Dvě bitvy na řece Pjaně

13. března 2019 v 17:39 | milasko |  Mongolové
Zlatá horda utrpěla v 60. letech od Evropanů tři porážky. V roce 1362 u Modrých vod od litevského velkoknížete Olgerda (Algirdas), 1365 u Šiševského lesa od spojených ruských knížat a 1367 bylo její vojsko Rusy zahnáno do Pjany, přičemž utrpělo těžké ztráty. Jižní ruská hranice byla na deset let bezpečná. Emir Mamaj, faktický vládce Zlaté hordy, se ale s větší mírou nezávislosti Rusů nehodlal smířit. Od 2. poloviny 70. let plánoval řadou úderů postupně oslabit jednotlivá ruská knížata.
Na jaře roku 1377 svěřil vojsko princi Arab-šáhovi (Arapša) a vyslal ho proti Nižněnovgorodsko-suzdalskému knížectví, kde v té době vládl kníže Dmitrij. Tomu poslal na pomoc vojsko i veliký kníže moskevský Dmitrij. Rusové se cítili silní a překročili řeku Pjanu, za kterou se rozkládal země Mordvínů. Tam se k nim dostala lživá informace, že Arab-šáh ve zmatku ustoupil, protože z nich měl strach. Bylo horké léto a Rusové si užívali dne. Sňali zbroj, odsedlali koně, začali popíjet a přitom se vychloubali. Jiní se vydali na lov po okolí.
Arab-šáh byl ale nedaleko. Získal si pomoc Mordvínů, kteří ho tajnými stezkami dostali až k Rusům. Zde vojsko rozdělil na pět částí, které současně napadly Rusy z různých stran a dokonale je překvapily. Mnoho Rusů padlo, jiní se na útěku utopili v Pjaně, mezi nimi i jejich velitel, carevič Ivan Dmitrijevič. Arab-šáh táhl rychle k Nižnímu Novgorodu.
Město bylo vydrancováno a vypáleno. Kníže s částí obyvatel uprchli do Suzdalu. Situace využili i Mordvíni a začali také zemi drancovat. Arab-šáh poté dobyl i Rjazaň a její kníže Oleg musel také uprchnout. Následujícího roku kníže Dmitrij obnovil své síly a s moskevskou pomocí napadl nejdříve Mordvíny, mnoho jich pobil či umučil, zemi zpustošil.
Arab-šáhův úspěch ale Mamajovi umožnil připravit další tažení, tentokrát proti Moskvě.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama