Červen 2018

Domácí koštování z počátku léta

23. června 2018 v 10:47 | milasko |  Soukromé koštování, odrůdy
Tato série vín byla poměrně pestrá, co se týče odrůd i zemí původu. Byla tu dvě vína polská, po jednom ze Slovenska, Itálie, Španělska, JAR a Moravy. Našly se i méně obvyklé odrůdy, jedno bylo višňové.
Wino Babuni 2015 - Ogrod smakow Babuni, Polsko. Na úvod jedna zvláštnost - višňové víno. Atypická láhev s dřevěnou zátkou. Obsah alkoholu 13 %. Rubínová barva, vysoká viskozita. Těžká, středně intenzivní vně višňového kompotu. V těle plnější, celkem příjemná výrazná sladko-trpká chuť sladkých višní, středně dlouhá dochuť. Dal jsem mu 7 bodů.
Rulandské šedé 2015 kabinet - Skoupil Velké Bílovice. Trať Nová hora. Zelená Bordo, plastová zátka, zajímavá etiketa, připomínající archeologické nálezy v obci. Obsah alkoholu 13 %, 1 g zbytkového cukru, 5,6 g kyselin. Sytá zlatá barva, viskozita střední. Jemná nasládlá vůně sladkých citrusů a květin. Plnější tělo, olejovité. Příjemná chuť grepů, středně dlouhá dochuť, šťavnaté. Středně dlouhá dochuť. Dostalo lepších 7 (81) bodů.
Noria 2015 akostné víno s chráneným zeměpisným označením - Frtus Winery, Levice, Slovensko. Cukernatost při sběru 22° NM., 5,2 g zbytkového cukru, 6,2 g kyselin, obsah alkoholu 12,5 %. Noria je slovenská odrůda, vzniklá křížením Ryzlinku rýnského a Semillonu. Láhev ze zeleného skla byla uzavřena plným korkem 44 mm dlouhým. Světlinká barva, viskozita nižší až střední. Lehká příjemná lehce kořenitá nasládlá vůně s tóny máty. Středně plné tělo, v chuti harmonické, svěží, lehce ovocné, dochuť středně dlouhá. Dostalo horších 7,5 (82) bodů.
Kleine Rust 2015 - Stellenrust Wines, Stellenbosch, JAR. Průzračná láhev byla uzavřena šroubovacím uzávěrem. Obsah alkoholu 13 %. Vyrobeno z odrůd Chenin blanc a Sauvignon blanc. Světlejší nazlátlá barva, vyšší viskozita. Méně intenzivní, nepříliš příjemná vůně s náznakem angreštu. V těle méně až středně intenzivní, chuť výrazně lepší než vůně. Ovocné, výrazně olejovité, tóny broskví, příjemné kyselinky. Takové spíše letní víno se středně dlouhou dochutí. Dal jsem horších 7 (79) bodů.
Burgo Viejo 2015 DOCa Rioja - Bodegas de Familia Burgo Viejo, Španělsko. Odrůda Viura. Obsah alkoholu 12,5 %. Láhev z průzračného skla, korek z drti dlouhý 38 mm. Žlutá barva, viskozita střední. Velmi slabá vůně s náznakem ovoce. V těle méně plné, nezajímavá trpčí chuť, středně dlouhá dochuť. Dal jsem mu 6 (74) bodů.
Regent 2014 - Winnica Kepa Wislicka, Polsko. Zelená láhev burgundského typu, korek (plátek-drť-plátek) dlouhý 38 mm. Obsah alkoholu 12,5 %. Velmi tmavá rubínová barva, viskozita vysoká. Jemná příjemná nasládlá kořenitá vůně lesního ovoce, malin, čokolády a vanilky. Plnější tělo, výrazně ovocné, v chuti opět tmavé ovoce, hlavně ostružiny a višně. Zřetelné ale příjemné třísloviny, dochuť delší. Dostalo horších 8 (85) bodů.
Montepulciano D´Abruzzo 2015 - Citra Vini DOP Abruzzo, Itálie. Zelená Bordo, korek (plátek-drť-plátek) dlouhý 44 mm. Obsah alkoholu 13 %. Tmavá granátová barva, viskozita vysoká. Méně intenzivní vůně višní, středně plné tělo. V chuti opět višně hezky šťavnaté, středně dlouhá dochuť. Dostalo lepších 7 (81) bodů.
Nakonec jsem na žádný poklad nenarazil. Většinou se jednalo o vína slušného průměru, výrazně lepší byl polský Regent, naopak dosti slabé bylo bílé španělské víno z oblasti Rioja.

Války Rusů proti Pečeněhům

10. června 2018 v 10:06 | milasko |  Ujguři, Kyrgyzové a další kočovníci
Pečeněhové byli svazem kočovných, turecky mluvících kmenů. Když koncem 9. století porazili v Podněpří staromaďarské kmeny a zatlačili je na západ, stali se na čas pány velké části černomořských stepí. Zároveň také sousedy Kyjevské Rusi, Byzance, Bulharska a říše Chazarů. Všechny tyto státy se brzy stali oběťmi pečeněžských nájezdů. Ty měly podle různých svědectví poměrně podobný charakter: bleskový vpád, získání množství kořisti, zpustošení země a rychlý ústup.
K menším srážkám s Rusy došlo zřejmě už ve druhé polovině 9. století, ještě před sjednocením Kyjevské Rusi, ale první pečeněžský vpád na Rus se odehrál v roce 915 za vlády knížete Igora. Tentokrát ještě neskončil bojem, ale nějakou dohodou. Už v roce 920 ale došlo k boji, o kterém toho ale též mnoho nevíme. V roce 943 přinutil Igor Pečeněhy ke společnému tažení proti Byzanci a následujícího roku je poslal, aby pustošili Bulharsko. Zdá se, že až do 60. let 10. století existoval s Rusy jakýsi mír, který sice zřejmě nevylučoval menší pečeněžské nájezdy na pohraniční oblasti, k větším střetům ale nedošlo. Ještě v roce 965 táhli Pečeněhové jako spojenci knížete Svjatoslava Igoreviče společně proti Chazarům. Když byl ale v roce 968 Svjatoslav na tažení proti Bulharům, Pečeněhové nečekaně oblehli Kyjev. Město trpělo nedostatkem potravin, mezi obleženými byli i synové a matka knížete. V zoufalé situaci se jim podařilo poslat posla ne druhý břeh Dněpru, kde byl menší ruský oddíl. Ten okamžitě na Pečeněhy zaútočil. Ti si mysleli, že se vrací kníže a ustoupili. Mezitím se podařilo informovat i Svjatoslava. Ten se okamžitě vrátil i s vojskem a Pečeněhy porazil. V letech 970-971 byli Pečeněhové opět jeho spojenci při dalším tažení proti Byzanci. Té se ale tajně podařilo získat si je na svou stranu. Když se pak na jaře 972 Svjatoslav vracel domů, čekali na něho u prahů Dněpru a všechny Rusy, kteří zde chtěli řeku překročit, včetně Svjatoslava, pobili. Pečeněžský kníže Kurja si ze Svjatoslavovy lebky nechal vyrobit slavnostní pohár, zdobený zlatem.
Tři Svjatoslavovi synové byli v době jeho smrti ještě nezletilí a došlo mezi nimi ke sporům, čehož Pečeněhové využili k dalším nájezdům. Nakonec se vlády zmocnil Vladimír, poté co zabil Jaropolka. Ani pak se situace nezlepšila, část Jaropolkovy družiny se spojila s Pečeněhy a boje ještě nějaký čas pokračovaly. Od roku 988 začal Vladimír budovat při řekách na hranicích s Pečeněhy řadu pevností, navzájem propojených valy, které znemožňovaly nečekané vpády. V témže roce také přijal Vladimír křesťanství, brzy poté ho navštívil pečeněžský chán Metigaj a také přijal křest. Roku 990 se Pečeněhové pokusili o mohutný vpád, protože drobné nájezdy už přes opevněnou linii nebyly možné, byli ale poraženi.V roce 991 se Vladimírovi podrobil chán Kučug, který byl od té doby platným spojencem i proti vlastním krajanům. Další velké pečeněžské vojsko bylo v roce 992 poraženo na řece Trubeži. Stále ale ještě nebylo úplně rozhodnuto. V roce 996 se Pečeněhům podařilo Vladimíra překvapit. Ten nestihl sebrat větší vojsko a jeho družina byla u Vasiljeva poražena, sám kníže jen s obtížemi uprchl, v ohrožení byl i Kyjev. Nicméně další postup nepřátelské armády postupně zpomalovala linie opevnění. Vladimír se v roce 997 vypravil na sever do Novgorodu, aby získal pomoc. Pečeněhové mezitím oblehli město Bělgorod. Doufali, že ho vyhladoví. Situace ve městě byla skutečně zoufalá, ale obyvatelům se podařila malá lest. Sebrali všechny zbytky jídla a pozvali Pečeněhy na hostinu. Ukázali jim, že mají jídla dost, Pečeněhové jim uvěřili a ukončili obléhání. Když byl v roce 1000 Vladimír na tažení proti Bulharsku, Pečeněhové oblehli Kyjev. V noci ale obránci pod vedením Alexandra Popoviče podnikli úspěšný výpad, mnoho nepřátel pobili a ti pak odtáhli. Tentýž vojevůdce pak následujících roku Pečeněhům vpád oplatil. Byl při tom velmi úspěšný, zajal chána Rodmana a jeho tři syny.
Když v roce 1015 Vladimír zemřel, začaly boje mezi jeho syny o trůn. Proti Jaroslavovi Moudrému podporovali Pečeněhové Svjatopolka. V roce 1017 oblehli Jaroslava v Kyjevě, ten se ale dobře připravil. Nechal vykopat příkopy, zakryté větvemi, do nichž velká část pečeněžské jízdy spadla. Jiní byli vlákáni k útoku na pootevřenou bránu, za níž ale čekala velká část družiníků a též je pobila.
Následujícího roku táhl Svjatopolk znovu na Kyjev. Tentokrát mu kromě Pečeněhů pomáhal i polský vládce Boleslav Chrabrý. Jaroslav se je pokusil zastavit, byl poražen a spojenci vstoupili do města. Jaroslav sebral v Novgorodu nové vojsko, vrátil se a Svjatopolk před ním utekl k Pečeněhům. Následujícího roku se spolu s velkou pečeněžskou armádou vrátil, ale byl definitivně poražen na řece Altě. Po nějakém období klidu využili Pečeněhové toho, že Jaroslav byl právě v Novgorodě a oblehli v roce 1036 Kyjev. Jaroslav přitáhl městu na pomoc se silným vojskem a střetl se s nepřáteli v bitvě před městem. Pečeněžská jízda zaútočila, bitva trvala celý den, nakonec byli ale kočovníci poraženi a uprchli. Od té doby již Rus nikdy neohrozili, dlouhé období vzájemných válek skončilo.

Domácí ochutnávka odrůdy Zweigeltrebe

1. června 2018 v 6:43 | milasko |  Soukromé koštování, odrůdy
Naše partička vínomilů se tentokrát sešla u Jirky (jbes) nad odrůdou Zweigeltrebe. Je u nás dosti oblíbená, ale pochází z Rakouska. Nese jméno po šlechtiteli, panu Fritzi Zweigeltovi, který byl velkým obdivovatelem Adolfa Hitlera a spolupráce s nacisty ho dost zkompromitovala. Ještě rodiče: Frankovka a Svatovavřinecké.
Vzorků se nám sešlo deset + jeden mimořádně povedený zavíňovací, což byl ale Neronet od pana Stejskala, který nakonec patřil k tomu nejlepšímu, co jsme tento den ochutnali. Jako obvykle, koštovali jsme formou slepé degustace.
Zw 2016 jakostní - Rodinné vinařství Košut. Obsah alkoholu 12 %. Tmavá rubínová barva, vysoká viskozita. Slabší vůně třešní a čokolády. Celkem příjemné, hřejivé, šťavnaté a kořenité, v chuti višně, delší dochuť. Přesto mu trošku něco chybělo a celkově skončilo osmé.
Zw 2014 Klassik Maxendorf - Weingut Neustifer Poysdorf, Niederösterreich. Obsah alkoholu 12,5 %. Poněkud světlejší barva na pomezí rubínu a granátu, velmi vysoká viskozita. Intenzivnější, trochu ostřejší kořenitá vůně rybízové marmelády. V těle středně plné, v chuti červený rybíz, višně, poměrně výrazné třísloviny, středně dlouhá dochuť. Tohle víno nakonec vyhrálo, v Rakousku prostě tuhle odrůdu umějí.
Zw 2015 akostné - Golguz, Slovensko. Obsah alkoholu 13 %. Rubínová barva, vyšší viskozita. Intenzivnější těžší vůně ostružin a malin. V těle plné, výraznější třísloviny, hodně kořenité. Dochuť středně dlouhá až delší. Pěkné víno, které skončilo na třetím místě.
Zw 2013 - Austrian Cherry, Niederösterreich. Obsah alkoholu 12,5 %. Tmavší rubínová barva, vyšší viskozita. Středně intenzivní vůně sladkých višní. Plné, krásně uhlazené. V chuti višně, náznak čokolády, delší dochuť. Skončilo páté.
Zw 2015 výběr z hroznů - Znovín Znojmo. Obsah alkoholu 13 %. Barva na pomezí rubínu a granátu, viskozita střední. Středně intenzivní vůně ostružin a malin, s náznakem vanilky. V těle středně plné, uhlazené, byť poněkud nevýrazné. Středně dlouhá dochuť. Skončilo na čtvrtém místě.
Zw 2013 moravské zemské - Josef Valihrach Krumvíř. Hezká rubínová barva, viskozita vysoká. Tím ale to pěkné skončilo. Víno mělo zjevnou vadu, byly tu tóny acetonu, pít to nešlo. Jednoznačně obsadilo poslední příčku.
Zw 2015 pozdní sběr - Víno z Kobylí. Obsah alkoholu 12,5 %. Světlejší rubínová barva, viskozita vyšší. Méně intenzivní kořenitá vůně. V těle středně plné, kořenité, velmi výrazné třísloviny, delší dochuť. Obsadilo šesté místo.
Zw 2015 barrique - Bečica & Juračka. Obsah alkoholu 12,5 %. Světlejší rubínová barva, viskozita střední. Intenzivnější, velmi příjemná, jemně kořenitá vůně třešní s náznakem vanilky. Plné tělo, nádherně uhlazené víno s příjemnými tříslovinami a delší dochutí. Skončilo na druhém místě.
Zw 2015 kabinet - Hřiba & Robek. Obsah alkoholu 11,5 %. Zářivá třešňová barva, viskozita vysoká. Středně intenzivní vůně peckovin. Uhlazené, ale trochu nudné, v chuti maliny, dochuť dlouhá. Skončilo sedmé.
Zw 2013 pozdní sběr. Víno Mikulov, Sommelier Club. Obsah alkoholu 12,5 %. Barva na pomezí rubínu a granátu. Středně intenzivní jemná vůně malin. V těle středně plné, výrazné třísloviny, šťavnaté, trochu trpké, tóny peckovin. Středně dlouhá dochuť. Umístilo se na předposledním místě.
Rozdíly nebyly až tak veliké, pouze první dvě vína byly jasně nejlepší a poslední se zase vyřadilo vadou, zbytek byl celkem příjemný.