close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více

Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!

Domácí ochutnávka odrůdy Tempranillo

7. března 2020 v 13:42 | milasko |  Soukromé koštování, odrůdy

Ke konci zimy jsme při výběru odrůdy pro domácí ochutnávku sáhli po něčem hřejivém a vybrali španělskou odrůdu Tempranillo, ze které lze vyrobit opravdu skvělá vína. To naznačil už úvodní zavíňovací Barón de Turís 2011 z Valencie, který by se v "soutěžních" vzorcích neztratil, ale posloužil nám jako výchozí (7,5 bodu) pro další hodnocení. Tentokrát nás výjimečně bylo o jednoho méně, tedy devět.
Camparrón 2012 crianza, D.O.Toro. 6 měsíců v bariku, 14 % alkoholu. Barva na pomezí rubínu a granátu, velmi vysoká viskozita, méně až středně intenzivní, hůře zařaditelná vůně, hodně kořenité. V těle plné, uhlazené, těžké, v chuti tmavé ovoce, švestky, káva, dochuť hodně dlouhá. Líbilo se a skončilo na druhém místě.
Senda 2014 VdT. 14 % alkoholu. Víno dostalo 92 bodů od uznávaného kritika Jamese Sucklinga. Rubínová barva, vysoká viskozita. Plné tělo, kořenité v chuti tmavé ovoce. Hodně ovocité, v chuti švestky, třešně a jahody. Středně dlouhá dochuť. U nás skončilo až na pátém místě.
Alba de los Infantes 2008 Gran Reserva, D.O. Valdepeñas. 13 % alkoholu. Rubínová barva, hodně vysoká viskozita. Středně intenzivní těžší příjemná vůně ovoce, švestek a koření. V těle velmi plné, šťavnaté, v chuti borůvky, smetana, třešně, švestky a čokoláda. Toto víno skončilo na čtvrtém místě.
Añares 2014 Reserva, DOCa Rioja. 18 měsíců v dubových sudech. 14 % alkoholu 90 bodů od Wine Enthusiast. Rubínová barva, vysoká viskozita. Středně intenzivní, hodně kořenitá vůně borůvek se smetanou. V těle středně plné až plnější, výrazně ovocité, šťavnaté, v chuti lesní směs, jahody, čokoláda, delší dochuť. Skončilo na třetím místě.
Fuente del Ritmo 2012 Sellección. D.O La Mancha. 14 % alkoholu. Tmavá rubínová barva, velmi vysoká viskozita. Intenzivní, velmi těžká vůně tmavého ovce, borůvek, rybízu a tabáku. V těle plné, lahodné, hezky uhlazené, sametové, v chuti švestky, dlouhá dochuť. Tohle byl nakonec vítěz ochutnávky.
Federico Paternina 2017 Rioja. Pravidlo o jedné korkové vadě na naší ochutnávce nebylo, bohužel, ani tentokrát porušeno. Víno bylo vyřazeno.
Tempranillo 2014 Reserva, D.O. Valdepeñas. Tmavá rubínová barva, vysoká viskozita. Intenzivnější ostřejší živočišná vůně. V těle plnější, v chuti jahody se smetanou, působilo ale trochu průmyslově, kratší až střední dochuť, skončilo poslední z hodnocených.
Coronas 2016 Torres. Rubínová barva, vysoká viskozita. Slabá navýrazná těžší, trochu živočišná vůně. V těle plnější, výrazná chuť třešní v čokoládě, hutné. Středně dlouhá dochuť. Skončilo na sedmém místě.
Condado del Oriza 2014 Ribera del Duero. 14 % alkoholu. Barva tmavého rubínu, hodně vysoká viskozita. Méně intenzivní těžká příjemná vůně tmavého ovce a vanilky. V těle středně plné, v chuti višně v čokoládě a káva. Středně dlouhá dochuť. Skončilo na šestém místě.
Tentokrát jsme končili těmi horšími, což je další drobná nevýhoda slepé ochutnávky, protože není možné vína předem srovnat alespoň přibližně se vzestupnou kvalitou. I tak to bylo velmi příjemné posezení, úroveň všech vín byla velmi dobrá, jen ta korková vada nám to trochu pokazila, ale na to jsme si už zvykli. A příště nás čeká další zajímavost - Primitivo.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama