close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více

Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!

Domácí ochutnávka odrůdy Aurelius

9. září 2019 v 11:50 | milasko |  Soukromé koštování, odrůdy
Aurelius je českou odrůdou, vyšlechtěnou z Neuburského a Ryzlinku rýnského. Naše parta vínomilů si ji před časem vybrala pro domácí ochutnávku. Přes léto nebylo moc času, tudíž se ke článku dostávám s mírným zpožděním, ale přece. Ochutnali jsme deset vzorků + jeden nultý, zavíňovací. Tím byl pozdní sběr z Chateau Valtice a jako výchozí bod hodnocení jsme se u něj shodli na horších 7,5 (82) bodech. Dále to pokračovalo jako obvykle, tedy slepou degustací a odhalení vín přišlo až po vyhodnocení všech vzorků.
1. Pozdní sběr 2016 - Vinice Hnanice. 12 % alkoholu. Světlejší zlatavá barva se zelenkavým nádechem lehké perlení ve vzhledu, viskozita nižší. Středně intenzivní, pro mě nepříliš příjemná vůně, lehká olejovitost, v těle méně až středně plné. Chuť o dost lepší než vůně, poměrně svěží, kořenité, s tóny citrusů, dochuť kratší až střední. Celkově skončilo páté, u mě bylo o něco horší.
2. Výběr z hroznů 2017 - Chateau Valtice. 12 % alkoholu. Světlinká barva, nižší až střední viskozita. Středně intenzivní jemná vůně grepů, broskví a lípy. Středně plné, příjemné, hodně kořenité, pikantní, lehká hořčinka, která ale nerušila, středně dlouhá až delší dochuť. U mě i celkově čtvrté.
3. Neskorý zber - Golguz, Slovensko. 12,5 % alkoholu. Sytá zlatožlutá barva, viskozita střední. Intenzivnější těžká vůně s náznakem petroleje. V těle plné, uhlazené, zřetelný ryzlinkový charakter, velmi dobře pitelné, svěží, střední až delší dochuť. Celkově i u mě první.
4. Pozdní sběr 2017 - Moravčík. 12,5 % alkoholu. Velmi světlá, skoro vodová barva, viskozita střední. Intenzivnější parfémová vůně s tóny růží. V těle méně až středně plné, v chuti citrusy, kratší až střední dochuť. Skončilo sedmé.
5. Moravské zemské víno 2018 - Fasora & Synové. 12 % alkoholu. Světlinká barva, vysoká viskozita. Středně intenzivní vůně květin, plné, kořenité, ale v chuti poněkud "rozhozené", trochu ostřejší. Byly tu grepy, dlouhá dochuť. Skončilo osmé.
6. Pozdní sběr 2018 - Hamerník. 13 % alkoholu. Světlejší zlatavá barva, viskozita střední. Středně intenzivní příjemná vůně lípy, v těle středně plné, hodně kořenité, v chuti meruňky, středně dlouhá dochuť. Celkově skončilo na šestém místě.
7. Pozdní sběr 2017 - Konečný. Zlatavá barva, vysoká viskozita. Méně až středně intenzivní, trochu zahlušená vůně lípy. Chuť lepší, byly tu meruňky, lehká hořčinka, středně dlouhá dochuť. Celkově i u mě třetí.
8. Pozdní sběr 2017 - Uher. 12 % alkoholu. Světlinká, skoro vodová barva, viskozita vysoká. Méně intenzivní, hůře zařaditelná ovocná vůně, plné tělo, kořenité, ale poněkud hořké, delší dochuť. Skončilo předposlední.
9. Výběr z hroznů 2016 - Chateau Valtice. 13,5 % alkoholu. Sytější zlatožlutá barva, viskozita střední. Méně intenzivní jemná vůně růží, středně plné, lehce minerální, jemná hořčinka, tóny citrusů. Středně dlouhá dochuť. Skončilo na druhém místě.
10. Pozdní sběr 2016 - Židek. 13 % alkoholu. Světlejší zlatavá barva, vyšší viskozita. Slabší sladká, ale trochu štiplavá vůně, v těle plnější, chuť nezajímavá, delší dochuť. Skončilo poslední.
U téhle odrůdy jsme se na hodnocení ne vždy shodli, přece jen ji nemáme tak napitou. Fakticky ale rozdíly v bodovém hodnocení nebyly ve skutečnosti tak velké, tudíž když si každý z nás řadil vína za sebou, velmi často je dělilo jen velmi málo, opticky to pak ale vypadalo na rozdíly větší.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama