Pestrá série vín na přelomu podzimu a zimy

8. prosince 2018 v 9:41 | milasko |  Soukromé koštování, odrůdy
Série sedmi vín na přelomu podzimu a zimy byly velmi vydařená. Sešla se mi vína z Chile, Portugalska, Francie a Moravy, žádné úplně nezklamalo.
Cascas 2014 DOC Douro - Casca Wines, Portugalsko. Zelená Bordó láhev, plný korek 44 mm. Vyrobeno z portugalských odrůd: 60 % Tinta Roriz, 30% Touriga Franca a 10 % Touriga Barosca. Obsah alkoholu 12,5 %. Rubínová barva, velmi vysoká viskozita. Méně až středně intenzivní těžší vůně tmavého ovoce a marmelády, v těle plnější, výrazně ovocné, šťavnaté, s tóny višní, zřetelnější kyselinky, jemně nasládlé příjemné třísloviny, středně dlouhá dochuť. Ohodnotil jsem 7,5 (83) body.
Cabernet Sauvignon 2016 Gran Reserva - Viña Tarapacá, D.O. Valle del Maipo, Chile. Zelená láhev burgundského typu, plný korek dlouhý 44 mm. Obsah alkoholu 13,5 %, zrálo 12 měsíců v bariku. Rubínová barva, velmi vysoká viskozita. Intenzivnější velmi příjemná lákavá kořenitá vůně tabáku, černého rybízu a hub. Plné tělo, krásně uhlazené, ovocné, v chuti josta a koření, dlouhá dochuť. Dal jsem mu lepších 8,5 (90) bodů.
Ryzlink rýnský 2014 výběr z hroznů - Filip Mlýnek. Vinařská obec Dolní Dunajovice, viniční trať Dunajovský kopec. Khaki pistole, šroubovací uzávěr. Obsah alkoholu 14,5 %, bezcukerný extrakt 30,5 g. Sytá žlutá barva, vysoká viskozita. Intenzivní vůně petroleje a medu. Plné tělo, šťavnaté. Zřetelné, ale příjemné kyselinky. Svěží, lahodné, dlouhá dochuť. Dostalo 8,5 (89) bodů.
Ryzlink vlašský 2015 pozdní sběr - Rodinné vinařství Vican. Vinařská obec Březí u Mikulova, viniční trať Ořechová hora. Zelená pistole se šroubovacím uzávěrem. Obsah alkoholu 12,5 %, bezcukerný extrakt 25 g. Zrálo v akátovém sudu. Zlatavá barva, vyšší viskozita. Středně intenzivní, velmi příjemná, dosti typická ovocně-květinová vůně, s tóny žlutého ovoce a medu. V těle středně plné až plnější, velmi chutné, v chuti byly pomeranče a ananas, dochuť středně dlouhá. Dostalo 8 (86) bodů.
Ryzlink rýnský 2015 výběr z bobulí - Vinařství Vaďura. Vinařská obec Polešovice. Zelená láhev o obsahu 0,5 l. Obsah alkoholu 10 %. Středně intenzivní lákavá sladká vůně jitrocelu a medu. Velmi sladké, ale přitom lahodné, takový tekutý med. Koupil jsem přímo u vinaře po předchozí ochutnávce na výstavě v UH-Sadech, kde celé naší partičce mimořádně zachutnalo. Skvělé extraktivní víno s dlouhou dochutí, od něhož se člověk jen těžko odtrhával. Dostalo 8,5 (89) bodů.
Mouton Cadet 2014 AOC Bordeaux - Baron Philippe Rothschild, Francie. Zelená Bordó láhev měla kvalitní záklopku, ale pod ní byl korek z drti, dlouhý 44 mm. Obsah alkoholu 12,5 %. Vyrobeno z Merlotu, Cabernetu Sauvignon a Cabernetu Franc. Barva na pomezí rubínu a granátu, viskozita vysoká. Méně intenzivní, poněkud ostřejší ovocná vůně, s tóny červeného rybízu a ostružin. Méně až středně plné tělo, výraznější kyselinky i třísloviny. V chuti ostružiny a višně, dochuť delší. Od vína jsem očekával poněkud více, nakonec jsem mu dal 7,5 (83) bodů.
Sauvignon blanc 2016 Gran Reserva, La Joya - Bisquertt Family Vineyards, D.O. Valle de Colchagua, Chile. Láhev z průzračného skla, plný korek 44 mm. Obsah alkoholu 13 %. Světlinká barva, vysoká viskozita. Intenzivní typická vůně černého rybízu a bezu. Středně plné tělo, příjemná uhlazená chuť grepů, svěží, středně dlouhá dochuť. Opět jsem dal 7,5 (83) bodů.
Všechna vína dostala velmi dobré ohodnocení, nakonec vyhrálo chilské vinařství Tarapacá, které u nás už dávno není žádnou exotikou. Fakt je, že jejich vína zařazená jako Gran Reserva ta z nižších řad docela jasně převyšují.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama