plné tělo, velmi dobře pitelné. Dochuť středně dlouhá až delší. Dostalo lepších 7,5 (84) bodů.
Johann W White 2014 známkové. Cuvée RB (50 %) Sylvánské zelené (25 %) a RR (25 (%). Leželo v dubových sudech. Zlatožlutá barva, velmi vysoká viskozita. Intenzivnější nasládlá vůně s tóny chlebovinky. Příjemná uhlazená chuť, středně dlouhá dochuť. Dal jsem horších 7,5 (82) bodů.
Gewürztraminer 2016 výběr z hroznů. Jediné víno zařazené jako polosuché. Zlatavá barva, velmi vysoká viskozita. Intenzivní odrůdová vůně růží, v těle středně plné až plnější, hřejivé, v chuti sladké hrozny, delší dochuť. Nejdražší víno ochutnávky. Dostalo horších 8 (85) bodů.
Saint Laurent Rosé 2016 zemské. Lososová barva, vysoká viskozita. Velmi slabá vůně s náznakem jahod, v chuti poměrně štiplavé, byly tu opět jahody. Dochuť středně dlouhá. Dal jsem mu 6,5 (77) bodů.
Modrý Portugal 2014/2015 zemské. Nefiltrované víno, barva tmavého granátu, vysoká viskozita. Středně intenzivní ovocně květinová vůně, byl tu i náznak švestkových povidel. Středně plné tělo, lehce natrpklé, švestky i v chuti. Dochuť středně dlouhá. Dal jsem 7,5 (83) bodů.
Johann W Red 2014 známkové. Cuvée Pinot noir (90 %) a Svatovavřinecké (10 %). Leželo v dubových sudech. Hezká barva na pomezí rubínu a granátu, velmi vysoká viskozita. Nádherná bohatá vůně se znaky obou odrůd. Byly tu peckoviny, švestky, náznak vanilky. Středně plné tělo, velmi dobře pitelné, ovocné, v chuti třešně. Delší dochuť. Dostalo 8 (86) bodů.
Vína se mi docela líbila, zejména Ryzlink, Tramín a červené cuvée. Je vidět, že dobrá vína se dají dělat i v Čechách, nejen na Moravě. Na druhé straně ceny naznačovaly, že produkce není směřována na běžného zákazníka, protože nejdražší vína se cenově blížila 500,- Kč.