Srpen 2018

Domácí ochutnávka odrůdy Chardonnay

20. srpna 2018 v 12:25 | milasko |  Soukromé koštování, odrůdy
V létě si naše partička vínomilů posvítila na ve světě velmi oblíbenou odrůdu Chardonnay. Sešlo se nám devět vzorků + jeden zavíňovací. Ten ale nebyl vůbec špatný a jinak by se umístil dobře. Jednalo se o pozdní sběr ročníku 2016 z vinařství Pod Hradem s pěknou vůní manga a melounu, lehce minerální, kořenité, poměrně plné, se středně dlouhou dochutí. Toto posezení proběhlo v mimořádně pohodové náladě, vína se sešla nadprůměrně dobrá, k tomu spousta chutného jídla k zakousnutí. Není divu, že moje poznámky zůstaly tentokrát dosti chudé, občas mi něco uniklo, tím spíše, že to byla opět slepá degustace, takže to, co jsme vlastně pili jsme se dozvěděli až na závěr.
První "soutěžní" vzorek byl z italské oblasti Veneto, Chardonnay Costella, Cantina La Salute. Mělo sytější barvu a velmi vysokou viskozitu. Intenzivnější vůně exotického ovoce, v těle plnější, hezky uhlazené, v chuti ananas, máslo, náznak oříšků, středně dlouhá dochuť. Povedené víno, které celkově skončilo na třetím místě.
Ch 2015 VzH - Vinařství Vajbar. Sytá zlatožlutá barva, vysoká viskozita. Intenzivnější, trochu ostřejší vůně s tóny medu. V těle plnější, hutné, působilo dosti sladce, chuť ananasového kompotu, dochuť středně dlouhá. U mě i celkově skončilo šesté.
Trio Reserva, Premium Blend 2015 Concha y Toro, Chile. V tomto víně sice byl kromě Chardonnay ještě Pinot blanc a Pinot grigio, jejich celkový podíl byl ale poměrně malý, takže mohlo být použito. Světlejší zlatavá barva, viskozita střední. Méně intenzivní vůně citrusů, náznak medu a oříšků. Svěží, s lehkou hořčinkou. V chuti vedle ovoce i máslo. Středně dlouhá dochuť. Celkově získalo sedmé místo.
Ch 2016 Pays D´Oc Roche Mazet. Zlatavá barva, velmi vysoká viskozita. Hodně intenzivní, velice lákavá těžší vůně banánů, kořenité, olejovité, středně plné tělo a středně dlouhá dochuť. Na tuto značku celkem běžných marketových vín jsme už narazili opakovaně a překvapivě znovu dopadlo celkem dobře - páté místo.
Ch 2015 Gran Reserva, Tarapacá, Chile. Zlatavá barva, vysoká viskozita. Příjemná intenzivní vůně, krásně uhlazené, olejovité, kořenité, v chuti exotické ovocem sladké hrozny, jemná kyselinka, delší dochuť. Tohle víno zvítězilo.
Ch 2016 Karu, Valle Central, Chile. Zlatavá barva, nižší viskozita. Středně intenzivní ovocná vůně, dosti výrazná hořčinka, naopak chyběly kyselinky, takže chuť příliš nezaujala. Středně dlouhá dochuť. Skončilo osmé.
Ch 2016 VzH - Vinařství Kosík. Světlejší zlatavá barva, lehké perlení ve vzhledu, viskozita střední. Slabá vůně květin, perlení i v chuti, sladké ovoce, hrušky, taková cukrová voda. Shodl jsem se přesně s celkovým hodnocením - toto víno skončilo poslední
Ch 2016 PS Vinařství U Kostela. Světlejší s nazelenalým nádechem, viskozita střední. Jemná slabší ale příjemná vůně medu. Svěží, v chuti citrusy, lehce kořenité, středně dlouhá dochuť. Celkově skončilo čtvrté.
Jako poslední vzorek se nám podruhé objevilo Chardonnay od Roche Mazet. Možná bylo lépe skladované, protože tohle skončilo dokonce druhé.
Uvedená série byla velmi vyrovnaná, bodové rozdíly byly velmi malé, tentokrát nebylo úplně špatné ani poslední víno, také rozdíly mezi námi v bodování nebyly velké. Tato akce se velmi povedla, k Chardonnay se určitě časem zase vrátíme.

Kočovné kmeny Tungchu

6. srpna 2018 v 12:30 | milasko |  Hunové Siung-nu
Tungchu byly kočovné pastevecké staromongolské kmeny, známé od doby vlády čínské dynastie Čou, první záznamy o nich pocházejí ze 4. století př. n. l. Žily ve Vnitřním Mongolsku a v Poamuří a byly východními sousedy Hunů Siung-nuů. Jejich čínské jméno znamená východní barbaři. Jejich potomky byli Wu-chuani a Sien-piové, jejichž jména pocházejí od dvou pohoří, ve kterých kolem přelomu letopočtu tyto skupiny žily.
Historie a kultura tohoto národa je zatím známa jen omezeně. Předpokládá se, že neměli ještě důsledně zavedený systém dědičných vládců. V jejich čele byli volení stařešinové. Základní zbraní bojovníků byl relativně jednoduchý kompozitní luk, podobný tomu, jaký zpočátku používali i Hunové. Ti ho ale později výrazně zdokonalili, takže měl větší dostřel, přesnost i průraznost. Hroty šípů byly kostěné, bronzové a železné. Pro boj zblízka používali kopí a bronzové kinžály. Typickou součástí výstroje pak byly opasky s bronzovými přívěsky a zvonečky. Bojovali jako lehká jízda, snažili se nepřítele maximálně oslabit střelbou z luků na větší vzdálenost.
V roce 307 př. n. l. provedl v důsledku jejich nájezdů čínský vládce říše Čao Wuling-wang vojenskou reformu, při níž zavedl jízdní lučištníky oblečené do dlouhých kožených kalhot, podle vzoru kočovníků, dokonce převzal i opasky s plechovými ozdobami. Toto oblečení sice vyvolávalo u Číňanů posměšky, ale vládce nutil i velmože, aby je nosili. Odmítnutí tvrdě trestal. Ve 3. století př. n. l. utrpěli Tungchu zdrcující porážku od schopného vojevůdce říše Jen Cin Kaje, který předtím u nich žil jako rukojmí a dobře znal jejich zvyky a způsob boje.
Důsledky ale nebyly pro Čínu příliš dobré. Tungchu sice ustoupili od čínských hranic na severovýchod, jejich oblasti ale obsadili Siung-nuové, kteří byli pro Číňany ještě mnohem nebezpečnější. To vedlo k budování obranných zdí na severu Číny. Tungchu se dostali do závislosti na Hunech a podíleli se na jejich nájezdech do Číny. V roce 214 př. n. l. ale čínská dynastie Čchin uštědřila Hunům těžký úder, vytlačila je z bohatého Ordosu v ohybu řeky Chuang-che. Hunové značně zeslábli. Toho využili Tungchu, kteří naopak posílili. Když se v roce 209 př. n. l. stal novým vládcem Hunů Mo-te, který zabil svého otce Tumaně, domnívali se Tungchu, že přišel jejich čas, aby převzali vládu ve stepích východní Asie. Jejich vládce opakovaně požadoval od Mo-teho různé mimořádně cenné dary (koně, oblíbenou manželku) a ten jim zpočátku ustupoval. Když pak ale po něm chtěli území, nečekaně na ně zaútočil. Podařilo se mu je dokonale překvapit a totálně porazit. Nechal také do posledního pobít všechny příslušníky vládnoucího rodu. Tungchu jako jednotný národ přestali existovat a rozdělili se na Wu-chuany a Sien-pie. Wu-chuani byli v závislosti na Hunech, velmi je ale nenáviděli. V roce 77 př. n. l. využili jejich oslabení a vyplenili hrobky jejich vládců, jako odplatu za předchozí vraždění.