Kočovné kmeny Tungchu

6. srpna 2018 v 12:30 | milasko |  Hunové Siung-nu
Tungchu byly kočovné pastevecké staromongolské kmeny, známé od doby vlády čínské dynastie Čou, první záznamy o nich pocházejí ze 4. století př. n. l. Žily ve Vnitřním Mongolsku a v Poamuří a byly východními sousedy Hunů Siung-nuů. Jejich čínské jméno znamená východní barbaři. Jejich potomky byli Wu-chuani a Sien-piové, jejichž jména pocházejí od dvou pohoří, ve kterých kolem přelomu letopočtu tyto skupiny žily.
Historie a kultura tohoto národa je zatím známa jen omezeně. Předpokládá se, že neměli ještě důsledně zavedený systém dědičných vládců. V jejich čele byli volení stařešinové. Základní zbraní bojovníků byl relativně jednoduchý kompozitní luk, podobný tomu, jaký zpočátku používali i Hunové. Ti ho ale později výrazně zdokonalili, takže měl větší dostřel, přesnost i průraznost. Hroty šípů byly kostěné, bronzové a železné. Pro boj zblízka používali kopí a bronzové kinžály. Typickou součástí výstroje pak byly opasky s bronzovými přívěsky a zvonečky. Bojovali jako lehká jízda, snažili se nepřítele maximálně oslabit střelbou z luků na větší vzdálenost.
V roce 307 př. n. l. provedl v důsledku jejich nájezdů čínský vládce říše Čao Wuling-wang vojenskou reformu, při níž zavedl jízdní lučištníky oblečené do dlouhých kožených kalhot, podle vzoru kočovníků, dokonce převzal i opasky s plechovými ozdobami. Toto oblečení sice vyvolávalo u Číňanů posměšky, ale vládce nutil i velmože, aby je nosili. Odmítnutí tvrdě trestal. Ve 3. století př. n. l. utrpěli Tungchu zdrcující porážku od schopného vojevůdce říše Jen Cin Kaje, který předtím u nich žil jako rukojmí a dobře znal jejich zvyky a způsob boje.
Důsledky ale nebyly pro Čínu příliš dobré. Tungchu sice ustoupili od čínských hranic na severovýchod, jejich oblasti ale obsadili Siung-nuové, kteří byli pro Číňany ještě mnohem nebezpečnější. To vedlo k budování obranných zdí na severu Číny. Tungchu se dostali do závislosti na Hunech a podíleli se na jejich nájezdech do Číny. V roce 214 př. n. l. ale čínská dynastie Čchin uštědřila Hunům těžký úder, vytlačila je z bohatého Ordosu v ohybu řeky Chuang-che. Hunové značně zeslábli. Toho využili Tungchu, kteří naopak posílili. Když se v roce 209 př. n. l. stal novým vládcem Hunů Mo-te, který zabil svého otce Tumaně, domnívali se Tungchu, že přišel jejich čas, aby převzali vládu ve stepích východní Asie. Jejich vládce opakovaně požadoval od Mo-teho různé mimořádně cenné dary (koně, oblíbenou manželku) a ten jim zpočátku ustupoval. Když pak ale po něm chtěli území, nečekaně na ně zaútočil. Podařilo se mu je dokonale překvapit a totálně porazit. Nechal také do posledního pobít všechny příslušníky vládnoucího rodu. Tungchu jako jednotný národ přestali existovat a rozdělili se na Wu-chuany a Sien-pie. Wu-chuani byli v závislosti na Hunech, velmi je ale nenáviděli. V roce 77 př. n. l. využili jejich oslabení a vyplenili hrobky jejich vládců, jako odplatu za předchozí vraždění.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama