Domácí ochutnávka odrůdy Cabernet Moravia

13. března 2018 v 18:51 | milasko |  Soukromé koštování, odrůdy
Cabernet Moravia je naší domácí odrůdou. Byla vyšlechtěna Lubomírem Glosem křížením Zweigeltrebe a Cabernet Franc. Nás se tentokrát sešlo devět, ochutnali jsme tedy devět vzorků slepou degustací, odhalení nastoupilo až po ohodnocení.
CM 2015 pozdní sběr - Chramostovi Čejč. Rubínová barva, viskozita střední. Středně intenzivní zajímavá kořenitá vůně třešní, maku a ostružin. Plnější tělo, šťavnaté, v chuti ostružiny, čokoláda. Plnější tělo, příjemné středně dlouhé doznívání. Hodnotil jsem 82 body, celkově skončilo třetí.
CM 2015 jakostní - Rodinné vinařství Beneš Hrušky. Sytější rubínová barva, viskozita nižší až střední. Vůně poměrně slabá, pro mě nepříliš zajímavá, nicméně chuť byla o dost slibnější. Plné tělo, v chuti malinový kompot, ostružiny, hořká čokoláda. Středně dlouhá dochuť. Celkově skončilo druhé.
CM 2015 pozdní sběr - Maděřič Moravský Žižkov. Hezká rubínová barva, viskozita nižší. Méně až středně intenzivní vůně tmavého ovoce, hlavně borůvek. V těle plnější, šťavnaté, výrazně ovocné, v chuti třešně, čokoláda, černý rybíz. Dochuť středně dlouhá až delší. U mě i celkově páté, hodnocení kolem 80 bodů.
CM 2016 zemské - Pergen Perná. Tmavá rubínová barva, viskozita nízká. Ve víně byla vada, cítil jsem zelí, nepříjemné i v chuti. Skončilo poslední.
CM 2015 zemské - Vinařství Starý vrch. Zářivá rubínová barva, nižší až střední viskozita. Nasládlá velmi neobvyklá vůně s náznakem borůvek a malin, byl tu ale i mák. Plné tělo, příjemné kyselinky, hezká svěží chuť černého rybízu, dochuť delší. Líbilo se mi, dal jsem mu 84 bodů, celkově skončilo druhé.
CM 2016 pozdní sběr - Vajbar Bronislav Rakvice. Velmi tmavá borůvková barva, vysoká viskozita. Méně intenzivní vůně borůvek se smetanou. V těle plnější, velmi šťavnaté, kořenité, v chuti borůvky a ostružiny, dochuť dlouhá. Ohodnotil jsem 85 body, u mě i celkově zvítězilo.
CM 2016 zemské - Knápek & Machů. Tmavá rubínová barva, viskozita vysoká. Silnější ale nepříliš příjemná vůně s náznakem švestek, na hraně vady. V chuti trpké, štiplavé, tóny ostružin. Skončilo sedmé
.
CM 2015 pozdní sběr - Vinium Velké Pavlovice. Rubínová barva, viskozita nižší. Slabší vůně ostružin. Dosti svěží, šťavnaté, s výraznějšími tříslovinami i alkoholem, celkově trochu drsnější, rozbité. Dochuť středně dlouhá. Skončilo šesté.
CM 2013 pozdní sběr - Michaela Balounová. Barva na pomezí rubínu a granátu, vysoká viskozita. Méně intenzivní ovocná, poměrně špatně zařaditelná vůně s náznakem borůvek. Celkově lehčí, šťavnaté, s výraznějšími kyselinkami i tříslovinami, vystupoval i alkohol, nevyvážené. Dochuť středně dlouhá. Skončilo předposlední.
Jak jsem u této odrůdy očekával, kvalita byla hodně rozdílná. V hodnocení jsme se celkem shodli. Zatímco vzorky, které u nás zabodovaly, byly opravdu pěkné, vína s umístěním ve druhé polovině už za mnoho nestála.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama