Domácí ochutnávka odrůdy Malbec

6. března 2019 v 11:27 | milasko |  Soukromé koštování, odrůdy
Malbec je stará francouzská odrůda, známá zejména z oblasti Cahors, najdeme ji ale i ve Španělsku, nicméně největší rozšíření i proslulost získala v Jižní Americe, pěstují ji v Chile a hlavně v Argentině, kde ji považují za jakési rodinné stříbro. My jsme se podívali blíže na jedenáct vín z této odrůdy.
Nultý zavíňovací vzorek byl argentinský Malbec z vinařství Trapiche, u kterého jsme se nakonec dohodli na výchozím ohodnocení lepšími sedmi body. Vína jsme hodnotili slepou degustací, odhalili jsme je až po ohodnocení.
Bodega Norton 2015 Colección, Argentina. 14 % alkoholu. Hezká rubínová barva, vysoká viskozita, intenzivní aroma švestek, hodně kořenité, trocha kouře, příjemné třísloviny, v chuti švestky a višně, šťavnaté, středně dlouhá dochuť. Dal jsem mu 7,5 (83) bodů, celkově skončilo na čtvrtém místě.
Gran Lomo 2018 Argentina, obsah alkoholu 12,5 %. Fialová barva, vyšší viskozita, intenzivnější těžká zakouřená vůně borůvek. Středně plné, trochu výraznější třísloviny, hodně šťavnaté, v chuti borůvky a maliny, středně dlouhá až delší dochuť. Dal jsem mu lepších 7 (81) bodů, celkově skončilo na osmém místě.
Saint-Sernin 2012 Cahors AOC, Francie. 12,5 % alkoholu. Tmavofialová barva, vysoká viskozita, široká intenzivní vůně malin, borůvek, ostružin a čokolády. Plné tělo, těžké víno s výraznými tříslovinami, trochu živočišné, delší dochuť. Dostalo 7,5 (83) bodů a skončilo třetí.
Pure Trapiche 2017, Argentina. 13,5 % alkoholu. Rubínová barva, hodně vysoká viskozita. Slabší ovocná vůně, uhlazené, příjemné třísloviny, v chuti višně, čokoláda, ostružiny, středně dlouhá dochuť. Dostalo lepších 7 (81) bodů a celkově skončilo čtvrté.
Viu Manent 2015 Reserva, Chile. 13,5 % alkoholu. Rubínová barva, velmi vysoká viskozita, intenzivní zajímavá vůně borůvek, bylin a pečiva, plně tělo v chuti maliny a ostružiny se smetanou, delší dochuť. Pro mě nejlepší víno ochutnávky, dal jsem mu 8 (86) bodů, celkově zvítězilo.
Bodega Piedra Negra 2016, Alta Colección. Argentina. 13 % alkoholu. Barva na pomezí rubínu a granátu, vysoká viskozita. Intenzivní, těžká, trochu živočišná vůně s tóny borůvek a vanilky. Hodně šťavnaté, příjemné třísloviny, v chuti maliny a ostružiny, dochuť delší. Dal jsem mu horších 7,5 (82) bodů. Skončilo na pátém místě.
Kiwi Cuvée Bin 18 2017 Francie. 12,5 % alkoholu. Rubínová barva, vyšší viskozita. Slabší sametová vůně borůvek a malin, v těle středně plné, v chuti višně a borůvky se smetanou, uhlazené, delší dochuť. Dostalo horších 7,5 (82) bodů a celkově skončilo sedmé.
L´ame de Altolandon 2006 Vino de la Tierra de Castilla, Španělsko. Pokud pamatuji, ještě se nestalo, abychom se na nějakém víně takhle neshodli. Části se hodně nelíbilo, jiní ho považovali za nejlepší. Granátová barva, vysoká viskozita, intenzivní, pro mě dost nepříjemná, velmi živočišná vůně. Docela jsem se musel přemlouvat, abych ho ochutnal. Ovocná chuť švestek byla o dost lepší než vůně, ale i tak mě přitom vůně rušila. Dochuť hodně dlouhá. Já mu dal jen lepších 6 (75) bodů. Skončilo na třetím místě.
Santa Ana 2015 Reserve, Argentina. 13,5 % alkoholu. Rubínová barva, vysoká viskozita. Slabší vůně marmelády, středně plné tělo, v chuti ostružiny, dochuť kratší až střední. Dostalo 7 (80) bodů a skončilo poslední.
Malbec 2017 Argentina. Obsah alkoholu 12,5 %. Fialová barva, vysoká viskozita. Méně intenzivní těžší ovocná vůně. Plnější tělo, příjemná ovocná chuť, lehce živočišné, delší dochuť. Ode mě dostalo lepších 7 (81) bodů a celkově skončilo předposlední.
Vína byla vesměs pěkná, mohutná, rozdíly nebyly příliš velké. Ani to, které skončilo na posledním místě, nebylo špatné.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama